Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Хвоща польового трава

EQUISETI ARVENSIS HERBA

Мітелка, котячий хвіст, кінський хвіст, швабра-трава, олов'яна трава

Опис

Хвощ польовий - багаторічна трав'яниста рослина. Застосовується внутрішньо для лікування ряду захворювань сечовивідних шляхів та нирок. Хвощ використовують зовнішньо при лікуванні дерматологічних захворювань як протизапальний і дезінфікуючий засіб. З лікарськими цілями застосовують траву рослини - безплідні стебла висотою 30-60 см. Відмінна риса трави хвоща - жорстка структура, оскільки в ній міститься кремнієва кислота. За рахунок сапонінів і органічних кислот у складі рослини препарати хвоща мають сильну діуретичну і в'яжучу кров дію.

Склад

Трава хвоща польового містить флавоноїди (кверцетин, ізовкерцитин, кемпферол, лютеолін, еквізетрин), сапонін еквізетонін (до 5 %), каротин, кислоту аскорбінову (до 0,19 %), кремнієву (до 25 %), аконітову, яблучну, щавелеву кислоти, масло жирне (до 3,5 %), гіркоти, речовини дубильні і смолисті, солі мінеральні.

Хвоща польового трава

Фармакологічна дія

Препарати хвоща польового мають діуретичні й протизапальні властивості. Застосовуються в комплексному лікуванні урологічних захворювань, а також при набряклості, викликаній порушеннями роботи нирок або серцевою недостатністю. Поряд з цим хвощ польовий є засобом, який здатний виводити з організму токсини, зокрема свинець.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Вінницька область
Житомирська область
Хмельницька область
Хвоща польового трава

Загальна інформація

Хвощ польовий відноситься до спорових рослин. Він має довге зелене повзуче кореневище. Рослина має два типи стебел - спороносні рожевого відтінку і літні пагони, які нагадують хвою ялинки. Спороносні стебла виростають у квітні-травні, вегетативні відростають у травні-червні. 

Заготівля сировини

Збір польового хвоща починається з моменту появи трави протягом усього літа. Заготівля сировини проводиться в суху погоду, оскільки вологий матеріал непридатний для сушки через високий вміст вологи. Стебла рослини зрізають за допомогою ножа або серпа на висоті 5-10 см від землі. При заготівлі хвоща не зрізають нижні спороносні частини. 

Заготовляючи дану лікарську рослину, необхідно пам'ятати, що в лікарських цілях можна застосовувати тільки хвощ польовий. Всі інші різновиди є отруйними і непридатними до використання. Важливою відмінністю польового хвоща стає розташування пагонів - вони повинні бути направлені вгору, тоді як у токсичних видів пагони горизонтальні або спадають вниз. Перед сушінням важливо відокремити хвощ польовий від інших видів хвоща, оскільки після сушки розрізнити їх буде дуже складно. Сушити сировину необхідно в провітрюваному сухому приміщенні або в сушарці за температури 40-50 ℃. 

Перед заготівлею польового хвоща необхідно враховувати екологічність місцевості, де планується його збір. Ця рослина характеризується тим, що здатна швидко вбирати в себе токсичні речовини і зберігати їх. Тому заготовляти сировину вздовж доріг і підприємств не слід. Зберігати сировину і використовувати її можна протягом 4 років.

Лікувальні властивості й застосування хвоща польового

Властивості хвоща польового відрізняються різноманітністю. Препарати рослини мають сильні лікувально-профілактичні властивості. Їх застосовують як протизапальний, сечогінний засіб. Рослина використовується для стимуляції кровотворення і покращує згортання. Хвоща лікувальні властивості дозволяють застосовувати препарати на його основі для профілактики утворення сечових каменів. Таку здатність рослини забезпечує кремнієва кислота, яка входить до складу трави хвоща. 

Хвощ польовий і його користь

Разом з вираженими лікувальними властивостями рослина надає організму тонізуючу дію. Також відзначається загальнозміцнювальний і імуностимулюючий ефект від її застосування. Відвари і настої хвоща мають протипаразитарну дію. Трава рослини допомагає ефективніше відводити мокротиння при захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Відвари і настої трави хвоща польового використовуються для виведення важких токсинів з організму, в тому числі свинцю. Водні витяги на її основі нормалізують фосфорно-кальцієвий обмін.

Хвощ польовий у косметології та дерматології

Зовні препарати хвоща застосовують для лікування захворювань шкіри - екземи, псоріазу, атопічного дерматиту, туберкульозу шкіри. Антибактеріальні та регенеративні компоненти дозволяють використовувати його для лікування ушкоджень різної етіології. Протизапальні властивості хвоща забезпечують ефективне застосування при алергічних реакціях. Допомагає рослина і в лікуванні акне, вугрової висипки. У косметології препарати хвоща допомагають боротися з ламкістю і випаданням волосся. Також вони виступають засобом для прискорення росту волосяного покриву. З цією метою хвощ готують як у вигляді відварів, так і в формі масок для догляду за волоссям.

Протипоказання до прийому хвоща польового

Такі захворювання, як нефрит і нефроз, нефритонефроз, є головним протипоказанням до застосування препаратів хвоща польового. Не можна приймати їх при вагітності, годуванні грудьми, дітям до 18 років, людям з індивідуальною непереносимістю компонентів і з гіпотонією. Необхідно пам'ятати, що ця рослина містить сильнодіючі речовини, тому тривалий час і у великих обсягах її вживати не можна. 

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Хвоща польового трава
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі