Багна болотяного пагони

Ledum palustre L

Розмарин лісовий клоповнік великий, болотний дурман.

Пагони багна болотяного: користь, лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Багно болотяне: властивості, користь, лікування пагонами багна

Опис

Багно звичайне являє собою вічнозелений, слабогіллястий чагарник із сильним запахом, заввишки 20-125 см. Молоді пагони з густим рудим опушенням; листя шкірясте, зимуюче, лінійно-довгасте; квітки сніжно-білі, зібрані парасольками на кінцях гілок; плоди - довгасто-овальні, залізисто-опушені коробочки. Пагони багна містять ефірну олію, основним компонентом якого є ледол і палюстрол. Знайдено також арбутин, дубильні речовини, флавоноїди.

Склад

Пагони багна містять ефірну олію, основним компонентом якої є ледол і палюстрол. Знайдено також арбутин, дубильні речовини, флавоноїди.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Посилює секрецію бронхіальних залоз, підвищує активність миготливого епітелію дихальних шляхів, проявляє спазмолітичну дію на гладку мускулатуру бронхів, надаючи відхаркувальну, обволікаючу і протикашльову дію, володіє високою антимікробною активністю. На ЦНС надає спочатку збудливу дію, а потім паралізує. Доведено гіпотензивну дію багна.

Рівненська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Рівненська область

Зміст

Загальна інформація

Багно болотяне належить до родини Вересових. Рід Багно об’єднує 6 видів рослин. Трава багна надає перевагу кислому ґрунту. Росте на мохових болотах, торф'яниках та в заболочених хвойних лісах. У місці зростання багна, як правило, глибокий шар торфу. Може утворювати великі зарості. Ареал поширення — Європа, Азія та Північна Америка.

Уперше в європейську медичну практику багно болотяне ввели шведські лікарі. Лікарські властивості цієї рослини описав у 1775 р. Карл Лінней.

Заготівля сировини

Багно болотяне квітне на початку літа, виділяючи при цьому сильний специфічний запах. Рясне цвітіння говорить про те, що можна розпочинати заготівлю пагонів. Також це можна зробити і після повного дозрівання плодів — у кінці серпня. Молоді пагони треба зрізати разом з квітками та листям. Для сушіння їх розкладають на папері під накриттям або зв’язують у невеликі пучки і підвішують там же. При використанні штучної сушарні температура не повинна перевищувати 40°C. Запах сушеної трави багна — смолистий. Він здатний викликати головний біль, може спровокувати непритомність. Тому вдихати його небажано.

Після закінчення сушіння пагонів багна болотяного їх пакують у паперові пакети. Траву багульника треба зберігати в окремому місці, уникаючи контакту з іншими травами. Вона може бути токсичною, якщо не дотримуватися правил зберігання та дозування при використанні.

Лікувальні властивості

Народній медицині відомі різні лікарські форми багна болотяного: відвари, спиртові настої, олії, мазі.

Трава багно болотяне використовується у медицині перш за все завдяки відхаркувальній дії та протимікробним властивостям при бронхіті, трахеїті, пневмонії, коклюші та туберкульозі. Багно болотяне подразнює слизові оболонки, підсилюючи виділення бронхіального секрету.

Антисептичні властивості багна допоможуть у період епідемії грипу. Для цього у якості противірусного засобу вживають його відвар, закапують у ніс олію (можна відвар) або нюхають порошок сухої рослини, обкурюють приміщення для дезінфекції. Добре допомагає трава багна при запаленні слизової оболонки носа: олію (або відвар) закапують у ніс по кілька крапель. У випадку застуди багно виявляє потогінну дію.

Завдяки антиалергійним властивостям багно допоможе подолати проблеми дихальних шляхів.

Препарати багна допомагають людям з ішемічною хворобою серця. Вживання відвару покращує кровообіг, нормалізує тиск. Також відвар із пагонів багна рекомендують приймати при утворенні каменів у нирках.

Настій пагонів багна вживають при запаленні тонкого та товстого кишківника, оскільки він є бактерицидним засобом.

Медицині відомі також ранозагоювальні властивості пагонів багна болотяного. З молодих пагонів роблять спиртовий настій або готують відвар, яким лікують різні пошкодження шкіри: садна, порізи, обморожені ділянки і т. д. Настоєм на спирту роблять розтирання при переохолодженні, уникаючи області серця.

Настій пагонів багна допомагає при захворюваннях суглобів, виявляє знеболювальну дію при різних травмах, забоях. У таких випадках допоможуть різні мазі та олії на основі багна; їх також рекомендують людям, які страждають від ревматизму чи радикуліту.

Оскільки настій пагонів багна має антисептичну дію, його використовують для обробки проблемних ділянок шкіри. Таким настоєм протирають фурункули, лишаї.

Незважаючи на достатній спектр лікувальної дії трави багна, необхідно пам’ятати про отруйність цієї рослини. Тому у випадку запаморочення, підвищеної дратівливості, проблемах з кишківником або шлунком слід негайно припинити прийом препаратів.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 12.04.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.