Зміст
Загальна інформація
Фіалка (родина Фіалкових) найчастіше зростає у північних широтах. Росте у вигляді бур'яну на полях і луках. У багатьох країнах її вирощують як декоративну рослину. Медицині відомі корисні властивості фіалки триколірної і фіалки польової.
Обидва ці види цвітуть із середини весни до пізньої осені. Квіти триколірної фіалки великі, нижня пелюстка зазвичай жовта і біла, також є по дві світло-фіолетових і синьо-фіолетових пелюстки. Квіти польової фіалки невеликі, білого кольору, можуть мати жовтуватий відтінок, велика пелюстка з темними смужками.
Заготівля сировини
У медицині застосовується трава фіалки, заготовлена у період цвітіння (травень-липень). Для початку за допомогою ножиць зрізують наземну частину рослини без грубих приземних частин. Потім розкладають сировину тонким шаром на папері. Сушіння проводять під накриттям або у приміщенні з хорошою вентиляцією. Сировину слід періодично помішувати. У випадку використання сушарки температура у ній повинна бути до 40°C.
Сировина вважається готовою тоді, коли стебла ламаються при згинанні. Висушену сировину складають у скляні банки. Лікувальні властивості зберігаються недовго — близько 1,5 року.
Лікувальні властивості
Дія і застосування трави фіалки
Описи фіалки трилистої зустрічаються у роботах середньовічних лікарів, які використовували її від головного болю, для лікування екземи, кропив'янки, лишаю, а пізніше і рахіту, подагри, сифілісу.
Сучасній медицині відомі наступні властивості трави фіалки:
- Протизапальні.
- Відхаркувальні.
- Сечогінні.
- Жовчогінні.
У народній медицині трава фіалки відома у якості засобу, що використовується при захворюваннях дихальних шляхів, а також у випадку проблем зі шкірою, хвороб сечовидільної системи, нирок, при зубному болю, пародонтозі, запальних процесах у порожнині рота.
Фіалка від кашлю ефективна завдяки тому, що розріджує мокротиння і прискорює його виділення, посилює його вироблення, роблячи при цьому війчастий епітелій слизових оболонок більш рухливим.
Також відмічена антисептична та протизапальна дія фіалки на систему ШКТ. Фіалка активізує обмін речовин, виявляє не сильно виражену спазмолітичну та жовчогінну дію.
Трава фіалки у косметології
Активно застосовується трава фіалки у косметології. Рослина підходить для догляду за сухою шкірою, оскільки регулює баланс вологи, а також для проблемної шкіри. Трава фіалки для обличчя застосовується з метою захисту шкіри і відновлення після стресу і негативного впливу зовнішніх факторів. Використання рослини допомагає позбутися гнійників, запобігти алергії.
Трава фіалки для шкіри корисна і з погляду омолоджувального ефекту. Для цього використовують настої рослини або фіалкове масло. Також фіалку застосовують, щоб зробити розтяжки менш помітними.
Трава фіалки для волосся застосовується, насамперед, для боротьби з лупою. Вона тонізує шкіру голови, при цьому зміцнює волосся і перешкоджає його випадінню.
Фіалка як косметичний засіб надає шкірі та волоссю тонкого аромату. Рослина активно використовується у парфумерії.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.