Подорожник великий
PLANTAGINIS MAJORIS FOLIA
Ранник, порізник, чирякова трава, бабка.
Опис
Подорожник великий — багаторічна рослина, яка має широке черешкове листя і розвинену прикореневу розетку. Квітки подорожника невеликі, чотиричленні, з непоказним забарвленням, зібрані в суцвіття. Суцвіття рослини колосовидне, довге, циліндроподібне. Плоди подорожника — коробочки яйцевидної форми, в яких міститься по 8-16 насінин.
Склад
В листі подорожника сконцентровані такі речовини, як глікозид аукубін, флавоноїди, полісахариди, клітковина, сапоніни, оксикоричні кислоти, вітаміни C і K, мікроелементи калій і магній, каротин, пектин, аскорбінова кислота. До складу листя також входять гіркі й дубильні речовини.
Фармакологічна дія
Листя подорожника має відхаркувальну та протизапальну дію. Рослина чинить кровоспинний, знеболювальний, бактеріостатичний, протиалергічний ефект. Застосовується подорожник великий для стимуляції секреції шлунку. За рахунок седативних властивостей листя використовують у лікуванні серцево-судинної та нервової системи.
Загальна інформація
Подорожник великий відноситься до багаторічних трав'янистих рослин. Незважаючи на корисні лікувальні властивості, вважається бур'яном. Рослина поширюється за рахунок самозасівання, розмножується насінням. Зустрічається подорожник біля доріг, у степу, на пустирях і заливних луках. В Україні подорожник цілеспрямовано вирощується деякими господарствами у відповідних кліматичних поясах. Найбільш сприятливим середовищем поширення для рослини є родючий грунт.
Заготівля сировини
Для лікарських цілей проводиться заготівля листя подорожника. При зборі компонентів рослини необхідно враховувати, що листя здатне активно вбирати токсичні речовини з навколишнього середовища. Не можна проводити заготівлю тих рослин подорожника, які ростуть у безпосередній близькості від доріг і підприємств. При зборі необхідно ретельно відбирати здорове зелене листя без видимих пошкоджень. Подорожник збирають переважно після дощу, після того як листя трохи висохне. Заготівлю проводять руками або ножем.
Зібрані компоненти розкладають рівномірно на рівній поверхні тонким шаром. Сушать рослину в провітрюваному приміщенні, періодично перевертаючи сировину. Коли листя набуде коричнево-зеленого відтінку й черешки стануть ламкими, сушіння припиняють. Якщо використовується механічна сушка, сировину витримують до зазначеної кондиції при 40-50 ℃. Після цього листя перебирають і видаляють зіпсовані елементи.
Зберігати подорожник можна в паперових пакетах, дерев'яних ящиках. Іноді використовуються скляні ємності. Для листя подорожника термін придатності становить 2-3 роки. Після закінчення цього періоду сировина втрачає свої лікувальні властивості.
Лікувальні властивості подорожника
Лікувальні властивості подорожника різноманітні. Листя рослини має протизапальну, антисептичну, кровоспинну й відхаркувальну дію. За рахунок високого вмісту глікозиду аукубіну, оксикоричних кислот, аскорбінової кислоти і флавоноїдів подорожник сприятливо впливає на згортання крові. Рослина чинить обволікаючу дію, тамує больові відчуття та має сильний протигнильний ефект.
Застосування листя подорожника великого
Прийом настоїв і відварів подорожника забезпечує нормалізацію секреції шлунка, тому рослину використовують для лікування гастритів зі зниженою кислотністю. Також за рахунок протигнильних властивостей подорожника його листя застосовують для лікування ентеритів і ентероколітів кишечника.
Листя подорожника прикладають до зовнішніх пошкоджень шкіри. Застосування рослини має сильний ранозагоювальний, протизапальний і кровоспинний ефект.
Настої і відвари подорожника використовують як жарознижувальний засіб. Також вони надають заспокійливу дію і можуть знижувати тиск. Екстракти рослини застосовуються при лікуванні тахікардії і гастритів. У складі зборів подорожник використовується як засіб від діареї або паразитів.
Подорожник застосовується для лікування жіночого і чоловічого безпліддя. Прийом рослини насичує організм жінки фітостеринами, а в чоловіків стимулює вироблення сперматозоїдів.
Використання подорожника в косметології
У косметичних цілях подорожник використовується для поліпшення стану сухої шкіри. Для жирної і пористої шкіри відвари подорожника надають бактерицидну дію. Рослина дозволяє очищати пори й усувати запалення. Також її використовують для лікування тріщин і ран на ступнях ніг. Щоб вилікувати мозолі, готують компреси з листя подорожника.
Подорожник і його користь
Подорожник є природним засобом, здатним знижувати рівень холестерину. Наявність слизу в листках рослини дозволяє використовувати її в лікуванні вірусних і простудних захворювань. Настої та відвари подорожника сприяють відхаркуванню. Його використовують при лікуванні бронхітів, бронхіальної астми, пневмонії, коклюшу, туберкульозу. Спазмолітичні й протизапальні властивості рослини дозволяють використовувати її при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту.
Протипоказання щодо використання подорожника
Можна використовувати подорожник людям, для яких характерне надмірне вироблення шлункового соку. Приймати рослину суворо не рекомендується в період загострення виразкової хвороби шлунка або дванадцятипалої кишки. Протипоказаний подорожник людям з гіперацидним гастритом і з підвищеною чутливістю до складу рослини.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.