Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Глоду листя і квітки

CRATAEGI FOLIA ET FLORES

Опис

Глід являє собою високий чагарник або невелике деревце до 8 м з пагонами, покрите товстими колючками. Пелюстки білого (іноді рожевого чи червоного у деяких садових форм) кольору, округлі, зібрані у прямостоячі суцвіття у вигляді щитків чи парасольок. Розміщення листя глоду спіральне. Різні види мають різне листя. Так, листя глоду колючого та глоду українського має темно-зелений колір із зовнішнього боку та світло-зелений з внутрішнього. Форма листя яйцевидна або зворотно-яйцевидна. Крім того, нижнє листя цільне, дрібніше, верхнє — зубчасте.

Склад

У квітках глоду містяться ефірні олії, флавоноли, серед яких гіперозид, кверцетин та вітексин, каротиноїди, кислоти (олеанолова, кавова та урсолова), ацетилхолін, холін та триметиламін. До складу листя входить кверцетин, дубильні речовини, тритерпенові сапоніни, вітамін С, каротин.

Глоду листя і квітки

Фармакологічна дія

Настої з листя та квіток глоду покращують роботу серцевого м'яза, усувають порушення ритму серцевих скорочень, посилюють кровообіг у коронарних судинах серця та судинах головного мозку, нормалізують артеріальний тиск, підвищують чутливість міокарда до серцевих глікозидів, знижують проникність стінок кровоносних судин і капілярів, сприяють зниженню рівня холестерину в крові.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Хмельницька область
Автономна Республіка Крим
Глоду листя і квітки

Загальна інформація

В Україні росте 24 види глоду, найпоширенішим з яких є глід український. Росте він на галявинах, узліссях, рідше зустрічається у проріджених лісах, парках. Самостійно або разом з шипшиною чи терном може створювати зарості, які простягаються на десятки гектарів. Ареал зростання глоду — територія лісостепової зони, північ степових та південь лісових районів.

Глід квітне з середини травня до початку червня. Має дрібні квітки зі специфічним неприємним запахом через диметиламін — речовину, що входить до його складу.

Заготівля сировини

Квітки глоду

Квітки глоду треба встигнути заготувати, коли чагарник лише починає цвісти, оскільки суцвіття, зібрані в червні, темніють під час сушіння. Робити це радять лише за сухої погоди: інакше квіти також темніють. Квітки готують до сушіння відразу після збору: розкладають тонким шаром у добре провітрюваному приміщенні або використовують сушильну шафу за температури 40 °С. Зберігати висушені квіти краще у ящиках у сухому місці. Використовувати можна близько двох років.

Листя глоду

Збір листя глоду починають до того, як рослина зацвіте, та проводять упродовж періоду цвітіння — з середини травня до початку червня. Для заготівлі слід обирати чисті листові пластинки, не пошкоджені комахами. Листя треба обережно обривати руками чи обрізати ножицями. Обривають листя із залишками черешків. Перед сушінням їх необхідно обрізати. Умови сушіння такі ж, як і для квіток глоду. Готова сировина має легко розтиратися на порох, мати приємний специфічний запах, природний колір.

Зберігають листя у дерев’яних ящиках, картонних коробках чи мішках з тканини протягом двох років.

Лікувальні властивості

Фармакологічна дія квіток глоду

Суцвіття глоду містять корисні речовини, які, перш за все, позитивно впливають на серцево-судинну та нервову систему, роботу печінки та нирок. Це пов’язано з тим, що хімічний склад квіток включає багато корисних елементів, кожен з яких має цінні лікувальні властивості:

  • вітамін В4 (допомагає впоратися з розладами нервової системи, ефективний при лікуванні атеросклерозу, хвороб печінки);
  • кавову кислоту (має антибактеріальні властивості);
  • олеанолову кислоту (тонізує, посилює кровообіг);
  • хлорогенову кислоту (має жовчогінну дію, позитивно впливає на функції нирок та печінки);
  • кверцетин (покращує кровотік);
  • ефірні олії.

Квіти глоду нормалізують роботу серця та зміцнюють судини. Завдяки цьому:

  • стабілізується серцевий ритм;
  • нормалізується тиск;
  • зникає головний біль, запаморочення, шум у вухах.

Корисні властивості глоду важливі при розладах нервової системи: він знижує біоелектричну властивість кори головного мозку, позбавляє від безсоння, усуває дратівливість, заспокоює.

Лікарські препарати на основі квіток глоду посилюють утворення жовчі та сприяють її виділенню завдяки кавовій, хлорогеновій кислотам, допомагають нормалізувати роботу нирок та печінки.

Застосування квіток глоду

З квіток глоду заварюють чай або роблять настої. До того ж, настої можна робити зі свіжих або заготовлених засушених суцвіть.

Квітки та плоди глоду — гарний допоміжний засіб у випадку порушення роботи серцево-судинної системи. При цьому настій квіток вважається більш ефективним у порівнянні з настоєм на основі плодів.

Як лікарський засіб глід застосовують при:

  • атеросклерозі;
  • неврозі серця;
  • недостатності кровообігу;
  • ішемічній хворобі.

Якщо причиною серцевих нездужань стали нервові розлади, квітки глоду приймають у суміші з пустирником або ромашкою.

Корисні властивості глоду використовують під час лікування атеросклерозу: флавоноїди (рутин та кверцетин), що входять до його складу, сприяють захисту судин.

Для людей, котрі піддаються значним фізичним навантаженням, настій із сушених суцвіть рекомендують регулярно вживати перед їжею. Це допоможе покращити її засвоєння.

Настій із квіток глоду вживають, якщо є проблеми з органами системи травлення: він сприяє нормалізації обміну речовин.

Квітки глоду допоможуть жінкам під час клімаксу. Приготований із них чай позитивно впливає на нервову систему, усуває тривожний стан, заспокоює.

Застосування листя глоду

Хімічний склад дозволяє використовувати з лікувальною метою і листя глоду . Воно містить гіперозид, ефірну олію, акантолову, неотеголову та кавову кислоти, кверцетин. Молоде листя відрізняється високою концентрацією корисних речовин. Зібрати його треба до того, як чагарник зацвіте.

Активних речовин у листі глоду менше, ніж у квітках, але з нього також заварюють чай. Наприклад, він допоможе людям, які страждають від гіпертонії, оскільки знижує тиск. Тим, хто страждає від порушень сну чи від безсоння, також рекомендоване вживання такого напою: він заспокоїть, зніме напругу, відчуття тривоги. Для кращого ефекту листя глоду поєднують з квітками та готують настій, який використовують при серцевих захворюваннях.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
5. Исследования химических свойств боярышника. Источник: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC45865... , 2015.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Глоду листя і квітки
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі