Кукурудзи стовпчики з приймочками
ZEAE MAYDIS STYLI CUM STIGMATIS
Маїс, папуша, качани.
Опис
Кукурудза - однорічна однодомна рослина. Стебла прямостоячі вузлуваті, з серцевиною. Листки чергові, широколінійно-ланцетні, вагінальні. Чоловічі квітки знаходяться в мітелках, жіночі квітки - в качанах, звідки звішуються довгі ниткоподібні зелені або вишнево-коричневі стовпчики з рильцями. Висота рослини до 3 метрів.
Склад
Рильця кукурудзи містять сапоніни (до 3,18%), речовини дубильні, глікозиди гіркі (до 1,5%), флавоноїди, алкалоїди (до 0,5%), олію ефірну (до 0,12%), олію жирну (до 2,5%), стерини (стигмастерол, ситостерол), вітаміни К і С, мікроелементи та інші речовини.
Фармакологічна дія
Мають жовчогінну, діуретичну, кровоспинну і гіпоглікемічну дію. При вживанні всередину спостерігається збільшення секреції жовчі, зменшення її в'язкості, зниження вмісту білірубіну, збільшення вмісту в крові протромбіну і прискорення її згортання.
Загальна інформація
Кукурудза — однорічна однодомна рослина, яка була окультурена людиною понад 8 тис. років тому в Мексиці, а у ХV ст. з’явилася в Європі.
Рід кукурудза належить до родини злакових. Об’єднує всього шість видів.
Біологічні особливості
Кукурудза росте на сонячних ділянках. Її вирощують насіннєвим способом. Посів насіння безпосередньо в ґрунт можливий, коли земля прогріється до 10–12 ˚C.
Найкращим для кукурудзи вважається добре дренований, родючий і повітропроникний чорнозем.
Кукурудза вологолюбна, але при цьому важко переносить перезволоження: в залитому водою ґрунті через нестачу повітря її корені відмирають і ріст припиняється.
Ботанічна характеристика
Висота кукурудзи сягає від 50 см до 7 м. Вона має добре розвинену мичкувату кореневу систему, що йде вглиб на 1 м. Стебло рослини прямостояче, з добре виявленими вузлами і заповненими рихлою паренхімною тканиною меживузлями.
Листки кукурудзи чергові, широколанцетні, з хвилястим краєм. На одній рослині їх може бути від 8 до 42 шт. Квітки одностатеві, зібрані в окремі суцвіття. Плоди — зернівки, розташовані на стрижні качана вертикальними рядами і тісно притиснуті одна до одної. Зернівки мають округлу або кубічну форму та різне забарвлення: жовте, червоне, синє, фіолетове або майже чорне.
Лікарська сировина
Кукурудза формує два-три качани, на верхівках яких з обгорток виходить пучок стовпчиків із приймочками, які зазвичай називають просто кукурудзяними приймочками. Саме вони використовуються у фармацевтичній промисловості.
Кукурудзяні приймочки шовковисті на дотик і мають жовтий або світло-коричневий колір. Також вони володіють легким, але специфічним запахом.
Заготівля та зберігання сировини
Заготівлю цілющої сировини — кукурудзяних приймочок — проводять в період молочно-воскової стиглості початків.
Особливості збору
Починають збір сировини у серпні або на початку вересня, коли кукурудза ще молода, тобто має молочний або світло-жовтий колір. Акуратно відділяють руками потемнілі верхівки кукурудзяних стовпчиків, знімають листя з качана і обережно відділяють волоски.
Умови сушки й зберігання
Сушать або на свіжому повітрі, у затіненому місці, або у приміщенні з хорошою вентиляцією. При повільному висиханні приймочки можуть запліснявіти або побуріти, у разі пересушування — подрібнитися і розкришитися.
Зберігають сировину не більше трьох років у мішках із тканини в сухому, захищеному від світла, добре вентильованому приміщенні. Такі умови є вкрай важливими, оскільки сировина дуже гіроскопічна.
Штучне сушіння проводять при температурі 40 °С. Відсоток сухої сировини становить від 22 до 25 %.
Лікувальні властивості кукурудзяних приймочок
Стовпчики із приймочками кукурудзи широко використовуються у фармакології. Вони мають жовчогінні, діуретичні, кровоспинні й гіпоглікемічні властивості.
Сировина входить до складу жовчогінних і сечогінних чаїв, а також трав’яних зборів для схуднення.
Стовпчики з приймочками кукурудзи включені до фітозбору «Грація детокс» від компанії «Ліктрави». Препарат рекомендовано для поліпшення функціонального стану шлунково-кишкового тракту та печінки. «Грація детокс» корисна особам, які страждають від ожиріння та контролюють надлишкову масу тіла.
Застосування в медицині
Кукурудзяні приймочки виявляють комплексну жовчогінну дію . Збільшуючи секрецію жовчі, вони знижують її в’язкість і зменшують кількість білірубіну. Також для них характерна сечогінна дія.
Водні витяжки із сировини (настої, відвари) рекомендовано застосовувати при набряках різного походження, тобто пов’язаних як із порушеннями роботи серцево-судинної системи, так і функціонального стану нирок.
Кукурудзяні приймочки чинять біостимулювальний ефект. До їхнього складу входять фітогемаглютиніни, в яких помічені потенційні протипухлинні властивості. Також вони прискорюють згортання крові завдяки вмісту вітаміну К.
Кукурудзяні приймочки використовують для лікування хвороб печінки та жовчовивідних шляхів , особливо тих, що супроводжуються недостатнім жовчовиділенням та кровоточивістю. У тому числі при:
- гепатиті;
- жовчнокам’яній хворобі;
- холециститі;
- холангіті.
Кукурудзяні приймочки ефективні для лікування нирок , особливо нефритів, запалень сечових шляхів і сечокам’яної хвороби.
При ниркових захворюваннях варто спробувати відвар з кукурудзяних приймочок. 1 ч. л. сировини заливають 200 мл окропу, настоюють протягом години. Вживають по 1–3 ст. л. кожні 3–4 години до їди.
Рекомендують кукурудзяні приймочки і для терапії офтальмологічних захворювань: глаукоми, крововиливів у кон'юнктиву та склоподібне тіло.
Результативне використання кукурудзяних стовпчиків із приймочками при лікуванні геморагічного діатезу, захворювань, пов'язаних із низьким згортанням крові.
В гінекології показані при маткових кровотечах. Також вони використовуються при циститі та простатиті.
У народній медицині додатково цінні властивості кукурудзяних приймочок надавати седативний вплив і знімати нервову напругу.
Також сировина використовується для поліпшення роботи шлунка, підшлункової залози та нормалізації обміну речовин, зокрема при порушеннях водно-сольового, ліпідного та вуглеводного обміну.
Настій приймочок допомагає регулювати рівень цукру в крові та уникати інсулінових стрибків при діабеті.
Сировина містить комплекс біологічно активних речовин, зокрема тритерпенові сапоніни, флавоноїди, комплекс вітамінів (групи В, С, Е) та мікроелементів (селен, цинк, магній, кальцій та інші), що сприяють зниженню рівня холестерину в крові та запобігають розвитку атеросклерозу.
Важливе місце відводиться кукурудзяним стовпчикам у дієтології та боротьбі із зайвими кілограмами. Вони знижують апетит, при цьому трохи заспокоюють нервову систему, стимулюють травну систему і обмін речовин. Прискорюють вуглеводний обмін, дають організму вітаміни та мікроелементи.
До складу кукурудзяних приймочок входить досить сильний алерген, тому їх не можна вживати при непереносимості злакових.
Використання в косметології
Кукурудзяні приймочки ефективні для лікування ламкості та випадіння волосся, а також надмірної сухості шкіри голови. Для цього волосся ополіскують настоєм.
3 ст. л. кукурудзяних приймочок заливають 200 мл окропу, накривають посуд кришкою та залишають настоюватися протягом години. Розбавляють 200 мл теплої води і використовують після кожного миття голови протягом двох місяців.
Щоб позбавитися від сухості та свербіння, варто спробувати маску для волосся на основі сухих кукурудзяних стовпчиків із приймочками.
3 ст. л. подрібненої сировини змішують з 50 г реп’яхової олії. Втирають у шкіру голови та розподіляють по всій довжині волосся. Зверху замотують волосся харчовою плівкою і рушником. Змивають через 20 хвилин.
Кукурудзяні приймочки - протипоказання
Попри користь кукурудзяних приймочок застосовувати їх небезпечно за наявності наступних захворювань:
- варикозу;
- тромбофлебіту;
- схильності до підвищеного згортання крові;
- дистрофії;
- анорексії.
Крім того, протипоказання до тривалого лікування кукурудзяними стовпчиками із приймочками мають люди із серцевою недостатністю, оскільки сечогінні властивості сировини сприяють вимиванню калію і магнію, необхідних для нормальної роботи серця.
За матеріалами:
- Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
- Кобзар А. Я. Фармакогнозія в медицині. — К: Медицина, 2007. — 544 с.
- Ковальов В. М., Павлій О. І., Ісаков Т. І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. — Xарків: Вид-во НФаУ, МТК-книга, 2004. — 704 с.
- Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
- Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с.
- Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с.
- Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.