Квасолі стулки

PNASEOLI VALVAE FRUCTUM

Фасоля, хвасоля, квашоля, красоля.

Стулки квасолі: лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Стулки квасолі: лікувальні властивості, користь, опис рослини

Опис

Квасоля звичайна - однорічна трав'яниста рослина. Стебло у частині сортів в'юнке, в іншої - пряме; дуже гіллясте, покрите рідкими волосками. Листя трискладне парноперисте, на довгих черешках. Квітки по 2-6 на довгих квітконіжках, від білих до темно-пурпурних і фіолетових, метеликові, зібрані в пазушні кисті. Плоди - боби, висячі, прямі або зігнуті, сплющені або майже циліндричні, від блідо-жовтих і зелених до темно-фіолетових, з двома - вісьмома (за іншими даними, трьома - сім'ю) насінням. Насіння еліптичне, від білого до темно-лілового і чорного, однотонне або мозаїчне, крапчасте, плямисте.

Склад

Стулки плодів квасолі містять бетаїн, аргінін, лізин, триптофан, тирозин, лейцин, аспарагін, холін, геміцелюлозу (45-50%), макро- та мікроелементи (кремній, мідь, кобальт, нікель,).

Фармакологічна дія

Препарат має сечогінну, гіпоглікемічну, судинорозширювальну дію, покращує обмін речовин в організмі.

Вінницька область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Квасоля звичайна (родина Бобових) вирощується на всіх континентах, а в дикому вигляді росте в Африці, Азії, Америці. Є популярною овочевою культурою, плоди вживаються в їжу.

Квасоля звичайна — однорічна рослина. Має в'юнке стебло, квіти білого, рожевого, фіолетового кольору. У медицині застосовуються тільки стулки квасолі. Їх заготівлю проводять лише з рослин, боби яких мають біло-жовте або солом'яно-жовте забарвлення. У готовому вигляді стулки можуть бути і поодинокими, і з'єднаними плодоніжкою.

Заготівля сировини

У медицині у якості лікарської сировини застосовуються стулки квасолі. Заготівлю сировини здійснюють після того, як плоди квасолі дозріли (серпень-вересень) і почали тріскатися. При цьому скошують наземну частину, відокремлюють насіння від стулок. Сушіння стулок квасолі може відбуватися природним шляхом на сонці або за допомогою нагрівання. Після закінчення сушіння сировину потрібно відсортувати: відокремити домішки, стулки, які почорніли або уражені цвіллю. Сировину зберігають у мішках з льону і джуту в сухому приміщенні з хорошою вентиляцією близько 3-х років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування стулок плодів квасолі

У медицині відомі наступні лікувальні властивості стручків квасолі:

  • Цукрознижувальна.
  • Загоювальна.
  • Протиалергенна.
  • Протисвербіжна.
  • Антибактеріальна.
  • Сечогінна.

Стулки квасолі використовують для приготування відварів, настоянок, рідких і сухих екстрактів, чаїв. Завдяки наявності у складі флавонів та аргініну препарати на їхній основі налагоджують вуглеводний обмін і знижують рівень цукру. Вони впливають на організм, як інсулін. Дослідження підтверджують, що лікувальні властивості квасолі виявляються тільки у випадку легких (або середньої тяжкості) форм цукрового діабету у пацієнтів похилого віку. При цьому необхідно дотримуватись відповідної дієти.

Завдяки сечогінним властивостям квасолі її застосовують для виведення надлишку рідини з організму, розвантаження серцево-судинної системи. Сечогінна дія пояснюється наявністю у складі фазеоліну. Квасоля активізує секрецію шлункового соку, а також знімає больові відчуття при захворюваннях підшлункової залози.

У народній медицині стулки квасолі застосовують для лікування ревматизму, гіпертонії, набряків ниркової та серцевої етіології, при захворюваннях нирок, сечового міхура, панкреатиті, гастритах (знижена кислотність). Оскільки екстракт, отриманий з цієї рослини, допомагає позбутися тяги до солодкого, його використовують для схуднення. Зовнішньо застосовується за наявності запалень на шкірі.

Стулки плодів квасолі у косметології

Екстракт лушпиння квасолі входить до складу косметичних засобів. Він багатий на фітоестрогени, які є сильними антиоксидантами. Завдяки цьому вдається поліпшити стан в'ялої шкіри, зміцнюються еластичні волокна, активізується вироблення колагену. Засоби з цим компонентом підходять і для проблемної шкіри. Завдяки антимікробним властивостям він використовується для лікування фурункулів.

Особливості застосування, протипоказання

Стулки квасолі можуть призначатися дітям з трирічного віку за показаннями лікаря. Застосування під час вагітності та лактації допускається виключно під наглядом фахівця. Можлива індивідуальна непереносимість. Не призначається у випадку глікемії, оскільки знижує рівень цукру в крові.

Стулки квасолі часто зустрічаються у складі зборів, особливо ефективні у комплексі з листям чорниці.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Інші рецепти для здоров'я

Всі рецепти

Інші статті

Всі статті
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.