Перстачу прямостоячого (Калгану) кореневища

POTENTILLA ERECTA RHIZOMATA

Дикий калган, дубровка, узік, могущник, зав’язний корінь, Древлянка, запліт, пупна трава.

Корінь калгану — властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»

Опис

Багаторічна трав'яниста рослина заввишки до 15-40 см. Стебла тонкі, піднімаються, вгорі вильчато-гіллясті. Листя трійчасте з двома великими прилистками, почергове: прикореневе — черешкове, верхнє - сидяче; стебла і листя вкриті волосками. Квітки поодинокі жовті, в основі з оранжево-червоними цятками, пазухи, на довгих квітконіжках з правильною оцвітиною. Чашечка подвійна, з подчашечкою. Віночок складається з 4 роздільних пелюсток на відміну від інших лапчаток (діагностична ознака). Зав'язь верхня. Квітки поодинокі. Плід - яйцеподібна, злегка зморшкувата сім'янка темно-оливкового або коричневого кольору. Плід складається з 5-12 сім’янок. Цвіте з травня по серпень. Плоди дозрівають в серпні-вересні.

Склад

Сировина містить дубильні речовини конденсованої природи (30%), елагову кислоту, флабафени, тритерпенові сапоніни, ефірна олія.

Фармакологічна дія

Сировина містить дубильні речовини конденсованої природи (30%), елагову кислоту, флабафени, тритерпенові сапоніни, ефірну олію.

Житомирська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область

Зміст

Загальна інформація

Перстач прямостоячий (калган) має корінь і кореневища циліндричної або бульбоподібної форми, з нерівномірним потовщенням. Перстачу корені можуть бути прямими і зігнутими, але найчастіше безформні. На дотик важкі й тверді. Максимальна довжина 7 см, ширина 2 см. Із зовнішнього боку калган (корінь) темно-бурий, всередині червоно-бурий або червоний.

Надає перевагу вологому грунту, на якому досягає найбільших розмірів. Росте на пасовищах, на узліссях, сирих луках.

Заготівля сировини

Калгановий корінь збирають восени, коли його листя починає жовтіти. У цей час він має найбільше корисних властивостей. Його викопують із землі, очищають від тонких корінців і стебел. Викладають для первинного просушування в сухому місці або підв'ялюють. Перед остаточною сушкою ріжуть на кубики. Для просушування викладають тонким шаром, час від часу перевертають. Допускається сушка з використанням електроприладів. Висушений калгановий корінь зберігають у полотняних мішках. У темних сухих приміщеннях корисні властивості він зберігає протягом 3 років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування кореня калгану

Корінь калгану має бактерицидні, кровоспинні, протизапальні властивості. Володіє в'яжучою, ранозагоювальною, знеболювальною, жовчогінною дією. Зупиняє сильний пронос, звужує судини, знижує проникність капілярів, обволікає пошкоджену слизову.

Корені перстачу призначають при дизентерії, диспепсії, ентероколіті та виразковому коліті, ентериті, гастриті. Вони приносять користь як жовчогінний засіб при цирозі печінки, гострому і хронічному гепатиті, холециститі, холецистохолангіті. Використовуються в стоматологічній практиці для лікування стоматитів, гінгівітів і кровоточивості ясен. Ефективні при фарингіті, ангіні, тонзиліті й інших запальних захворюваннях горла.

Корінь перстачу використовується при геморої, опіках, шкірних захворюваннях — від нейродерміту до екземи (для цього наносять аплікації з настою). Широко застосовується в гінекології: всередину при маткових кровотечах і менорагії, у вигляді спринцювань при ерозії шийки матки, вагініті, кольпіті.

У народній медицині корінь перстачу, маючи дезинфікуючу і бактерицидну дію, використовується проти гнійників, прищів і фурункулів — його порошком посипають уражене місце. Широке застосування в народній медицині отримав калган як засіб для чоловічої потенції.

Корені калгану в косметології

Корінь калгану чинить дезинфікуючу, загоювальну і стягувальну дію на шкіру, є дуже ефективним засобом для розгладження рубців.

Підходить як засіб від пітливості ніг і зайвого потовиділення всього тіла. З кореня калгану роблять ванночки для ніг і загальні обгортання.

Корисні властивості калгану використовують для лікування волосся. Він зупиняє випадіння, живить волосся, додає йому сили і блиску. Є основою для натурального домашнього тонування. У чистому вигляді надає волоссю відтінок від золотистого до мідного.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Інші рецепти для здоров'я

Всі рецепти

Інші статті

Всі статті
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.