Грицики

BURSAE PASTORIS HERBA

Селянська гірчиця, серцева трава, ложечки.

Грициків трава — лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Грицики ✔️ Користь ✔️ Лікувальні властивості ✔️ Грициків трава - опис та застосування в медицині

Опис

Однорічна трав'яниста рослина із сімейства хрестоцвітних з прямим круглим або гіллястим стеблом заввишки від 20 до 40 см. Прикореневі листки сидячі, продовгуватоланцетні, виїмкозубчасті, цілокраї, здебільшого зібрані в розетку. Стеблові листки нечисленні, чергові, сидячі, стрілоподібні. Квітки дрібні, білі, зібрані в довгу кисть на верхівці стебла. Плід оберненотрикутної форми, сильно сплюснутий з боку шва, серцеподібною виїмкою нагорі. Нектароносій.

Склад

Трава грициків містить флавоноїди (рутин, лютеолін-7-рутинозид, лютеолін-7-глюкозид), речовини дубильні, аміни (холін, ацетилхолін, тирамін та інші), сапоніни, кислоти органічні (фумарову, лимонну, яблучну, винну), кислоту аскорбінову, олію ефірну та інші сполуки.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Посилюють скорочувальну діяльність гладкої мускулатури матки, виявляють виражену кровоспинну дію, знижують артеріальний тиск, звужують периферійні судини, прискорюють перистальтику кишечника.

Вінницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область

Зміст

Загальна інформація

Грицики — швидкоросла рослина, за сезон може дати кілька поколінь. Цвіте з квітня до пізньої осені. Плоди — стручки оригінальної трикутної форми: таку ж форму мали сумки пастухів у Західній Європі XVII–XVIII ст.

Має широкий ареал проростання. Надає перевагу сирим місцям, але здатна рости навіть у місцях із порушеним грунтовим покривом.

Заготівля сировини

Збір проводять влітку, в пору цвітіння при сухій погоді. Всю надземну частину трави зрізають або скошують разом із прикореневим листям. Пропускають рослини з розкритими стручками.

Сушать сировину на свіжому повітрі або в приміщенні, забезпечуючи доступ повітря, відсутність вологи і захищаючи від сонячних променів. Сушіння закінчується, коли стебло стає ламким. Лікувальна трава грицики зберігає свої корисні властивості протягом 3 років. Для зберігання необхідне сухе, темне, прохолодне місце.

Лікувальні властивості

Грицики мають кровоспинні, гемостатичні, гіпотензивні, фітонцидні, жовчогінні, в'яжучі, жарознижувальні лікувальні властивості. Розширюють периферійні судини, підвищують тонус матки і підсилюють моторику її мускулатури, активізують перистальтику кишечника. Містять велику кількість калію.

Трава грицики входить до зборів, що використовуються для лікування туберкульозу легенів із кровохарканням, сечокам'яної хвороби, циститу, пієлонефриту. Особливо ефективна трава, якщо захворювання супроводжується втратою калію.

Також відвар або настій грициків дуже ефективний при шлунково-кишкових кровотечах, пов'язаних з нестачею протромбіну і порушеннями в роботі печінки, про це можна дізнатися в нашому матеріалі: Відвар та настій грициків проти кровотечі

У гінекології грицики застосовують найбільш часто й активно. Зважаючи на те, що рослина посилює скорочення міометрію, підвищує рівень згортання крові та активізує всю систему згортання, то її використовують практично при всіх жіночих кровотечах: маткових, після пологів і абортів, ювенільних (підліткових) і клімактеричних. Грицики показані при дуже рясних, тривалих місячних і кровотечах, обумовлених гормональним дисбалансом, фіброміомою і запальними захворюваннями. Призначають навіть у випадку раку матки.

Лікарська трава грицики в народній медицині вважається протиблювотним, ранозагоювальним, антитоксичним, протизастудним, загальнозміцнювальним, вітамінним, протипухлинним і болезаспокійливим засобом. Вона очищає кров і зміцнює капіляри. Поліпшує стан слизової оболонки очей при регулярному вмиванні настоєм.

У народній медицині настій грициків приймають всередину для лікування аденоми й атонії матки, фіброміоми, хвороб нирок, сечового і жовчного міхура, печінки. Також її використовують при гемофілії, гематурії, гемороїдальних і носових кровотечах, тривалій і хворобливій менструації, туберкульозі нирок, порушеннях мінерального обміну, серцево-судинних захворюваннях. Грицики застосовують у випадку ревматизму, подагри, закрепу, запалення сечового міхура, при виявленні каменів у жовчному міхурі та ниркових мисках, печінкових і ниркових кольках, загостренні виразки шлунка.

Компреси і примочки з настою грициків допомагають при ударах і запаленнях сухожиль. Настоянку використовують для обмивання заднього проходу при випадінні прямої кишки, розслабленні м'язів сфінктера і нетриманні калу.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 12.04.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.