Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Пустирника трава

LEONURI HERBA

Собача кропива, серцева трава.

Опис

Пустирник серцевий представляє собою багаторічну трав'янисту рослину сіруватого кольору (від густого опушення). Стебла прямостоячі, розгалужені, чотиригранні, червонуваті. Листя майже до середини пальчасто-п’ятироздільне, яскраво-зелене, знизу сірувате, в контурі загострено-яйцеподібне. Квітки рожеві, зібрані в помилкові мутовки в пазухах верхніх листків. Плід складається з чотиригранних темно-коричневих горішків, укладених в чашечку. Пустирник відрізняється більш довгими волосками опушения.

Склад

Трава пустирника містить алкалоїди леонурин і леонуридин (разом до 0,4 %), амін стахідрин, флавоноїди (квінквелозид, рутин, кверцетин та інші), сапоніни, речовини дубильні (близько 5 %), олію ефірну (до 0,05 %), кислоти органічні (яблучна, винна, лимонна, урсолова, ванілінова, р-куркумова), речовини гіркі й цукристі, вітаміни (А, Е, С), солі мінеральні (калій, кальцій, натрій, сірка) і за характером дії на організм людини близька до препаратів валеріани.

Пустирника трава

Фармакологічна дія

Вона має виражені седативні, спазмолітичні і гіпотензивні властивості, уповільнює серцевий ритм, підвищує силу серцевих скорочень.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Хмельницька область
Автономна Республіка Крим
Пустирника трава

Загальна інформація

Пустирник належить до багаторічних рослин родини Губоцвітих. У медицині застосовуються окремі сорти пустирника: трава пустирника звичайного (серцевого) та п’ятипалого. Дія інших видів недостатньо вивчена.

Росте на території України, Білорусі, Європи, більшої частини Росії, на Близькому Сході та у Центральній Азії. Культивується у багатьох країнах. Часто вирощується на присадибних ділянках, оскільки є невибагливим. Надає перевагу узбіччям доріг, ровам, лугам, часто росте на берегах річок, руїнах будинків та пустирях, тому й отримав таку свою назву. Розмножується насінням.

Ботанічний опис

Пустирник відноситься до сімейства ясноткових, рослина є багаторічною або дворічною. Корінь рослини стрижневий. Висота стебла трави пустирника досягає від 50 до 200 см, воно чотиригранне і злегка опушене. Стебла прямостоячі, розгалужуються вгорі. У рослини однією з відмінних частин є її широке черешкове листя, розташоване супротивно. Нижнє листя велике, 5-7-пальчасто-роздільне, інше - трійчасто-роздільне або лопатеве. Ближче до верхівки стебла воно поступово зменшується. У стебла червонуватий відтінок, а у листків колір зелений, ближче до сизого. Квіти пустирника маленькі, зібрані в колосоподібні суцвіття, у них рожево-фіолетовий відтінок. Відмітна ознака рослини - п'ять пелюсток, які зрослися таким чином, що представляють собою дві стулки. Цвітіння пустирника доводиться на середину червня до закінчення літа.

Заготівля сировини

Заготівля пустирника відбувається з середини червня до кінця серпня — у період цвітіння рослини. Під час збору зрізають верхні частини товщиною до 0,5 см та довжиною близько 40 см з листям та квітками. Сушать сировину в тіні або у приміщенні з хорошою вентиляцією. Пустирник розкладають тонким шаром (за умови періодичного перемішування) чи сушать у підвішеному вигляді. Лікувальні властивості висушеної сировини зберігаються до трьох років.

Траву зрізають за допомогою серпів або ножиць. Для лікарських цілей підходить верхня частина рослини товщиною до 5 мм, довжиною 40 см. Зібрану сировину сушать під навісом або в добре вентильованому приміщенні, розкладаючи її тонким шаром. Необхідно її періодично перемішувати. Можна сушити траву пустирника, збираючи її в пучки, щоб розвісити у приміщенні. Висушену сировину зберігають у полотняних мішках у приміщеннях з вентиляцією. Зберігати її можна три роки.

Лікувальні властивості трави пустирника

Пустирник відрізняється заспокійливою дією на організм. За рахунок цього його застосовують при серцево-судинних захворюваннях, які викликані високим тиском. У його складі міститься алкалоїд леонурин. Він приносить користь як протизапальний компонент і чинить легкий знеболювальний ефект. Інші речовини у складі пустирника відзначаються своєю спазмолітичною дією. Це дозволяє застосовувати пустирник при менструальних болях, а також як профілактичний засіб для зміцнення м'язів матки.

Історична довідка

Трава пустирника широко застосовувалась у Середні віки, потім була забута. Тільки у кінці XIX століття її почали використовувати як лікарський засіб при хворобах серця. У 30-ті рр. ХХ століття трава пустирника почала замінювати собою валеріану, перш за все, завдяки дослідженням професора М. В. Вершиніна. Було встановлено, що за седативною дією пустирник у 1,5 рази ефективніший за валеріану лікарську.

Дія та застосування трави пустирника

У результаті досліджень доведено, що трава пустинника стабілізує серцевий ритм та зміцнює міокард, виявляє спазмолітичну та протисудомну дію, знижує тиск, рівень холестерину в крові, вміст глюкози, піровиноградної та молочної кислот, стабілізує білковий обмін та виводить зайві жири.

Пустирник ефективний для лікування шлунково-кишкових захворювань, особливо при шлункових спазмах та катарах товстого кишківника. Має сечогінні, протизапальні та відхаркувальні властивості.

Трава пустирника заспокійливо діє при нервових розладах, безсонні, істерії, психастенії, вегетосудинній дистонії, тиреотоксикозі.

Окрім того, пустирник сповільнює і стабілізує серцевий ритм, посилює скорочення міокарду при тахікардії, ішемічній хворобі серця, міокардиті, кардіосклерозі та стенокардії, серцевій недостатності 1–3 стадії. При цих захворюваннях, окрім внутрішнього прийому, доречні ванночки для ніг із настоєм трави пустирника.

Пустирник знижує тиск при гіпертонічній хворобі 1–3 стадії: для цього приймають гарячі ванни з настоєм рослини. При гіпотонії, навпаки, ванни мають бути холодними.

Трава пустирника в гінекології призначається під час клімактеричного синдрому та при хворобливих і нестабільних місячних.

У гастроентерології рослина застосовується при спазмах шлунку, метеоризмі, неврозах кишківника.

Трава пустирник у народній медицині додатково використовується під час маткових кровотеч, при набряках, коліті, гастриті та застудних захворюваннях, застарілому кашлі, серцево-судинних захворюваннях, базедовій хворобі, епілепсії. Насінням лікують глаукому.

Як загальнозміцнювальний та заспокійливий засіб застосовується при хореї, туберкульозі та хлорозі.

Пустирник не є універсальним лікарським засобом. Його трава може принести не лише користь, а й шкоду. Основне протипоказання: трава пустирник при грудному вигодовуванні може нашкодити дитині, оскільки містить алкалоїди. З тієї ж причини пустирник не призначають дітям до 5 років.

Застосування пустирника

Пустирник можуть призначити при порушеннях сну, підвищеній нервовій збудливості, неврастенії. Корисні препарати рослини при нейроциркуляторній дистонії. Застосовують пустирник для зниження артеріального тиску при деяких захворюваннях серцево-судинної системи. У дерматології пустирник використовують для лікування нейродерміту та екземи.

Використовувати траву рослини можна в косметологічних цілях. Вона допомагає позбутися вугрової висипки, прищів. Пустирник позитивно впливає на жирну шкіру - звужує пори, зменшує блиск і надає легкий антибактеріальний ефект. Настої та відвари трави застосовують як полоскання після миття голови для профілактики випадіння волосся, стимуляції його росту.

Протипоказання до прийому пустирника

Не рекомендується вживати пустирник при зниженому тиску і метеозалежності, коли у людини спостерігаються перепади тиску від нормального до низького. Протипоказана трава рослини тим, у кого є непереносимість її компонентів, брадикардія, гастрити з підвищеною кислотністю, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки. Передозування пустирником викликає слабкість, запаморочення, нудоту, блювоту, перезбудження нервової системи або загальмованість. За наявності таких симптомів слід терміново припинити прийом препаратів рослини.

Трава пустирника в косметології

Пустирник застосовують для лікування шкіри обличчя від прищів, вугрів, розширених пор та підвищеної жирності.

Трава пустирника для волосся застосовується як окремо, так і у складі зборів. Настій пустирника зменшує жирність волосся та шкіри голови, усуває неприємний запах. У складі зборів найчастіше застосовується для зменшення випадіння та покращення росту волосся.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Пустирника трава
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі