Первоцвіт весняний

Primula veris (Primula officinalis)

Аптечна скороспілка, баранчики, веснівка, весняник лікарський, ключики, лісове зілля, медяник, первенець, первоцвіт лікарський, примула

Первоцвіт весняний
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Первоцвіт весняний: лікувальні властивості, опис, використання в медицині

Опис

Багаторічна трав’яниста рослина. Кореневище коротке, косе або вертикальне, зі шнуроподібним корінням. Листя зібране в прикореневу розетку. Листки яйцеподібні, зморщені, опушені зісподу. Квіткова стрілка 5–20 см заввишки, несе суцвіття — простий зонтик. Квітки великі, яскраво-жовті. Плід — яйцеподібна бура коробочка з насінням.

Склад

У кореневій системі первоцвіту знайдені тритерпенові сапоніни (5–10 %), глікозиди (примулаверин, примверин, примулагенін), ефірна олія (0,08 %), каротин. У листі містяться сапоніни (до 2 %), флавоноїди, каротин. У квітках — сапоніни, флавоноїди, ефірна олія.
У всіх частинах первоцвіту є значна кількість вітаміну С. Зокрема, в листках міститься до 6 % аскорбінової кислоти, а у квітках — до 4, 7 %.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Застосовується в основному як відхаркувальний засіб, що посилює секрецію слизових оболонок, стимулює роботу війчастого епітелію і прискорює відходження секрету. Також первоцвіт чинить болезаспокійливу, сечогінну, потогінну й кровоочисну дію.

Зміст

Загальна інформація

Первоцвіт весняний — багаторічна кореневищна трав’яниста рослина. Належить до родини первоцвітих. 

Територія проростання первоцвіту — лісові й лісостепові райони. Менше, але також поширена ця рослина в північно-східних районах Степу. Первоцвіт зустрічається в широколистяних і мішаних лісах, на узліссі, лісових галявинах, серед чагарників.

Передусім первоцвіт застосовують як лікувальний і цінний вітамінний засіб. Крім цього, молоді листки рослини — інгредієнт для перших страв і салатів. А квітки в поєднанні з цукром чи медом дають поживний прохолодний напій, який утворюється через бродіння.

Також первоцвіт — цінна медоносна рослина, а її траву й квітки використовують для приготування фарби. Ще рослину культивують з декоративною метою. 

Ботанічна характеристика

Первоцвіт весняний — ранньоквітуча рослина заввишки від 10 до 30 см, а за іншими джерелами — від 15 до 20 см.

Первоцвіт має коротке темно-буре зовні й світле в розрізі кореневище. Воно усаджене численними тонкими соковитими придатковими коренями, що мають світло-бурий колір, довжину близько 5 см і діаметр близько 0,1 см. Росте кореневище косо або вертикально, а загальна довжина його становить 6–8 см. 

Листки первоцвіту ростуть при корені рослини. Вони зібрані у приземну розетку, яйцеподібні або яйцеподібновидовжені за формою, звужені у крилаті черешки, зморшкуваті та вкриті із внутрішньої сторони сіруватим пушком. Довжина листка — до 10 см, ширина — від 5 до 8 см. 

Квіткова стрілка первоцвіту пряма, безлиста, висотою 5–20 см. Вона може бути одна, або ж таких стрілок у рослини є кілька. Суцвіття — простий зонтик із 5–13 квіток на верхівці стебла, дещо пониклий в один бік. Квітки правильні, двостатеві. Чашечка трубчаста, п’ятигранна. Віночок лійкуватий, із коротким п’ятилопатевим відгином; яскраво-жовтий; усередині, біля основи часток віночка, є жовтогаряча цятка. Тичинок — п’ять, із короткими нитками, прикріпленими до трубки віночка. Стовпчик різної довжини. 

Плід первоцвіту — бура коробочка яйцеподібної форми з великою кількістю насінин. Насінина куляста, 1–1,5 мм довжиною.  

Цвітіння первоцвіту весняного триває із середини квітня до червня. Достигання плодів припадає на червень-серпень. 

Збір і заготівля сировини

Для лікарських потреб заготовляють і використовують практично всі частини первоцвіту: кореневища з коренями, листя, квітки з чашечкою, рідше — тільки віночок. Заготовляють їх у різні періоди й готують до зберігання різними способами. 

Кореневища з коренями 

Заготовляти кореневища з коренями первоцвіту можна навесні й восени. Навесні це потрібно встигнути зробити до того, як рослина почне цвісти. А восени — важливо дочекатися, поки зів’яне листя. 

Викопані кореневища з коренями важливо ретельно, але при цьому швидко відмити від землі, а потім — розкласти на папері або тканині тонким шаром. 

Сушку здійснюють на сонці або в теплому приміщенні. Періодично сировину необхідно перемішувати. 

Дозволене також і штучне сушіння за температури 40–50 °C. 

Листя 

Щойно первоцвіт починає цвісти, його листки збирають, зриваючи руками або зрізаючи ножем. Половину листків на кожній рослині при цьому залишають, аби не зашкодити подальшому цвітінню й плодоношенню.

Висушити зібране листя треба швидко й за високої температури — 70–120 °C. Завдяки цьому в сировині збережеться високий вміст аскорбінової кислоти. 

Квітки

Щоб заготовити квітки первоцвіту, зрізають цілі суцвіття рослини, захоплюючи 2–3 см квітконосної стрілки. 

Перед сушінням суцвіття прив’ялюють на сонці, а після — розкладають під накриттям із вільним доступом повітря. Якщо ж погодні умови несприятливі — то в теплому приміщенні.  

Висушені квітки дуже чутливі до вологи й швидко її вбирають. Тому готову сировину потрібно зберігати в добре закритій тарі.

Лікувальні властивості 

У складі як підземних, так і наземних частин первоцвіту весняного є значна кількість тритерпенових сапонінів. Вони мають муколітичні властивості, тож ефективні при сухому й тривалому кашлі

За умови використання галенових препаратів первоцвіту:

 • посилюється секреція слизової оболонки бронхів і верхніх дихальних шляхів;
 • зростає активність війчастого епітелію;
 • полегшується і прискорюється відходження слизу з дихальних шляхів;
 • проявляється легкий спазмолітичний ефект.

Найбільшу кількість сапонінів — до 10 % —  містять кореневища з коренями первоцвіту. Тож саме їх у вигляді відвару чи настою найчастіше використовують як відхаркувальний засіб при таких захворюваннях:

 • хронічному трахеїті;
 • бронхіті;
 • катарах верхніх дихальних шляхів;
 • бронхопневмонії;
 • туберкульозі.

Нерідко первоцвіт весняний рекомендують вживати не самостійно, а в поєднанні з іншими лікарськими рослинами: ромашкою, анісом, подорожником тощо.

Настій із листя первоцвіту має знеболювальні властивості, тому його вживають при ревматизмі. Крім того, його застосовують як сечогінний засіб при хворобах нирок і сечового міхура.

Листя первоцвіту має у складі вітамін А і надзвичайно високий вміст вітаміну С — до 6 %. Завдяки цьому його добре додавати в салати у свіжому вигляді — й у такий спосіб поповнювати запаси аскорбінової кислоти й каротину в організмі. 

Квітки первоцвіту використовують здебільшого в народній медицині. Настій із них виявляє протизапальні властивості, тож його п’ють при болю в горлі, пневмонії. А також потогінні, завдяки чому засіб сприяє нормалізації стану при підвищеній температурі тіла

З метою загального зміцнення організму квітки первоцвіту вживають у випадку:

 • головного болю (у тому числі мігрені);
 • безсоння;
 • неврозу;
 • тахікардії. 

Крім цього, вважається, що квітки рослини діють як кровоочисний засіб і допомагають у боротьбі зі шкірними проблемами: подагрою, фурункульозом, виразками й різними висипаннями. 

Трава первоцвіту є у складі фіточаю «Синуфітол», розробленого компанією «Ліктрави». Це повністю натуральний засіб — суміш рослинної сировини, куди, крім первоцвіту, входять також буквиці трава, верби кора, календули квітки, обліпихи листя, евкаліпту листя, шипшини плоди.

«Синуфітол» сприяє нормалізації функціонального стану верхніх дихальних шляхів, зокрема біляносових пазух, попередженню синуситів, поліпшенню носового дихання і зняттю набряків. Детальніше про дію і застосування засобу читайте на цій сторінці.

За матеріалами:

 1. Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
 2. Кобзар А. Я. Фармакогнозія в медицині. — К: Медицина, 2007. — 544 с.
 3. Ковальов В. М., Павлій О. І., Ісаков Т. І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. — Xарків: Вид-во НФаУ, МТК-книга, 2004. — 704 с.
 4. Муравьева Д. А. Фармакогнозия: с основами биохимии лекарственных растений. — М.: Книга по требованию, 2012. — 651 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 12.04.2021

Інші рецепти для здоров'я
Всі рецепти
Інші статті
Всі статті
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.