Дата публикации
28.12.2023
Дата обновления
21.11.2024

Алтеї корені

ALTHAEAE RADICES

Алтей аптечний, проскурник, проскурняк. Назва рослини походить від грецького althaia — назви цієї рослини у Теофраста і Діоскорида.

Описание

Алтей лікарський — багаторічна рослина з гіллястим кореневищем і м'ясистим корінням. Стебла численні. Листя округлі або брунькоподібні, з нижньої сторони сильно опушені. Квітки з білуватим або рожевим вінчиком. Алтей вірменський відрізняється від алтеї лікарської глибоко трьох-, п’ятилопастного листям.

Состав

Корені алтеї містять речовини слизисті (до 35%), крохмаль (до 37%), пектин (10–11%), цукри, аспарагін, бетаїн, каротин, лецитин, фітостерин, солі мінеральні, олію жирну (до 1,7%).

Алтеї корені

Фармакологические свойства

Виявляють протизапальну, пом’якшувальну, відхаркувальну, обволікаючу дію, полегшують спонтанну регенерацію тканин, зменшують запальний процес.

Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале
Регионы проростания лечебного растения
Автономная Республика Крым
Алтеї корені

Загальна інформація

Алтея лікарська один із видів роду Алтею, є частиною сімейства Мальвових. Належить до багаторічних трав’янистих рослин. Ареал зростання: Європа, Азія, Північна Америка та Північ Африки. Основна зона культивації: Україна та Краснодарський край (Росія).

Надає перевагу вологим ґрунтам з близьким розташуванням підземних вод. Тому часто зустрічається у заплавах річок та на болотистій місцевості..

Алтея лікарська зазвичай має висоту від 60 см до 2 м. Листя округлої форми, розташоване ярусами, верхній ярус оксамитовий на дотик, має більш видовжену форму. Стебел, як правило, декілька, рідше зустрічаються одинарні. Звертає на себе увагу красивими суцвіттями, завдяки яким в народі отримала назву «дикої троянди». Квіти зібрані у суцвіття на верхівках стебел. Мають 5 пелюсток ніжно-рожевого кольору та фіолетові тичинки.

Трава алтеї квітне у червні-липні.

Основна лікарська сировина — корінь. Корені алтеї лікарської багатоголові. Від головного кореня довжиною до 50 см відходять численні бокові відгалуження додаткових коренів.

Заготівля сировини

Заготівля коренів алтеї відбувається після відмирання наземної частини (вересень-жовтень) або до її відростання (квітень-травень). Кореням має бути не більше двох років. Їх викопують лопатою чи плугом, миють, чистять, обрізаючи кореневище та дрібні корені, а також видаляючи здерев’янілу частину зверху. Корені залишають в’ялитися протягом двох-трьох днів на свіжому повітрі. Очищені корені розрізають на шматки. Великі корені розрізають уздовж. Сушити їх рекомендують з використанням штучної сушки за температури 50–60 °C, оскільки під час сушіння природним шляхом сировина гниє.

Сировину алтеї зберігають до 3-х років, попередньо помістивши у скляну чи металічну тару.

Алтеї коріння - лікувальні властивості

Коріння алтеї має сильні обволікаючі властивості та сприяє відкашлюванню мокротиння. Завдяки такому ефекту препарати на його основі можна застосовувати в лікуванні простудних захворювань. Застосування кореня алтеї в лікуванні бронхіту дозволяє полегшити відкашлювання, підвищує опірність організму інфекціям. Сильна обволікаюча дія коріння рослини обумовлена крохмалем, вміст якого становить до 37%, а також слизом - 35%, що робить рослинну сировину особливо ефективною в лікуванні кашлю. За рахунок цього корінь алтеї входить до складу муколітиків, які допомагають звільнити дихальні шляхи від слизу і ексудату.

Застосовується корінь алтеї не тільки в лікуванні бронхолегеневих захворювань. Рослина приносить користь у лікуванні травної системи. Її використовують при гастритах і виразковій хворобі шлунка, дванадцятипалої кишки. Обволікаючі властивості кореня також дозволяють призначати його при підвищеній кислотності шлункового соку. Захисні властивості алтеї максимально проявляються при високому ступені кислотності - чим вища кислотність шлункового соку, тим ефективніший засіб. Подібна дія пояснюється хімічною реакцією між соляною кислотою і слизом, в'язкість якої в процесі підвищується. За рахунок таких властивостей алтея буде корисною при травних розладах, які супроводжуються діареєю. Ліки з коренів рослини можна використовувати при харчових токсикоінфекціях, оскільки вони сприяють виведенню небезпечних речовин.

Сухий корінь алтеї застосовують у лікуванні захворювань, які викликані розмноженням і продуктами життєдіяльності патогенної мікрофлори. До них відноситься тонзиліт, кандидоз, інфекційні захворювання порожнини рота, слизових оболонок. Протизапальна і легка знеболювальна дія ліків з кореня алтеї допомагає захистити уражені місця від подразнюючих факторів, забезпечити їх якнайшвидше загоєння. Корисне використання алтеї в комплексі з протизапальними препаратами, оскільки корінь допомагає затримувати активні компоненти та пролонгувати їхню дію.

Дія та застосування коренів алтеї

В алтеї міститься високий відсоток крохмалю, пектин, каротин, жирні олії, лецитин, мінеральні солі, амінокислоти та велика кількість слизових речовин. Як рослину, яка містить слиз, алтею часто порівнюють з насінням льону.

Корені алтеї мають властивості:

  • пришвидшувати та покращувати регенерацію тканин;
  • стимулювати та полегшувати процес відхаркування;
  • знімати запалення;
  • пом’якшувати наліт, який виник унаслідок запалення;
  • обволікати подразнену слизову оболонку.

Алтею використовують:

  • як засіб для регенерації та загоєння ран при захворюваннях шкіри;
  • як максимально ефективний засіб від кашлю;
  • у якості пом’якшувального засобу при запаленнях горла, зокрема при ларингіті;
  • при захворюваннях, пов’язаних із подразненням слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, корені алтеї для шлунку служать обволікаючим засобом. Особливості дії: ефект посилюється з підвищенням кислотності шлункового соку;
  • у боротьбі із зайвою вагою. Корені алтеї для схуднення є дуже популярним засобом. Вони мають здатність знижувати апетит, створювати відчуття ситості, покращувати перистальтику.

Корені алтеї від кашлю

Алтея полегшує відхід мокроти, зменшує запалення дихальних шляхів та горла. Тому її використовують при бронхіті, запаленні легень, коклюші.

Обволікаючі властивості алтеї допомагають зняти почервоніння та подразнення усієї слизової оболонки глотки, тим самим полегшуючи біль, знімаючи свербіж у горлі, який викликає судомний кашель. Тому настій із неї п’ють при ларингіті, гострому та хронічному тонзиліті, ангіні.

Корені алтеї допомагають від кашлю і під час бронхіальної астми.

Алтею не приймають при сухому кашлі, оскільки можуть виникнути побічні ефекти.

Коріння алтеї - користь

Наявність полісахаридів у корені алтеї не тільки забезпечує обволікання слизових. Низка інших лікувальних властивостей рослини - поліпшення травлення за рахунок зв'язування з жовчними кислотами. Дана здатність дозволяє нормалізувати процес метаболізму і знизити рівень холестерину в крові. Полісахариди гальмують засвоєння простих цукрів, а також покращують ліпідний обмін. Ці речовини позитивно впливають на очищення кишечника від токсинів. Не менш важливі полісахариди для стінок шлунка, стравоходу, кишечника та інших органів травлення, тому що вони захищають їх від розмноження хвороботворної мікрофлори, механічних пошкоджень. Також ця категорія речовин, які містяться в корені алтеї, виступає в ролі кофакторів ферментів. Алтея корисна для тих, хто хоче схуднути. Вживання засобів на її основі створює відчуття ситості і покращує перистальтику кишечника.

Настій коренів алтеї використовується в лікуванні такого аутоімунного захворювання, як нейродерміт, а також при екземі та псоріазі. Препарати рослини призначають всередину. Використання настою коренів алтеї дозволяє нормалізувати обмін речовин, поліпшити стан мікрофлори кишечника, захистити його від токсичних речовин. З цієї причини рослину можна застосовувати в комплексному лікуванні дерматитів. Через перелічені корисні властивості корінь алтеї включають до зборів для профілактики алергії. Використання сухої сировини для приготування водних настоїв корисне також через здатність виводити токсини з нирок і печінки.

Зовнішнє застосування кореня алтеї буде корисне в профілактиці й лікуванні шкірних захворювань, в тому числі викликаних грибками. Рослину використовують у терапії себореї. Настої і відвари коріння алтеї ефективні при обробці ран і опіків. Також рослину застосовують у лікуванні стоматологічних захворювань, які супроводжуються утворенням виразок і запальними процесами. Примочки з алтеї використовують для усунення набряків при укусах комах. Компреси з неї можуть стати в нагоді при болях у суглобах і м'язах, тремтінні кінцівок.

Протипоказання до прийому алтеї кореня

Не можна використовувати наявні засоби з коренів алтеї при індивідуальній непереносимості, вагітності, в період лактації. Не варто приймати препарати рослини при легеневих захворюваннях, які викликають труднощі дихальної функції, а також при варикозному розширенні вен, тромбофлебіті, при хронічних запорах. На корінь алтеї інструкція містить в переліку протипоказань також цукровий діабет. Не можна приймати його разом із ліками, які містять кодеїн та інші речовини, що пригнічують кашльовий рефлекс.

Корені алтеї в косметології

Корені алтеї застосовують не лише у медицині, а й у косметології. Вони виявляють регенеруючу та зволожувальну дію на шкіру, знімають запалення та подразнення. Добре зарекомендували себе як засіб від надмірної сухості шкіри.

Корені алтеї для волосся використовуються у вигляді настою. Він зміцнює волосся, запобігає випадінню та стимулює ріст, позбавляє шкіру голови від подразнення.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Вас также могут заинтересовать такие растения и травы:

Алтеї корені
Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале