Дата публикации
28.12.2023
Дата обновления
01.04.2024

Лепехи (аїру) кореневища

CALAMI RHIZOMATA

Ірний корінь, татарське зілля, касатник. Виростає біля струмків, на берегах річок і озер. Широко застосовується в якості ароматичної гіркоти, підвищує апетит і поліпшує травлення.

Описание

Аїр звичайний - трав'яниста рослина, здатна досягати у висоту від 60 см до 1,2 метра. Має довге (до 1,5 метра) повзуче кореневище, горизонтально розташоване, з розгалуженими від нього численними тонкими корінцями. Вони тонкі й мичкуваті. Кореневище губчасте, в розрізі біле з легким рожевим відтінком, видає приємний аромат. Прикореневе листя рослини мечеподібне, його довжина сягає одного метра. Зовні листя рослини нагадує ірис. У аїру болотного прямостояче стебло. З одного боку воно сплюснуте, з іншого - має гостру грань. За рахунок цього в перерізі воно трикутне. Аїр покривається дрібними квітками зеленувато-жовтого відтінку, які утворюють суцвіття - качани. Плодоносить рослина червоними ягодами. В Україні та сусідніх країнах рослина розмножується переважно кореневищами, оскільки в помірному кліматичному поясі плоди аїру рідко визрівають.

Состав

До складу кореневищ лепехи входить від 1,5 до 3% ефірної олії. У ньому присутні а-пінен, акорин, ароматичні сполуки, органічні кислоти, аскорбінова кислота, холін, дубильні речовини, крохмаль, йод, смоли, азарилальдегід, вітаміни B і C. Головними діючими компонентами є камфен, борнеол, камфора, сесквітерпени.

Лепехи (аїру) кореневища

Фармакологические свойства

Завдяки перерахованим речовинам у складі коренів аїру болотного препарати з них стимулюють метаболізм, нормалізують процеси травлення і вироблення секреторних рідин. Вітамін C у складі рослинної сировини забезпечує живлення клітин організму, позитивно впливає на тонус і здатність організму протистояти інфекційним і вірусним захворюванням, негативному впливу навколишнього середовища. Крім здатності зміцнювати імунітет, корінь лепехи стимулює роботу нейронів, оскільки в його складі присутній вітамін B4. Компонент має заспокійливий і нейропротекторний вплив на організм. Пальмітинова кислота, що входить до складу коренів, усуває запалення і має ранозагоювальні властивості. Також рослина чинить бактеріостатичний ефект.

Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале
Регионы проростания лечебного растения
Винницкая область
Житомирская область
Киевская область
Кировоградская область
Сумская область
Хмельницкая область
Черниговская область
Лепехи (аїру) кореневища

Загальна інформація

Аїр болотний відноситься до сімейства ароїдних. Цей вид використовується для виготовлення лікарських засобів, а також ароматичної гіркоти. Сировиною для них є кореневища лепехи. У косметології використовується як коріння рослини, так і її листя - для приготування шампунів та інших засобів для догляду за волоссям.

Заготівля сировини

Для лікарських цілей використовують усі частини рослини, найчастіше - кореневища лепехи. Їхня заготівля проводиться на початку весни або восени. Коріння викопують, промивають під холодною водою. Коли сировина обсохне, її залишають підв’ялитися на сонці, потім нарізають на шматки завдовжки 10-20 см. Сушать кореневища під навісом, для цього їх розкладають тонким шаром. Готовність визначається за ступенем ламкості сировини. Штучне сушіння допустиме лише при температурному режимі менше 30 ℃. Готову сировину поміщають у паперові пакети, термін придатності з дати фасування становить 3 роки.

Лікувальні властивості

Лікувальні властивості аїру дозволяють застосовувати його препарати для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту. Їх використовують у терапії гастритів, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Знаходить застосування аїр болотний також при лікуванні зниженої кислотності шлунка, хронічному холециститі, дискінезії, оскільки рослина стимулює секрецію органів шлунково-кишкового тракту. Вітрогінні властивості рослини дозволяють застосовувати її під час метеоризму, а також при проносах. 

Гіркий глікозид акорин подразнює смакові рецептори, завдяки чому викликає апетит. Його комбінація з ефірною олією забезпечує вироблення шлункового соку, а також виділення жовчі. Комплекс речовин у складі коренів аїру стимулює видільну систему і полегшує діурез. Лепехи кореневища включають компоненти, які здатні протистояти золотистому стафілококу та синьогнійній паличці.

Аїр - користь для здоров'я

Аїру властивості роблять його корисним природним стимулятором апетиту. Прийом лікарських засобів на його основі покращує травлення. Таку ж роль грають ароматичні гіркоти з аїру, які використовуються у виробництві їжі. Вони можуть застосовуватися в лікуванні анорексії невротичного й астенічного типу.

Лікувальні засоби на базі рослинної сировини аїру мають комплекс ефектів. Вони здатні розширювати судини, усувати спазми в м'язах і внутрішніх органах, нормалізують роботу нервової системи і відрізняються помірними болезаспокійливими властивостями. Препарати ірного кореня надають загальнозміцнювальну дію на організм і мають в'яжучі властивості, тому можуть застосовуватися в лікуванні розладів, які супроводжуються діареєю і метеоризмом.

Аїр може знижувати інтенсивність менструальних болів. Його можуть призначити для нормалізації гормонального фону після пологів або під час клімаксу. Прийом препаратів рослини дозволяє поліпшити роботу сечостатевої системи у чоловіків, їх використовують у терапії безпліддя і профілактиці аденоми простати.

Аїр і протипоказання до прийому

До протипоказань для вживання кореня лепехи відносяться вагітність, період лактації, кровотеча, виразкова хвороба в період загострення, гострі захворювання нирок. Не можна приймати препарати людям з гастритом при підвищеній кислотності та частих печіях. Гіпотонікам слід утриматися від вживання аїру, оскільки рослина сприяє зниженню тиску. Також категорично заборонено використовувати рослину людям з алергічними реакціями на компоненти в його складі.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Лепехи (аїру) кореневища
Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале