Дата публикации
28.12.2023
Дата обновления
01.04.2024

Квасоля звичайна

PNASEOLI VALVAE FRUCTUM

Фасоля, хвасоля, квашоля, красоля.

Описание

Квасоля відноситься до однорічних рослин із сімейства бобових. Частина сортів має довге в'юнке стебло, у деяких різновидів воно пряме. Рослина гілляста, має черешкове трійчасте складне листя і прилистки. Квасоля звичайна викидає від 2 до 6 квіток метеликового типу з довгими квітконіжками. Їхній колір варіюється від білого до рожевого або темно-фіолетового. Квітки зібрані в пазушні кисті. Після цвітіння рослина утворює висячі боби прямого або зігнутого типу. Їхнє забарвлення може бути різним — блідим жовтим або насиченим фіолетовим. У бобах дозріває від 2 до 8 насінин (або від 3 до 7). Форма насіння еліптична, колір — однотонний або мозаїчний.

Состав

У медичних цілях використовуються стулки плодів квасолі, які містять білки, вітаміни, флавоноїди. У них присутні бетаїн, глобулін фазеолін, сапоніни, таніни, бета-каротин, аскорбінова кислота, гуанідин, геміцелюлоза, аргінін, лізин, фосфорна і ціановоднева кислота.

Квасоля звичайна

Фармакологические свойства

Стулки квасолі надають на організм сечогінну і судинорозширювальну дію, стимулюють обмін речовин. Рослинний матеріал нормалізує рівень глюкози в крові, знижуючи гіпоглікемічний індекс у людей, які страждають на легку або середню форму діабету.

Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале
Регионы проростания лечебного растения
Винницкая область
Хмельницкая область
Квасоля звичайна

Квасоля звичайна - загальна інформація

Квасоля звичайна — бобова рослина, придатна для вживання в їжу. У лікувальних цілях використовуються стулки квасолі. 

Квасоля звичайна є популярною городньою культурою і вирощується повсюдно. Насіння рослини — джерело рослинного білка, вміст якого досягає 30%. Для квасолі характерний високий рівень вуглеводів — до 50-60%. Також у ній присутні вільні амінокислоти й органічні кислоти, фітостерини, вітаміни групи C, калій, кальцій, магній, фосфор, залізо, мідь, цинк. У плодах міститься кобальт і нікель. 

У медицині застосовуються тільки стулки квасолі. Обумовлено це високим вмістом біологічно активних речовин. 

Заготівля сировини

Заготівля лушпиння квасолі проводиться після того, як плоди дозріли. Коли вони починають лопатися, наземну частину прибирають. Стулки звільняються від насіння, потім висушуються на сонці або в сушарці. Після того, як шкурки підсушили, їх сортують та відсівають пошкоджені й хворі стулки. Для зберігання сировини використовують лляні полотняні мішки, які підвішують у вентильованому приміщенні. Заготівля стулок проводиться тільки для сортів зі світло-жовтими і жовто-білими бобами.

Лікувальні властивості квасолі

Стулки квасолі можуть використовуватися в різних лікувальних цілях:

  • Для нормалізації рівня цукру в крові при діабеті. Згідно з дослідженнями, відвари й екстракти з лушпиння квасолі знижують рівень глюкози в крові на 30-40% за десять годин. Така дія рослини обумовлена наявністю флавоноїдів і аргініну в її складі. Ці речовини близькі до гормонів, які виробляються організмом. За допомогою флавоноїдів і аргініну здійснюється регулювання процесу травлення. Також вони зміцнюють серце й судини.
  • При алергічних проявах і при шкірній сверблячці. Стулки квасолі заспокоюють нервову систему і є протизапальним засобом.
  • Як діуретик стулки квасолі застосовуються, коли є проблеми з водно-сольовим балансом в організмі. Виведення рідини з організму посилюється на 40-50%. Настоянки та відвари з даної рослини здатні розчиняти камені в нирках.
  • Під час лікування гастритів при малому виділенні шлункового соку. Активні речовини у складі стулок плодів квасолі стимулюють вироблення шлункового соку.

Стулки плодів квасолі можуть використовуватися не тільки для приготування відварів, настоянок, екстрактів і примочок, а й в якості чаю. Відзначено, що ефективність рослини посилюється в комплексі з листям чорниці.

Квасоля та її користь

Лікувальні властивості лушпиння квасолі дозволяють стимулювати вироблення необхідних для організму гормонів — в тому числі інсуліну. Прийом всередину препаратів на основі такої рослинної сировини допомагає оптимізувати функцію підшлункової залози. Стулки квасолі знижують глікемічний індекс крові, покращуючи процес засвоєння глюкози організмом. Після прийому лікарських засобів на їхній основі цукор розщеплюється повільніше, тому протягом кількох годин глюкоза знаходиться в межах норми. Завдяки стулкам квасолі виробляється власний інсулін і поліпшується його якість.

Вживання лушпиння квасолі у вигляді відварів, настоянок оптимізує метаболізм і синтез білка в організмі. Наявність у складі рослинної сировини мікро- і макроелементів покращує стан судин та їхню еластичність. Також застосування лушпиння квасолі забезпечує підтримання водно-сольового балансу. Рослинна добавка здатна стимулювати виведення зайвої рідини й допомагає знімати набряки. При цьому відвари і настоянки зі стулок мають властивості природних антибіотиків.

Квасоля: протипоказання

Квасолеві шкурки і лікарські засоби з них не рекомендується використовувати при вагітності та в період лактації. Стулки протипоказані людям з алергією на бобові. Прийом лікарських засобів на їх основі для діабетиків повинен здійснюватися тільки під керівництвом лікаря. Не можна використовувати лікарські засоби на основі лушпиння квасолі людям, що страждають на глікемію.

Стулки квасолі в косметології

Вмивання відварами з лушпиння квасолі допомагає прибрати мішки та круги під очима. Додавання у ванну екстракту або настоянки з них забезпечить еластичність і пружність шкіри. Антисептичні властивості відварів дозволяють застосовувати їх як зовнішній засіб у боротьбі з висипаннями, вуграми, гнійниками, фурункулами, запаленнями. Екстракти зі стулок використовуються при виготовленні косметики для догляду за обличчям, так як сировина стимулює вироблення колагену організмом.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Квасоля звичайна
Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале