Калган (Перстач прямостоячий)
POTENTILLA ERECTA RHIZOMATA
Дикий калган, дубровка, узік, могущник, зав’язний корінь, древлянка, запліт, пупна трава.
Описание
Перстач прямостоячий у медичній практиці застосовується в якості в'яжучого протизапального засобу. Його використовують для лікування шлунково-кишкових захворювань запального характеру, а також як ефективний кровоспинний засіб. Також перстач включають до складу фітозборів для лікування різноманітних захворювань. Рослина має непоказний вигляд і високу схожість із жовтцем. Завдяки невибагливості до середовища проживання калган зустрічається повсюди.
Состав
Компоненти, які входять до кореневищ калгану - дубильні речовини, ефірні олії, фенолкарбонові кислоти, глікозид торментімін, тритерпенові сапоніни. Також у складі даної частини рослини присутні смоли, крохмаль, флобафени, феноли.
Фармакологические свойства
Лікувальні властивості перстачу відрізняються різноманітністю. Препарати на його основі надають терпку, бактерицидну і протизапальну дію, сприяють зупинці кровотечі. При цьому вони мають відхаркувальний і жовчогінний ефект, а також сприяють виведенню з організму паразитів. Ліки з перстачу прямостоячого знижують проникність судин і звужують їх.
Загальна інформація
Багаторічна рослина перстач прямостоячий - цінна лікарська сировина, поширена по всій Україні. Меншою мірою калган зустрічається в степовій зоні, найсприятливіші умови для його розвитку зосереджені в лісостеповій зоні.
Біологічні особливості
Рослина не вимагає особливих умов для вирощування. Для зростання перстачу досить зволоженого грунту в злегка затінених місцях. Для калгану прийнятні піщані, супіщані, торф'яні та глинисті грунти.
Ботанічна характеристика
Перстач прямостоячий зовні дуже нагадує жовтець, проте, на відміну від нього, має трохи опушене листя. Рослина має один або кілька прямостоячих чи висхідних стебел, які розгалужуються у верхній частині. Їхня висота може досягати від 10 до 40 см. Стебло перстачу прямостоячого всіяне короткими рідкими волосками. У рослини стеблові листки є сидячими трійчастими, з великими прилистками. Прикореневе листя перстачу довгочерешкове трійчасте, воно зазвичай відмирає до початку цвітіння. Квітки багаторічної рослини великі, поодинокі, забарвлені у жовтий колір. Після дозрівання у перстачу утворюється плід - зморшкуватий яйцевидний горішок.
Кореневище рослини товсте, дерев'янисте, може мати циліндричну або бульбову форму. Його максимальна довжина становить 10 см. Від нього відходять численні додаткові ниткоподібні корінці.
Опис лікарської сировини
У лікувальних цілях використовується кореневище калгану. За рахунок високого вмісту дубильних речовин - до 30% від загального обсягу - даний фітопрепарат є цінним в'яжучим засобом. Завдяки цій особливості ліки з калгану не тільки забезпечують зупинку кровотечі, а й створюють біологічну плівку. Вона допомагає захистити тканини від бактеріального впливу і хімічних реакцій, які з'являються при запальних процесах.
Свіжі кореневища рослини не мають запаху, в розрізі - світло-рожевого відтінку. По мірі висушування сировина темніє і набуває бурого кольору.
Заготівля сировини
Заготівлю кореневищ проводять ранньою весною до початку вегетації або восени, після того як листя рослини почне жовтіти. Для зручності збору рекомендується заздалегідь позначити місця зростання перстачу прямостоячого. Кореневища рослини викопують, потім очищають від додаткового коріння і землі. Опісля сировину промивають і залишають підсушитися в провітрюваному і сухому місці. Допускається підв'ялювання коренів калгану. Щоб довести сировину до готовності, необхідно нарізати кореневища однаковими кубиками і відправити в сушарку або залишити сушитися на папері чи тонкій тканині в провітрюваному приміщенні. Шар сировини при цьому не повинен бути товще 2-3 см.
Якщо для підготовки кореневищ перстачу прямостоячого використовується сушарка, витримувати їх рекомендується за температури 50-60 ℃. Перед цим необхідно попередньо підв’ялити сировину.
Зберігати кореневища калгану потрібно в мішках з натуральних волокон у провітрюваному приміщенні.
Лікувальні властивості та застосування калгану
Лікарські засоби з кореневищ перстачу прямостоячого використовуються в лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту. Відвари і настої з нього застосовують внутрішньо при діареях, гастритах, колітах, метеоризмі й ентериті. Завдяки протигнильним властивостям корінь перстачу допомагає нейтралізувати процеси бродіння і вивести токсичні речовини з організму. Фітопрепарат сприяє припиненню маткових, легеневих, кишкових і шлункових кровотеч.
Застосування в медицині
Антибактеріальні властивості кореневищ калгану дозволяють використовувати відвари з нього для зовнішнього лікування запалення слизових оболонок рота, гортані, а також глотки. У стоматології препарати перстачу прямостоячого можуть призначатися як допоміжний засіб при лікуванні стоматитів, гінгівітів. Полоскання з кореневища калгану можуть використовуватися для усунення запалень при ангіні.
Примочки, аплікації та відвари з коренів рослини застосовують у лікуванні дерматологічних захворювань. Перстач прямостоячий зарекомендував себе як ефективний протизапальний засіб при атопічних дерматитах. Коріння калгану використовують у лікуванні трофічних виразок, екземи, опіків, тріщин на шкірі.
Кровоспинні засоби з коріння перстачу застосовують у лікуванні гінекологічних захворювань - при маткових кровотечах і ерозії шийки матки, вагініті.
Калган-трава та її користь
Коріння калгану відрізняється помірною жовчогінною дією. Відвари з нього стимулюють секрецію шлунка і допомагають усунути запальні процеси шлунково-кишкового тракту.
Перстач у косметології
Застосування перстачу в косметології обумовлено ранозагоювальною і знеболювальною дією. Його використовують для усунення висипань і гнійників. Також фітопрепарати перстачу допомагають нормалізувати ріст волосся і усунути ризик його випадання. Відвар кореневищ є природним засобом тонування волосся, так як надає йому мідного або легкого золотистого відтінку.
Калган і протипоказання до застосування
Гіпертонія, підвищена температура, вагітність і підвищене згортання крові - основні протипоказання для прийому перстачу. Також не можна використовувати препарати на його основі особам, у яких спостерігається знижена кислотність.
За матеріалами:
1. Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
2. Кобзар А. Я. Фармакогнозія в медицині. — К: Медицина, 2007. — 544 с.
3. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
4. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
5. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
6. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.