Материнка

HERBA ORIGANI

Материнка, душнямка, духові цвіт, м'ята лісова.

Трава материнка: властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Материнка ✔️ Користь ✔️ Лікувальні властивості ✔️ Опис ✔️ Застосування в медицині

Опис

Материнка звичайна представляє собою багаторічну трав'янисту рослину з коротким кореневищем і декількома супротівноветвящіміся, чотиригранними тонкими стеблами заввишки до 40 см. Листки супротивні, короткочерешкові, подовжено-яйцевидної форми, зверху темно-зелені, знизу светлоопушенние; квітки дрібні, рожево-фіолетові, зібрані в щитковидні мітлу на кінцях гілок і стебел; запах рослини ароматний.

Склад

Препарати із трави материнки містять ефірну олію (до 1,2%), флавоноїди, дубильні речовини, аскорбінову кислоту (500 мг %). В складі ефірної олії виявлено тимол, карвакрол, сесквітерпени, вільні спирти, геранілацетат та інші речовини.

Фармакологічна дія

Діють заспокійливо на центральну нервову систему, підвищують секрецію травних, бронхіальних і потових залоз, посилюють перистальтику і тонус кишечнику, тонізуюче діють на скорочення гладкої мускулатури матки, стимулюють секрецію жовчі, підвищують діурез, регулюють менструальний цикл, мають протизапальні, болетамувальні та антимікробні властивості.

Вінницька область Полтавська область Рівненська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Полтавська область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Материнка належить до родини Губоцвітих. Об'єднує близько 20 видів, серед яких лікарську цінність має Материнка звичайна. Вона росте у різних місцях: на узліссях, схилах пагорбів, серед чагарників, уздовж річки, біля доріг, у садах і т. д. Ареал зростання — Європа і Середземномор'я. Її культивують у США та Франції.

Материнка, крім медицини, цінується і в інших галузях. У кулінарії вона відома як складова пряних сумішей. Ефірне масло рослини використовують у парфумерно-косметичній промисловості як ароматизатор. Також ця рослина є хорошим нектароносом. У бджільництві за допомогою висушеної трави борються з восковою міллю і мурахами. Материнка використовується і як декоративна рослина.

Заготівля сировини

Як лікарський засіб використовують надземну частину рослини. Заготівля сировини здійснюється в період цвітіння материнки. Для початку зрізують надземні стебла довжиною до 20 см. Їх розкладають тонким шаром або зв'язують у пучки і сушать у затінку. Висушену траву обмолочують. Вона має приємний запах, на смак гіркувата, трохи терпка.

Готову сировину фасують у картонні коробки або паперові пакети. Добре зберігається висушена трава материнки в скляних банках зі щільно закритою кришкою. Лікарські властивості зберігаються до 3-х років.

Лікувальні властивості материнки

Історична довідка

У IV ст. до н. е. у трактаті «Історія тварин» Арістотель розповів про кровоспинні, протизапальні і ранозагоювальні властивості материнки. Цю рослину рекомендували для лікування Діоскорид, Гіппократ, Пліній, Авіценна.

У XVII столітті про лікувальні властивості материнки писав Джон Джерард у своєму «Травнику». Він відзначав її ефективність при будь-яких пораненнях, особливо від отруєної зброї.

В індійській медицині вона служить протиблювотним засобом. Використовується при невралгії, порізах, ревматизмі, паралічі, зубному і вушному болі.

Слов'янські та європейські знахарки помітили, що трава материнки заспокоює та знижує підвищену статеву збудливість. Були встановлені властивості рослини гальмувати і пом'якшувати клімактеричні прояви, пролонгувати активну діяльність яєчників і слугувати снодійним.

Дія і застосування материнки

Трава материнка звичайна визнана сучасною медичною наукою седативним, кровоспинним, сечогінним, жовчогінним засобом. Зафіксовані її спазмолітичні, гемостатичні, потогінні, відхаркувальні, болезаспокійливі та дезінфікуючі властивості. Вона поліпшує перистальтику кишківника і жовчної системи, активізує секрецію травних залоз і діяльність гладкої мускулатури матки.

На стадії експерименту відзначається короткочасне зниження тиску, антигельмінтна і протистоцидна активність.

Трава материнки в гінекології

Назва трави «материнка» вказує на її ефективне застосування для жінок у випадку специфічних проблем. Вона відновлює менструальний цикл, знімає больові відчуття. Стимулює гладеньку мускулатуру матки, затримує виникнення клімаксу і допомагає при його симптомах, поліпшує роботу яєчників, збільшує лактацію у матерів, що годують. У всіх сенсах вважається корисною для жіночого здоров'я.

Трава материнки в косметології

Материнка в косметології обличчя і тіла очищує шкіру і пори, знімає подразнення і запалення, допомагає від прищів і висипів. Стимулює регенерацію, омолоджує, підвищує еластичність, додає гладкості та красивого кольору.

Материнки трава для волосся служить засобом, що прискорює ріст, протидіє випаданню, рятує від лупи, себореї.

Трава материнки використовується також для схуднення та боротьби з целюлітом. Вона входить до складу чаю та збору для схуднення, настій додають у ванну, щоб підвищити пружність шкіри. При целюліті розтирають проблемні місця сумішшю настою з натуральним рослинним маслом.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 04.08.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.