Кмину плоди

CARVI FRUCTUS

Кмин: користь, опис
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Кмин: властивості, користь та застосування кмину від коліків.

Опис

--

Склад

Плоди кмину містять олію ефірну (до 7 %), олію жирну (до 16 %), речовини дубильні, флавоноїди (кверцетин, кемпферол, ізорамнетин), пігменти, смоли, віск, кумарини, солі мінеральні, кислоту аскорбінову.

Фармакологічна дія

Справляють бактерицидну, спазмолітичну, вітрогонну, відхаркувальну, проносну, жовчогінну та потогінну дію, посилюють лактацію у жінок, які годують груддю.

Полтавська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Полтавська область

Зміст

Загальна інформація

Кмин (родина Зонтичних) — дворічна трав'яниста рослина з розгалуженим прямостоячим стеблом, у висоту сягає до 80 см. Цвіте кмин з травня по липень. Дрібні квітки з білим або рожевим віночком зібрані у суцвіття-парасольки. Кмин звичайний починає приносити плоди в липні. Дозріваючи, плід розпадається надвоє. Він має характерний, яскраво виражений аромат і специфічний смак.

Приблизно на 20% плоди кмину складаються з жирної олії, у якій містяться смоли, воски, флавоноїди, дубильні та білкові речовини, жирні кислоти, тритерпеноїди, фітостерини, мінеральні солі. Корисні властивості плодів кмину зумовлені також вмістом ефірної олії.

Заготівля сировини

У якості лікарської сировини заготовляють плоди кмину звичайного. Заготівлю починають у фазі дозрівання плодів у центральних парасольках. При цьому частина плодів повинна бути вже бурою, решта — зеленою (липень-вересень). Збір проводять рано вранці або ввечері. Кмин зрізують за допомогою ножа або серпа. Парасольки в'яжуть у пучки або розстилають тонким шаром. У процесі сушіння зелені плоди дозрівають. По закінченню сушіння, коли плоди починають обсипатися, суцвіття обтрушують. Плоди провіюють на вітрі або просівають через сито і залишають досихати на деякий час. Сировину фасують у паперові мішечки або картонні коробки та зберігають близько 3-х років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування кмину

Кмин як ліки застосовується завдяки знеболювальному та антисептичному ефектам. Також він виявляє седативну і жовчогінну дію.

Плоди кмину ефективні при лікуванні кашлю, а також при будь-яких запальних процесах у дихальній системі, оскільки активізують виділення слизу.

Корисні властивості кмину дозволяють використовувати його при набряках, а також для активізації процесів травлення, для поліпшення лактації і в якості спазмолітика.

Рослина ефективно бореться з метеоризмом, зокрема, позбавляє немовлят від кольок.

Лікувальні властивості кмину звичайного проявляються при лікуванні нефриту, циститу, при ревматичних болях, артриті, гормональних збоях.

Прийом водного витягу з кмину допомагає жінкам знизити больові відчуття при менструаціях. Також кмин використовується при хворобах печінки, жовчного міхура, болях у шлунку, при алергії.

Плоди кмину застосовуються для лікування і профілактики захворювань самостійно (у вигляді кминної води або олії) або у складі різних зборів.

Кмин в косметології

Завдяки вмісту дубильних речовин кмин підвищує тонус шкіри. Олія цієї рослини входить до складу масок та ін. засобів, призначених для омолодження, підвищення пружності. Олія регулює роботу сальних залоз, сприяючи очищенню шкіри. Оптимально підходить для проблемної шкіри. Запобігає появі розтяжок і целюліту, оскільки живить шкіру і насичує вітамінами. Кмин використовується у складі масок для волосся для усунення ламкості. Ефірна олія широко застосовується у парфумерії.

Кмин у кулінарії

Кмин відомий як корисна спеція. У їжу додають і цільні зерна, і мелені. Застосовується самостійно або в поєднанні з перцем. Підходить до сиру, м'яса, овочів, часто зустрічається в рецептах з капустою. При використанні спеції необхідно враховувати протипоказання.

Протипоказання, особливості прийому

Кмин — безпечна рослина. Але, незважаючи на це, необхідно дотримуватися дозування, оскільки кмин містить значну кількість ефірної олії. Можлива індивідуальна непереносимість.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.