Природа дарує нам усе найкраще. Але чому збирати її флору й лікуватися нею може бути небезпечно? Чому цілющі рослини вимагають безліч лабораторних аналізів і контролю? І на що ми витрачаємо цілих 14 діб перевірок до того, як трави та збори в упаковках із нашим логотипом потрапляють в аптеки?
А ще, скажімо, чому ромашка у фільтр-пакетах заварюється швидше, ніж насипна, і чим магазинний трав’яний чай відрізняється від аптечного?
ФІТОТЕРАПІЯ КОРИСНА, КОЛИ МАЄ НАУКОВИЙ ПІДХІД
Лікуватися засобами зеленої аптеки безумовно природно! І це підтверджено наукою: рослина й організм людини біологічно споріднені — так склалося історично.
Із найдавніших часів українці добре розумілися на травах, активно збирали та заготовляли їх, аби потім зцілюватися від недуг. Утім, як засіб із потужним впливом, фітотерапія не може обмежуватися досвідом поколінь. Вона вимагає серйозної уваги та наукового підходу.
Цілеспрямоване дослідження та хімічний аналіз — ось що потрібно для того, аби використання цілющої флори було дієвим і без імовірності зашкодити.
Як частина німецького холдингу Martin Bauer Holding — визнаного лідера в галузі переробки лікарської сировини, ми маємо доступ до найкращого світового досвіду та передових технологій. І завдяки цьому вдосконалюємо лікувальну силу природи відповідно до найвищих вимог.
ЧОМУ КРАЩЕ КУПУВАТИ «ЛІКТРАВИ»,НІЖ ЗБИРАТИ ТРАВИ ВЛАСНОРУЧ?
З появою підприємств із переробки лікарської сировини самостійна травозаготівля, звичайно ж, не припинилася. Досі вздовж зупинок міського транспорту бабця нерідко пропонує ароматну лікарську ромашку. Звісно, вона турботливо зібрала її, висушила й розклала в целофанові пакетики.
Проте чи не сплутала вона ромашку лікарську з без’язичковою і чи збирала її в екологічному місці? Чи заготовила квітки ромашки або ж не нехтувала і стеблами? І нарешті — чи не втратила сировина лікувальних властивостей через сушку під відкритим сонцем?
Жоден травник не може бути впевненим у якості та, що головніше, — в безпечності зібраних рослин. Для цього потрібна ретельна лабораторна перевірка, яка в домашніх умовах неможлива. Тож придбаною на ринку, як і заготовленою самостійно сировиною, ви ризикуєте завдати організму шкоди замість того, щоб отримати цілющий ефект.
Лише на спеціалізованому підприємстві можна перевірити рослинний матеріал на активні речовини, домішки й шкідливі включення. І підготувати до випуску сировину, що відповідає усім параметрам якості та безпечності. А це — найперша запорука ефективного лікування природними засобами.
Уся робота здійснюється на сучасному надточному обладнанні з дотриманням вимог Державної фармакопеї України (далі — ДФУ) та інших нормативних актів.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ НА НАШОМУ ВИРОБНИЦТВІ?
Ми прагнемо донести вам абсолютно всю користь, закладену в рослині природою. Тому дбайливо відбираємо все найдосконаліше, де не буде нічого зайвого і тим паче небезпечного! Тож, перш ніж потрапити до ваших рук, продукція ТМ «Ліктрави» долає складний і довгий шлях перевірок, обробки й транспортування.
ПЕРЕВІРКА СИРОВИНИ
Сировинні джерела нашої продукції — дикорослі та культивовані лікарські рослини України та закордону. Ми перевіряємо кожну без виключення партію, що надходить на підприємство. Навіть якщо її щоразу пропонує один і той же постачальник. У нас діє ефективна система багаторівневого контролю, що дозволяє випробувати вхідну сировину за різноманітними показниками якості та безпечності. Відбувається це у два етапи.
Сировинні джерела нашої продукції — дикорослі та культивовані лікарські рослини України та закордону. Ми перевіряємо кожну без виключення партію, що надходить на підприємство. Навіть якщо її щоразу пропонує один і той же постачальник. У нас діє ефективна система багаторівневого контролю, що дозволяє випробувати вхідну сировину за різноманітними показниками якості та безпечності. Відбувається це у два етапи.
З першого погляду спеціаліст може зробити висновок щодо загальної якості сировини. Зокрема, дати відповідь на запитання, чи був витриманий період заготівлі, чи правильно рослинний матеріал сушили та зберігали.
Фармакологічна цінність кожної рослини пов’язана з наявністю в ній активних компонентів: ефірної олії, флавоноїдів тощо. І лише за достатньої кількості таких речовин відповідно до ДФУ вона чинитиме лікувальний ефект.
Часто активні речовини сконцентровані в певних органах рослини: лише їх і використовують для фітотерапії. Тому під час перевірки сировини в ній виявляють присутність зайвих частин. А також кожна партія контролюється на домішки рослин того ж виду, але які не належать до лікарських.
Із ґрунту рослина отримує всі потрібні для росту й розвитку речовини. Та разом із корисними до неї можуть потрапити й небезпечні елементи, як-от радіонукліди. Тож спеціаліст перевіряє зразок на відсутність цезію та стронцію.
Якщо зразок рослинної сировини успішно проходить перший етап перевірки, ми приймаємо від постачальника всю партію. Але вона ще не готова потрапити на виробництво. Ми поміщаємо її у карантин і будемо перевіряти ще раз.
На другому кроці перевірки вхідна сировина проходить ті ж випробування, що й на першому етапі, плюс — контролюється за новими важливими параметрами.
Шляхом мікробіологічного моніторингу аналізуємо сировину на відсутність / обмежену присутність різноманітних мікроорганізмів.
Перевіряємо рослинну субстанцію на вміст піску, землі, камінців — мінеральних домішок, які могли потрапити до неї під час заготівлі.
Визначаємо показник вологості сировини: від цього залежить, як добре вона буде зберігатися.
Контролюємо відсутність важких металів і пестицидів — шкідливих елементів, що можуть накопичуватися у різних частинах рослини.
Навіть якщо ми довгостроково працюємо з постачальником і його рослинна сировина завжди успішно проходить контроль якості, це в жодному разі не звільняє нас від перевірки його партій кожного наступного разу. Бо навіть якщо рослини зібрані на одній і тій же плантації, залежно від погодних умов і родючості ґрунту, одного року вони можуть містити достатньо активних речовин, а наступного — значно менше.
ПОДРІБНЕННЯ ТА ЗМІШУВАННЯ
Ретельну перевірку — виконано! Можна передавати рослинну сировину на виробництво. Тут вона спочатку додатково очищується, а потім подрібнюється та змішується.
На лінії подрібнення рослинна сировина передусім проходить додаткове очищення за допомогою гравітаційного повітряного сепаратора.
- Розкладає сировину на фракції дозволяючи відділяти зайві частини, — наприклад, стебла від квіток.
- Очищує рослинну субстанцію від мінеральних включень: пилу, піску, землі, камінчиків.
- Запобігає потраплянню в готову продукцію металевих частинок завдяки магнітним фільтрам.
Щоб отримати лікувальний засіб, рослинну сировину потрібно заварити. А наскільки вона віддасть воді свої активні речовини і наскільки ефективною буде її дія, залежить від трьох факторів: температури води, часу експозиції (витримки), а також ступеня подрібнення.
Ми подрібнюємо сировину на новітньому устаткуванні, що враховує морфологічні особливості кожного виду рослин. Тож на виході отримуємо якісну однорідну суміш, яку далі будемо використовувати у чистому вигляді або для приготування фітозборів.
ФАСУВАННЯ І ПАКУВАННЯ
Подрібнена рослинна сировина — це напівфабрикат, який тимчасово доставляється на склад, а згодом потрапляє на ділянку фасування.
що тут відбувається?
перевірка готової продукції
Під час фасування фахівці відділу контролю якості відбирають і передають до лабораторії зразки готової продукції. Як і вхідну сировину, спеціалісти ретельно перевіряють їх на відповідність вимогам ДФУ та іншої нормативної документації.
Які параметри аналізуються?
- Вміст активних речовин
- Вологість
- Допустимі домішки
- Мікробіологічна чистота
- Радіологічні показники
- Ступінь подрібнення сировини
- Маса пакетів / фільтр-пакетів
ЗБЕРІГАННЯ
Готова продукція, як і рослинна сировина, зберігається на окремому, спеціально облаштованому складі. Контрольними пристроями ми регулярно перевіряємо умови в цих приміщеннях.
На складі ми контролюємо
доставка в аптеки
Щоби доставити продукцію в аптеки зі збереженням її найкращої якості, ми не використовуємо звичайні тентові машини, а виключно рефрижератори.
Чому в рефрижераторах?
А ЧОМУ НАШОЇ ПРОДУКЦІЇ НЕМАЄ В МАГАЗИНАХ?
Щойно ви могли згадати, що в асортименті супермаркету теж є трав’яні чаї. Проте продукції «Ліктрави» серед них ви ніколи не зустрінете. Чому? Бо якщо ви досі вважали, що між трав’яним напоєм з аптеки й магазину немає жодної різниці, то час дізнатися, чому ви помилялися.
трав’яний чай
Той, що з аптеки
- Виготовляється відповідно до вимог ДФУ та інших нормативних документів
- Головне завдання — лікувати
- Містить лише ті частини рослин, у яких є активні компоненти
- Лікує і смакує
Той, що з магазину
- Має інші, здебільшого менш строгі, вимоги щодо виробництва
- Головне завдання — смакувати
- Має у складі різні частини рослини
- Смакує і не обов’язково лікує