Лепехи (аїру) кореневища

CALAMI RHIZOMATA

Ірний корінь, татарське зілля, касатник. Виростає біля струмків, на берегах річок і озер. Широко застосовується в якості ароматичної гіркоти, підвищує апетит і поліпшує травлення.

Опис

Аїр звичайний - трав'яниста рослина, здатна досягати у висоту від 60 см до 1,2 метра. Має довге (до 1,5 метра) повзуче кореневище, горизонтально розташоване, з розгалуженими від нього численними тонкими корінцями. Вони тонкі й мичкуваті. Кореневище губчасте, в розрізі біле з легким рожевим відтінком, видає приємний аромат. Прикореневе листя рослини мечеподібне, його довжина сягає одного метра. Зовні листя рослини нагадує ірис. У аїру болотного прямостояче стебло. З одного боку воно сплюснуте, з іншого - має гостру грань. За рахунок цього в перерізі воно трикутне. Аїр покривається дрібними квітками зеленувато-жовтого відтінку, які утворюють суцвіття - качани. Плодоносить рослина червоними ягодами. В Україні та сусідніх країнах рослина розмножується переважно кореневищами, оскільки в помірному кліматичному поясі плоди аїру рідко визрівають.

Аїру корневища: користь, властивості, лікування
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Аїр болотний: Лікувальні властивості, опис, користь, показання, застосування в медицині

Склад

До складу кореневищ лепехи входить від 1,5 до 3% ефірної олії. У ньому присутні а-пінен, акорин, ароматичні сполуки, органічні кислоти, аскорбінова кислота, холін, дубильні речовини, крохмаль, йод, смоли, азарилальдегід, вітаміни B і C. Головними діючими компонентами є камфен, борнеол, камфора, сесквітерпени.

Фармакологічна дія

Завдяки перерахованим речовинам у складі коренів аїру болотного препарати з них стимулюють метаболізм, нормалізують процеси травлення і вироблення секреторних рідин. Вітамін C у складі рослинної сировини забезпечує живлення клітин організму, позитивно впливає на тонус і здатність організму протистояти інфекційним і вірусним захворюванням, негативному впливу навколишнього середовища. Крім здатності зміцнювати імунітет, корінь лепехи стимулює роботу нейронів, оскільки в його складі присутній вітамін B4. Компонент має заспокійливий і нейропротекторний вплив на організм. Пальмітинова кислота, що входить до складу коренів, усуває запалення і має ранозагоювальні властивості. Також рослина чинить бактеріостатичний ефект.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Вінницька область Житомирська область Київська область Кіровоградська область Сумська область Хмельницька область Чернігівська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Житомирська область
  • Київська область
  • Кіровоградська область
  • Сумська область
  • Хмельницька область
  • Чернігівська область

Зміст

Загальна інформація

Аїр болотний відноситься до сімейства ароїдних. Цей вид використовується для виготовлення лікарських засобів, а також ароматичної гіркоти. Сировиною для них є кореневища лепехи. У косметології використовується як коріння рослини, так і її листя - для приготування шампунів та інших засобів для догляду за волоссям.

Заготівля сировини

Для лікарських цілей використовують усі частини рослини, найчастіше - кореневища лепехи. Їхня заготівля проводиться на початку весни або восени. Коріння викопують, промивають під холодною водою. Коли сировина обсохне, її залишають підв’ялитися на сонці, потім нарізають на шматки завдовжки 10-20 см. Сушать кореневища під навісом, для цього їх розкладають тонким шаром. Готовність визначається за ступенем ламкості сировини. Штучне сушіння допустиме лише при температурному режимі менше 30 ℃. Готову сировину поміщають у паперові пакети, термін придатності з дати фасування становить 3 роки.

Лікувальні властивості

Лікувальні властивості аїру дозволяють застосовувати його препарати для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту. Їх використовують у терапії гастритів, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Знаходить застосування аїр болотний також при лікуванні зниженої кислотності шлунка, хронічному холециститі, дискінезії, оскільки рослина стимулює секрецію органів шлунково-кишкового тракту. Вітрогінні властивості рослини дозволяють застосовувати її під час метеоризму, а також при проносах. 

Гіркий глікозид акорин подразнює смакові рецептори, завдяки чому викликає апетит. Його комбінація з ефірною олією забезпечує вироблення шлункового соку, а також виділення жовчі. Комплекс речовин у складі коренів аїру стимулює видільну систему і полегшує діурез. Лепехи кореневища включають компоненти, які здатні протистояти золотистому стафілококу та синьогнійній паличці.

Аїр - користь для здоров'я

Аїру властивості роблять його корисним природним стимулятором апетиту. Прийом лікарських засобів на його основі покращує травлення. Таку ж роль грають ароматичні гіркоти з аїру, які використовуються у виробництві їжі. Вони можуть застосовуватися в лікуванні анорексії невротичного й астенічного типу.

Лікувальні засоби на базі рослинної сировини аїру мають комплекс ефектів. Вони здатні розширювати судини, усувати спазми в м'язах і внутрішніх органах, нормалізують роботу нервової системи і відрізняються помірними болезаспокійливими властивостями. Препарати ірного кореня надають загальнозміцнювальну дію на організм і мають в'яжучі властивості, тому можуть застосовуватися в лікуванні розладів, які супроводжуються діареєю і метеоризмом.

Аїр може знижувати інтенсивність менструальних болів. Його можуть призначити для нормалізації гормонального фону після пологів або під час клімаксу. Прийом препаратів рослини дозволяє поліпшити роботу сечостатевої системи у чоловіків, їх використовують у терапії безпліддя і профілактиці аденоми простати.

Аїр і протипоказання до прийому

До протипоказань для вживання кореня лепехи відносяться вагітність, період лактації, кровотеча, виразкова хвороба в період загострення, гострі захворювання нирок. Не можна приймати препарати людям з гастритом при підвищеній кислотності та частих печіях. Гіпотонікам слід утриматися від вживання аїру, оскільки рослина сприяє зниженню тиску. Також категорично заборонено використовувати рослину людям з алергічними реакціями на компоненти в його складі.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 25.10.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.