Брусниця

Брусниці листя

Листя брусниці: корисні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Брусниця ✔️ Користь ✔️ Лікувальні властивості ✔️ Брусниці листя ✔️ Застосування в медицині

Опис

Брусниця являє собою вічнозелений чагарник із повзучим кореневищем і прямостоячими, гіллястими стеблами. Листя еліптичне, шкірясте, зверху темно-зелене, знизу світліше і тьмяне, всіяне темно-бурими точковими залозками; зимує під снігом. Квітки дрібні, сидять в коротких верхівкових кистях. Ягоди кулясті, яскраво-червоні.

Склад

Листя і пагони брусниці містять фенологлікозіди (головний з яких - арбутин), дубильні речовини, флавоноїди гіперозид та ін.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

--

Житомирська область Рівненська область

Регіони проростання лікарської рослини

 • Житомирська область
 • Рівненська область

Зміст

Загальна інформація

Брусниця належить до родини Вересових. Висота цієї рослини сягає 30 см. Живе брусниця до 300 років. Добре росте на кислому та бідному ґрунті. Найчастіше її можна побачити у соснових та ялинкових лісах. Росте брусниця і на торф'яних болотах. Може утворювати зарості. Якщо рік урожайний, із них можна зібрати близько півтонни ягід із гектара.

Цвіте брусниця в кінці весни — на початку літа (травень-червень). Квіти дрібні, мають біло-рожеве забарвлення. Мають слабкий приємний аромат.

Брусниця — рослина-медонос. Мед із неї дуже пахучий і ніжний, на вигляд прозорий, має янтарний колір.

Заготівля сировини

Народна медицина частіше використовує листя брусниці, ніж плоди, тому що його заготівля набагато простіша. Достатньо зібрати його до того, як рослина зацвіте (на початку весни). Це можна зробити і після збору плодів (у кінці вересня). Висушують листя під накриттям. Щоб воно добре просушилося, його потрібно іноді перемішувати. Після заготівлі листя брусниці здатне надовго зберігати свої цілющі якості.

Лікувальні властивості

Склад та дія листя брусниці

Корисні властивості листя брусниці зумовлені багатим хімічним складом. Воно містить багато вітамінів групи В (вітамін В1, В3, В6, В9, В12). Також до складу входять мінерали, вітамін С, арбутин, таніни, фітонциди. Кожний із компонентів має набір лікувальних властивостей, що робить листя брусниці цінним у народній медицині та косметології:

 • аскорбінова кислота та вітаміни групи В зміцнюють захисні сили організму;
 • органічні кислоти, дубильні з'єднання знімають запалення, мають антисептичні та бактерицидні властивості;
 • арбутин — природна антисептична речовина; в процесі гідролізу при розщепленні його на гідрохонін виникає сечогінний ефект;
 • таніни мають в'яжучі властивості;
 • бензойна кислота дає можливість довгий час зберігати висушене листя брусниці, а головне — має протизапальний ефект;
 • фітонциди проявляють гнітючу дію відносно золотистого стафілокока;

Листя брусниці має великий спектр дій. З метою лікування воно застосовується, насамперед, завдяки антисептичним властивостям, здатності знімати запалення, сечогінній та жовчогінній дії. Часто використовується як жарознижувальний та імуномодулювальний препарат, рідше — як кардіотонічний. У медицині також відомі ранозагоювальні властивості та в'яжуча дія брусниці.

Листя брусниці також чинить тонізувальну, заспокійливу, седативну дію. Властивості листя брусниці здатні посилити ефективність дії антибіотиків.

Застосування листя брусниці

Листя брусниці відоме своїми протизапальними та антисептичними властивостями. Як один із елементів комплексної терапії, лікувальні властивості відвару листя корисні при проблемах із сечостатевою системою. Цей засіб знімає запалення при:

 • циститі;
 • пієлонефриті;
 • простатиті.

Листя брусниці використовують при сечокам'яній хворобі: воно розм'якшує камені, сприяє виведенню зайвих накопичень солі.

Лист брусниці допоможе у лікуванні хвороби горла і порожнини рота, тому що чинить антисептичну дію. Полоскання застосовуються у випадку:

 • тонзиліту;
 • пародонтозу;
 • стоматиту;
 • виразок на слизовій оболонці.

Завдяки своїм протизапальним властивостям відвар із листя полегшить симптоми:

 • остеохондрозу;
 • артриту;
 • подагри;
 • ревматизму.

Чай із листя брусниці за умови регулярного вживання тонізує, компенсуючи нестачу енергії, усуваючи ознаки хронічної втоми, а також допомагає при авітамінозі. При застудних захворюваннях він допоможе знизити температуру, надасть протимікробну дію, зміцнить імунну систему в цілому.

У листі брусниці є білок, і це дає можливість вживати його людям, що бажають позбутися зайвої ваги.

Препарати листя брусниці рекомендують і тим, хто страждає від цукрового діабету: вони здатні знижувати рівень глюкози у крові.

Листя брусниці цінується у косметології, тому що має антиоксидантні властивості. Вони лежать в основі приготування омолоджувальних косметичних засобів, оскільки збагачують шкіру вітамінами, зберігають її пружність і попереджають завчасне старіння.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 12.04.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.