Брусниця
Брусниці листя
Описание
Брусниця є вічнозеленим чагарником. Його висота коливається в межах від 5 до 30 см. Кореневище рослини повзуче, горизонтально розташоване в грунті на глибині не більше 5-10 см. Брусниця має короткі стебла з еліптичним або оберненояйцеподібним листям. Квіти чагарнику дрібні, плід являє собою ягоду з безліччю насіння. Діаметр ягід практично не перевищує 8 мм. Цвітіння брусниці припадає на травень-червень. Плоди рослини дозрівають у вересні.
Состав
Листя і пагони брусниці містять фенологлікозіди (головний з яких - арбутин), дубильні речовини, флавоноїди гіперозид та ін.
Фармакологические свойства
Брусниця використовується з позицій сильного сечогінного засобу, який ефективний при захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів. Препарати рослини надають протигнильну дію. Вони мають протизапальну та антимікробну властивість. Також брусницю і зокрема її плоди відрізняє здатність зміцнювати організм і активізувати імунітет.
Загальна інформація
У лікувальних цілях застосування листя брусниці може бути показано при захворюваннях сечовидільної системи, в тому числі запального характеру. Дана сировина може використовуватися в лікуванні гастритів і гастроентеритів. Брусниці властивості корисні в боротьбі з запорами, метеоризмом і проносом. Також препарати на її основі служать в якості протимікробних, протизапальних і загоювальних зовнішніх засобів для лікування захворювань шкіри.
Заготівля сировини
Заготівля листя брусниці проходить навесні з моменту танення снігу. Збір рослинної сировини триває аж до початку цвітіння рослини. Заготовити листя брусниці можна також восени після плодоношення. Листя рослини необхідно зривати вручну. При заготівлі матеріалу необхідно стежити, щоб кореневище залишалося в землі. Для зручності допускається зрізати надземні пагони разом із листям. Отриману сировину оглядають і прибирають сміття, пошкоджені частини, а потім розкладають на папері або тонкій тканині в провітрюваному приміщенні. Сушать листя на горищі або під навісом, оберігаючи сировину від потрапляння прямих сонячних променів. Рослинний матеріал можна піддавати сушці в сушарці за температури не вище 40 ℃.
Плоди брусниці збирають вручну з серпня по жовтень. Щоб не пошкодити рослини і зібрану сировину, проводити заготівлю необхідно вручну без будь-яких механічних пристроїв. Зібрані ягоди потрібно ретельно оглянути і видалити пошкоджені екземпляри, після чого розкласти в ємності або ящики. За рахунок особливого складу ягоди брусниці способи зберігатися протягом зими.
Перед збором рослинної сировини необхідно враховувати, що повторну заготівлю на цій ділянці можна здійснювати лише через 5-10 років.
Склад і дія листя брусниці
Брусниці лікувальні властивості зумовлені хімічним складом. До нього входять вітаміни групи B, аскорбінова кислота, арбутин, фітонциди, а також танін. До складу рослинної сировини також входять мінеральні компоненти. За рахунок цього брусниця виступає імуностимулюючим засобом, оскільки вітаміни групи B сумісно з аскорбіновою кислотою активізують захисні сили організму і нормалізують їх роботу. Завдяки вмісту дубильних речовин і органічних кислот брусниця має антисептичні та бактерицидні властивості, а також стимулює секреторну функцію.
Сечогінний ефект від застосування листя брусниці пояснюється вмістом у ньому арбутину. Дана речовина в процесі розщеплення організмом активізує утворення і відтік сечі.
Застосування листя брусниці
Рослина включається до складу зборів для лікування нефриту, пієліту, уретриту, циститу, сечокам'яної хвороби. Також брусниці листя застосовуються в лікуванні дитячого нетримання сечі. Корисні властивості рослини полягають у стимуляції слизових оболонок, завдяки чому нормалізується секреторна функція. Це обумовлює застосування брусниці при гастритах зі зниженою кислотністю.
Листя брусниці корисне для зовнішнього застосування при дерматологічних захворюваннях. Відвари, компреси, примочки, ванночки з наземної частини рослини допомагають усунути запалення і зупинити поширення бактерій. Препарати брусниці сприяють регенерації ран, порізів та інших пошкоджень шкіри.
Протизапальні властивості роблять настої брусниці ефективними при остеохондрозі, подагрі, поліартриті. Також вони дозволяють застосовувати рослину для лікування сечостатевих захворювань із запальними процесами. Найбільш ефективним є застосування рослини в комплексі з іншими засобами.
Користь брусниці
В медицині використовуються не тільки листя, але і ягоди брусниці. Завдяки високому вмісту вітамінів вони слугують їхнім джерелом при простудних і вірусних захворюваннях. Як і листя, плоди брусниці можуть бути корисні в лікуванні захворювань нирок, суглобів, шлунково-кишкового тракту, сечовивідних шляхів. Також вони можуть надавати помірну седативну дію і посилювати ефект від прийому антибіотиків при лікуванні застуди та запалень. Ягоди брусниці є ефективним засобом проти авітамінозу і цинги.
Протипоказання до прийому брусниці
Не можна приймати препарати брусниці в період загострення хронічних захворювань, а також при гастритах з підвищеною кислотністю, при печії, виразковій хворобі шлунка і кишечника. Листя брусниці протипоказане людям зі зниженим тиском. Препарати рослини не принесуть користь, а однозначно можуть завдати шкоди тим, у кого є гостра недостатність нирок і печінки. Слід утриматися від прийому брусниці людям із сечокам'яною хворобою.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.