Зміст
Загальна інформація
Лікарською сировиною є уся рослина: стебла, кореневище, листя. Але найбільш широке використання у медицині отримали кореневища лепехи.
Внутрішня частина товстого повзучого кореневища лепехи болотної біла, зовнішня — покрита кірочкою бурого відтінку. Кореневища трохи сплющені. На смак корінь лепехи гіркий. Запах у нього яскраво виражений, приємний.
Заготівля сировини
Заготівлею кореневищ лепехи болотної займаються ранньою весною або восени. Необхідно добре промити їх, почистити, зрізавши непотрібне листя. Спочатку листя залишають в’ялитися на свіжому повітрі. Потім ріжуть невеликими шматочками довжиною приблизно 10–20 см. Викладають тонким шаром та сушать під накриттям. Використовувати сушарку дозволено лише за температури не вище 30 °С.
Висушені шматочки лепехи стають дуже легкими, ламкими, колір — жовто-бурий, мають своєрідний запах.
Сировину пакують у паперові пакети, зберігають у сухому місці близько трьох років. З неї роблять відвари, спиртові чи водні настої, перетирають на порошок. Також використовують ефірну олію.
Лікувальні властивості
Кореневища лепехи входять до складу лікувальних чаїв та сумішей трав. Традиційна медицина лікування лепехою використовує при захворюваннях травного тракту (гастрит, підвищена чи знижена секреція підшлункової залози, коліт і т. д.). Універсальний рецепт настоянки лепехи для лікування захворювань органів травного тракту.
Найчастіше корисні властивості лепехи використовують для покращення апетиту і травлення: активні речовині у вигляді ефірних олій та гіркого глікозиду акорину впливають на смакові рецептори, викликають підсилення секреції шлункового соку, зменшують газоутворення.
Порошок із кореню лепехи — засіб для загоєння ран: ним присипають гнійні рани. Крім того, їх (а також фурункули) можна промивати настоєм із кореневищ лепехи.
Порошок із кореню лепехи — засіб для загоєння ран: ним присипають гнійні рани. Крім того, їх (а також фурункули) можна промивати Маючи бактерицидні властивості, кореневища лепехи допоможуть запобігти захворюванню під час епідемії грипу: достатньо жувати порошок кореню кілька разів на день, а під час застуди він ефективний у якості нюхального засобу.
Цінні кореневища лепехи і під час лікування проблем ротової порожнини. Вони допоможуть легко та швидко позбавитися від неприємного запаху з рота, для цього достатньо просто пожувати порошок кореня лепехи. Антисептичні та протизапальні властивості кореневищ лепехи сприяють лікуванню запальних процесів слизової оболонки рота. Застосування відвару є ефективним при гінгівіті та пародонтиті. Також він може послаблювати зубний біль. Під час ангіни або хронічного тонзиліту коренем лепехи у вигляді відвару полощуть горло.
Зовнішнє застосування кореневищ лепехи полягає у їх використанні при себореї та для загального зміцнення волосся: відвар використовують під час миття голови, а настій втирають. При хронічному рахіті у дітей, артриті рекомендують приймати ванни зі збором, до якого входить корінь лепехи.
Крім того, кореневище лепехи цінне як для жіночого, так і для чоловічого здоров’я: настій приймають для нормалізації менструального циклу, а під час кольпіту та вагініту роблять ванночки з відваром; чоловікам слід приймати настій із кореневища лепехи для лікування імпотенції.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.