Дата публикации
28.12.2023
Дата обновления
01.04.2024

Первоцвіт весняний

Primula veris (Primula officinalis)

Аптечна скороспілка, баранчики, веснівка, весняник лікарський, ключики, лісове зілля, медяник, первенець, первоцвіт лікарський, примула

Описание

Багаторічна трав’яниста рослина. Кореневище коротке, косе або вертикальне, зі шнуроподібним корінням. Листя зібране в прикореневу розетку. Листки яйцеподібні, зморщені, опушені зісподу. Квіткова стрілка 5–20 см заввишки, несе суцвіття — простий зонтик. Квітки великі, яскраво-жовті. Плід — яйцеподібна бура коробочка з насінням.

Состав

У кореневій системі первоцвіту знайдені тритерпенові сапоніни (5–10 %), глікозиди (примулаверин, примверин, примулагенін), ефірна олія (0,08 %), каротин. У листі містяться сапоніни (до 2 %), флавоноїди, каротин. У квітках — сапоніни, флавоноїди, ефірна олія.
У всіх частинах первоцвіту є значна кількість вітаміну С. Зокрема, в листках міститься до 6 % аскорбінової кислоти, а у квітках — до 4, 7 %.

Первоцвіт весняний

Фармакологические свойства

Застосовується в основному як відхаркувальний засіб, що посилює секрецію слизових оболонок, стимулює роботу війчастого епітелію і прискорює відходження секрету. Також первоцвіт чинить болезаспокійливу, сечогінну, потогінну й кровоочисну дію.

Загальна інформація

Первоцвіт весняний — багаторічна кореневищна трав’яниста рослина. Належить до родини первоцвітих. 

Територія проростання первоцвіту — лісові й лісостепові райони. Менше, але також поширена ця рослина в північно-східних районах Степу. Первоцвіт зустрічається в широколистяних і мішаних лісах, на узліссі, лісових галявинах, серед чагарників.

Передусім первоцвіт застосовують як лікувальний і цінний вітамінний засіб. Крім цього, молоді листки рослини — інгредієнт для перших страв і салатів. А квітки в поєднанні з цукром чи медом дають поживний прохолодний напій, який утворюється через бродіння.

Також первоцвіт — цінна медоносна рослина, а її траву й квітки використовують для приготування фарби. Ще рослину культивують з декоративною метою. 

Ботанічна характеристика

Первоцвіт весняний — ранньоквітуча рослина заввишки від 10 до 30 см, а за іншими джерелами — від 15 до 20 см.

Первоцвіт має коротке темно-буре зовні й світле в розрізі кореневище. Воно усаджене численними тонкими соковитими придатковими коренями, що мають світло-бурий колір, довжину близько 5 см і діаметр близько 0,1 см. Росте кореневище косо або вертикально, а загальна довжина його становить 6–8 см. 

Листки первоцвіту ростуть при корені рослини. Вони зібрані у приземну розетку, яйцеподібні або яйцеподібновидовжені за формою, звужені у крилаті черешки, зморшкуваті та вкриті із внутрішньої сторони сіруватим пушком. Довжина листка — до 10 см, ширина — від 5 до 8 см. 

Квіткова стрілка первоцвіту пряма, безлиста, висотою 5–20 см. Вона може бути одна, або ж таких стрілок у рослини є кілька. Суцвіття — простий зонтик із 5–13 квіток на верхівці стебла, дещо пониклий в один бік. Квітки правильні, двостатеві. Чашечка трубчаста, п’ятигранна. Віночок лійкуватий, із коротким п’ятилопатевим відгином; яскраво-жовтий; усередині, біля основи часток віночка, є жовтогаряча цятка. Тичинок — п’ять, із короткими нитками, прикріпленими до трубки віночка. Стовпчик різної довжини. 

Плід первоцвіту — бура коробочка яйцеподібної форми з великою кількістю насінин. Насінина куляста, 1–1,5 мм довжиною.  

Цвітіння первоцвіту весняного триває із середини квітня до червня. Достигання плодів припадає на червень-серпень. 

Збір і заготівля сировини

Для лікарських потреб заготовляють і використовують практично всі частини первоцвіту: кореневища з коренями, листя, квітки з чашечкою, рідше — тільки віночок. Заготовляють їх у різні періоди й готують до зберігання різними способами. 

Кореневища з коренями 

Заготовляти кореневища з коренями первоцвіту можна навесні й восени. Навесні це потрібно встигнути зробити до того, як рослина почне цвісти. А восени — важливо дочекатися, поки зів’яне листя. 

Викопані кореневища з коренями важливо ретельно, але при цьому швидко відмити від землі, а потім — розкласти на папері або тканині тонким шаром. 

Сушку здійснюють на сонці або в теплому приміщенні. Періодично сировину необхідно перемішувати. 

Дозволене також і штучне сушіння за температури 40–50 °C. 

Листя 

Щойно первоцвіт починає цвісти, його листки збирають, зриваючи руками або зрізаючи ножем. Половину листків на кожній рослині при цьому залишають, аби не зашкодити подальшому цвітінню й плодоношенню.

Висушити зібране листя треба швидко й за високої температури — 70–120 °C. Завдяки цьому в сировині збережеться високий вміст аскорбінової кислоти. 

Квітки

Щоб заготовити квітки первоцвіту, зрізають цілі суцвіття рослини, захоплюючи 2–3 см квітконосної стрілки. 

Перед сушінням суцвіття прив’ялюють на сонці, а після — розкладають під накриттям із вільним доступом повітря. Якщо ж погодні умови несприятливі — то в теплому приміщенні.  

Висушені квітки дуже чутливі до вологи й швидко її вбирають. Тому готову сировину потрібно зберігати в добре закритій тарі.

Первоцвіт лікарський - лікувальні властивості

Первоцвіт весняний має низку лікувальних властивостей, за рахунок яких його препарати застосовуються в медицині. До них відноситься стимуляція відхаркування мокротиння, збільшення секреції залоз, розташованих у верхніх дихальних шляхах. Первоцвіт знімає спазм м'язів бронхів, посилює активність миготливого епітелію. Засоби, приготовані з сухої трави рослини, мають ряд корисних властивостей - вони здатні знімати жар і спазми. Також препарати первоцвіту мають потогінну і помірну послаблювальну дію. Ліки з рослини надають снодійний ефект і заспокоюють центральну нервову систему.

Препарати первоцвіту використовують у лікуванні ревматизму, неврозів, головного болю, ангіни, безсоння. Корисна трава рослини для терапії зовнішніх крововиливів. Її використовують, щоб позбутися безсоння. Первоцвіт є дієвим засобом проти зовнішніх кровотеч. Його призначають при захворюваннях сечовивідних шляхів - препарати рослини мають сечогінний ефект. Рослину використовують при паралічі та судомах через властивості тамувати біль.

Первоцвіт застосовують як внутрішньо у вигляді відварів і настоїв, трав'яних чаїв, так і зовнішньо як компреси, аплікації. З відвару рослини можна приготувати полоскання, які можна використовувати в лікуванні фарингіту. У лікуванні фурункульозу, акне, комедонів, вугрової висипки застосовують умивання і маски з первоцвіту. Рослина сприятливо впливає на шкіру, оскільки сприяє видаленню забруднень, має в'язкий ефект і розкриває пори.

У народній медицині препарати первоцвіту застосовують у лікуванні ревматоїдного артриту та подагри. Це пов'язано з тим, що ліки з рослини знижують згортання крові. Разом з даними ефектом відвари і настої первоцвіту покращують стан суглобів, зменшують больові відчуття.

Первоцвіт відрізняється м'яким проносним і сечогінним ефектом. Сукупність цих властивостей дозволяє призначати його для зняття набряків, при харчових інтоксикаціях, а також як засіб для поліпшення травлення і нормалізації метаболізму.

Первоцвіт - користь

У складі первоцвіту лікарського присутні такі речовини, як бета-каротин і вітамін C, тому препарати на його основі є загальнозміцнювальним засобом. Разом із поліпшенням імунітету вони допомагають боротися з вільними радикалами й запобігають старінню та пошкодженню клітин. Антиоксиданти бета-каротин і вітамін C є корисними для мозку речовинами, оскільки вони стимулюють його роботу і покращують когнітивну функцію. Вживання первоцвіту трави забезпечує поліпшення здатності запам'ятовувати інформацію.

Наявність бета-каротину і комплексу вітамінів забезпечує позитивну дію первоцвіту на стан шкіри, оскільки засоби з даної рослини здатні живити шкіру зсередини. Прийом первоцвіту окремо або у складі зборів сприяє зміцненню шкірних покривів, усуненню лущення, підвищенню еластичності та пружності. Разом з цим каротин, що міститься у складі первоцвіту, позитивно впливає на зір, оскільки підвищує його гостроту.

За рахунок помірного седативного ефекту приймання первоцвіту допомагає нормалізувати серцевий ритм при прискореному серцебитті. Як заспокійливий засіб рослину застосовують для лікування безсоння, позбавлення від нервозності. За рахунок зміцнення судин і серцевого м'яза первоцвіт можна використовувати як засіб для поліпшення стану організму при перевтомі.

Вживання свіжого листя первоцвіту навесні практикується народною медициною, оскільки воно насичене вітамінами та іншими корисними речовинами. Такий засіб може бути корисним при недокрів'ї та сезонній перебудові організму. Подрібнене свіже листя первоцвіту для профілактики авітамінозу і хронічної втоми додають до салатів.

Протипоказання до прийому первоцвіту трави

Первоцвіту трава належить до малотоксичних засобів, тому рослина має мало протипоказань. Вживати її не рекомендують при індивідуальній непереносимості, а також під час вагітності, тому що це може спровокувати скорочення матки, що в свою чергу може викликати викидень.

Тривале вживання первоцвіту може стати причиною алергічних висипань, які супроводжуються сверблячкою. Передозування засобами з первоцвіту може супроводжуватися нудотою і блювотою, тому перевищувати рекомендовану дозу не можна. Необхідно з обережністю застосовувати первоцвіт спільно з препаратами схожої дії. Перед вживанням лікарських засобів з нього варто заздалегідь проконсультуватися з лікарем.

У складі як підземних, так і наземних частин первоцвіту весняного є значна кількість тритерпенових сапонінів. Вони мають муколітичні властивості, тож ефективні при сухому й тривалому кашлі

За умови використання галенових препаратів первоцвіту:

  • посилюється секреція слизової оболонки бронхів і верхніх дихальних шляхів;
  • зростає активність війчастого епітелію;
  • полегшується і прискорюється відходження слизу з дихальних шляхів;
  • проявляється легкий спазмолітичний ефект.

Найбільшу кількість сапонінів — до 10 % —  містять кореневища з коренями первоцвіту. Тож саме їх у вигляді відвару чи настою найчастіше використовують як відхаркувальний засіб при таких захворюваннях:

  • хронічному трахеїті;
  • бронхіті;
  • катарах верхніх дихальних шляхів;
  • бронхопневмонії;
  • туберкульозі.

Нерідко первоцвіт весняний рекомендують вживати не самостійно, а в поєднанні з іншими лікарськими рослинами: ромашкою, анісом, подорожником тощо.

Настій із листя первоцвіту має знеболювальні властивості, тому його вживають при ревматизмі. Крім того, його застосовують як сечогінний засіб при хворобах нирок і сечового міхура.

Листя первоцвіту має у складі вітамін А і надзвичайно високий вміст вітаміну С — до 6 %. Завдяки цьому його добре додавати в салати у свіжому вигляді — й у такий спосіб поповнювати запаси аскорбінової кислоти й каротину в організмі. 

Квітки первоцвіту використовують здебільшого в народній медицині. Настій із них виявляє протизапальні властивості, тож його п’ють при болю в горлі, пневмонії. А також потогінні, завдяки чому засіб сприяє нормалізації стану при підвищеній температурі тіла

З метою загального зміцнення організму квітки первоцвіту вживають у випадку:

  • головного болю (у тому числі мігрені);
  • безсоння;
  • неврозу;
  • тахікардії. 

Крім цього, вважається, що квітки рослини діють як кровоочисний засіб і допомагають у боротьбі зі шкірними проблемами: подагрою, фурункульозом, виразками й різними висипаннями. 

Трава первоцвіту є у складі фіточаю «Синуфітол», розробленого компанією «Ліктрави». Це повністю натуральний засіб — суміш рослинної сировини, куди, крім первоцвіту, входять також буквиці трава, верби кора, календули квітки, обліпихи листя, евкаліпту листя, шипшини плоди.

«Синуфітол» сприяє нормалізації функціонального стану верхніх дихальних шляхів, зокрема біляносових пазух, попередженню синуситів, поліпшенню носового дихання і зняттю набряків. Детальніше про дію і застосування засобу читайте на цій сторінці.

За матеріалами:

  1. Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
  2. Кобзар А. Я. Фармакогнозія в медицині. — К: Медицина, 2007. — 544 с.
  3. Ковальов В. М., Павлій О. І., Ісаков Т. І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. — Xарків: Вид-во НФаУ, МТК-книга, 2004. — 704 с.
  4. Муравьева Д. А. Фармакогнозия: с основами биохимии лекарственных растений. — М.: Книга по требованию, 2012. — 651 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Первоцвіт весняний