Грицики
BURSAE PASTORIS HERBA
Селянська гірчиця, серцева трава, ложечки.
Описание
Однорічна трав'яниста рослина із сімейства хрестоцвітних з прямим круглим або гіллястим стеблом заввишки від 20 до 40 см. Прикореневі листки сидячі, продовгуватоланцетні, виїмкозубчасті, цілокраї, здебільшого зібрані в розетку. Стеблові листки нечисленні, чергові, сидячі, стрілоподібні. Квітки дрібні, білі, зібрані в довгу кисть на верхівці стебла. Плід оберненотрикутної форми, сильно сплюснутий з боку шва, серцеподібною виїмкою нагорі. Нектароносій.
Состав
Трава грициків містить флавоноїди (рутин, лютеолін-7-рутинозид, лютеолін-7-глюкозид), речовини дубильні, аміни (холін, ацетилхолін, тирамін та інші), сапоніни, кислоти органічні (фумарову, лимонну, яблучну, винну), кислоту аскорбінову, олію ефірну та інші сполуки.
Фармакологические свойства
Посилюють скорочувальну діяльність гладкої мускулатури матки, виявляють виражену кровоспинну дію, знижують артеріальний тиск, звужують периферійні судини, прискорюють перистальтику кишечника.
Загальна інформація
Рослина є однорічною культурою, повсюдно поширеною на території України. Трава виділяється багатим хімічним складом. За рахунок цього препарати пастушої сумки мають комплексний ефект, впливаючи на кровотворну, травну, сечостатеву функцію. Застосовують рослину у вигляді відварів, настоїв, чаїв, примочок. Трава входить до складу численних зборів.
Грицики — швидкоросла рослина, за сезон може дати кілька поколінь. Цвіте з квітня до пізньої осені. Плоди — стручки оригінальної трикутної форми: таку ж форму мали сумки пастухів у Західній Європі XVII–XVIII ст.
Має широкий ареал проростання. Надає перевагу сирим місцям, але здатна рости навіть у місцях із порушеним грунтовим покривом.
Ботанічні характеристики
Грицики - однорічна трав'яниста рослина з сімейства Капустяні. Висота трави досягає 20-30 см, рідко - до 60 см. Стебло прямостояче, просте або розгалужене. Його покриває нечисленне чергове сидяче листя. Прикореневе листя черешкове, формує розетку. У рослини суцвіття формують кисть з дрібних квіток. Плід - обернено-трикутний серцеподібний стручечок, сплюснутий у районі шва, довжиною 5-8 мм. Цвітіння рослини триває з квітня по серпень, дозрівання плодів відбувається з травня по вересень.
Заготівля сировини
Збір проводять влітку, в пору цвітіння при сухій погоді. Всю надземну частину трави зрізають або скошують разом із прикореневим листям. Пропускають рослини з розкритими стручками.
Сушать сировину на свіжому повітрі або в приміщенні, забезпечуючи доступ повітря, відсутність вологи і захищаючи від сонячних променів. Сушіння закінчується, коли стебло стає ламким. Лікувальна трава грицики зберігає свої корисні властивості протягом 3 років. Для зберігання необхідне сухе, темне, прохолодне місце.
Заготівлю трави проводять у період цвітіння до початку плодоношення в суху погоду. Надземну частину рослини зрізають повністю. Зібрану сировину оглядають і видаляють екземпляри, уражені грибком або з розкритими стручками. Сушать траву на свіжому повітрі або у вентильованому приміщенні до ламкості стебла рослини. Вона придатна до вживання протягом трьох років. Зберігають сировину в сухому, темному і провітрюваному місці.
Лікувальні властивості грициків
Грицики мають кровоспинні, гемостатичні, гіпотензивні, фітонцидні, жовчогінні, в'яжучі, жарознижувальні лікувальні властивості. Розширюють периферійні судини, підвищують тонус матки і підсилюють моторику її мускулатури, активізують перистальтику кишечника. Містять велику кількість калію.
Трава грицики входить до зборів, що використовуються для лікування туберкульозу легенів із кровохарканням, сечокам'яної хвороби, циститу, пієлонефриту. Особливо ефективна трава, якщо захворювання супроводжується втратою калію.
Також відвар або настій грициків дуже ефективний при шлунково-кишкових кровотечах, пов'язаних з нестачею протромбіну і порушеннями в роботі печінки, про це можна дізнатися в нашому матеріалі: Відвар та настій грициків проти кровотечі
У гінекології грицики застосовують найбільш часто й активно. Зважаючи на те, що рослина посилює скорочення міометрію, підвищує рівень згортання крові та активізує всю систему згортання, то її використовують практично при всіх жіночих кровотечах: маткових, після пологів і абортів, ювенільних (підліткових) і клімактеричних. Грицики показані при дуже рясних, тривалих місячних і кровотечах, обумовлених гормональним дисбалансом, фіброміомою і запальними захворюваннями. Призначають навіть у випадку раку матки.
Лікарська трава грицики в народній медицині вважається протиблювотним, ранозагоювальним, антитоксичним, протизастудним, загальнозміцнювальним, вітамінним, протипухлинним і болезаспокійливим засобом. Вона очищає кров і зміцнює капіляри. Поліпшує стан слизової оболонки очей при регулярному вмиванні настоєм.
У народній медицині настій грициків приймають всередину для лікування аденоми й атонії матки, фіброміоми, хвороб нирок, сечового і жовчного міхура, печінки. Також її використовують при гемофілії, гематурії, гемороїдальних і носових кровотечах, тривалій і хворобливій менструації, туберкульозі нирок, порушеннях мінерального обміну, серцево-судинних захворюваннях. Грицики застосовують у випадку ревматизму, подагри, закрепу, запалення сечового міхура, при виявленні каменів у жовчному міхурі та ниркових мисках, печінкових і ниркових кольках, загостренні виразки шлунка.
Компреси і примочки з настою грициків допомагають при ударах і запаленнях сухожиль. Настоянку використовують для обмивання заднього проходу при випадінні прямої кишки, розслабленні м'язів сфінктера і нетриманні калу.
Грицики - користь для організму
Препарати грициків допомагають регулювати тиск, виступають стимулюючим засобом при порушеннях шлунково-кишкового тракту. Отож їх приймають як жовчогінний засіб. Застосовують рослину як кровоспинний засіб при легеневих, шлункових і кишкових кровотечах. Грицики у вигляді компресів і примочок корисні в лікуванні ран.
Грицики - протипоказання до прийому
Приймати грицики не можна при вагітності, лактації, геморої, підвищеному згортанні крові, тромбофлебіті.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.