Багна болотяного пагони
Ledum palustre L
Розмарин лісовий клоповнік великий, болотний дурман.
Описание
Багно звичайне являє собою вічнозелений, слабогіллястий чагарник із сильним запахом, заввишки 20-125 см. Молоді пагони з густим рудим опушенням; листя шкірясте, зимуюче, лінійно-довгасте; квітки сніжно-білі, зібрані парасольками на кінцях гілок; плоди - довгасто-овальні, залізисто-опушені коробочки. Пагони багна містять ефірну олію, основним компонентом якого є ледол і палюстрол. Знайдено також арбутин, дубильні речовини, флавоноїди.
Состав
Пагони багна містять ефірну олію, основним компонентом якої є ледол і палюстрол. Знайдено також арбутин, дубильні речовини, флавоноїди.
Фармакологические свойства
Посилює секрецію бронхіальних залоз, підвищує активність миготливого епітелію дихальних шляхів, проявляє спазмолітичну дію на гладку мускулатуру бронхів, надаючи відхаркувальну, обволікаючу і протикашльову дію, володіє високою антимікробною активністю. На ЦНС надає спочатку збудливу дію, а потім паралізує. Доведено гіпотензивну дію багна.
Загальна інформація
Багно болотяне належить до родини Вересових. Рід Багно об’єднує 6 видів рослин. Трава багна надає перевагу кислому ґрунту. Росте на мохових болотах, торф'яниках та в заболочених хвойних лісах. У місці зростання багна, як правило, глибокий шар торфу. Може утворювати великі зарості. Ареал поширення — Європа, Азія та Північна Америка.
Уперше в європейську медичну практику багно болотяне ввели шведські лікарі. Лікарські властивості цієї рослини описав у 1775 р. Карл Лінней.
Заготівля сировини
Багно болотяне квітне на початку літа, виділяючи при цьому сильний специфічний запах. Рясне цвітіння говорить про те, що можна розпочинати заготівлю пагонів. Також це можна зробити і після повного дозрівання плодів — у кінці серпня. Молоді пагони треба зрізати разом з квітками та листям. Для сушіння їх розкладають на папері під накриттям або зв’язують у невеликі пучки і підвішують там же. При використанні штучної сушарні температура не повинна перевищувати 40°C. Запах сушеної трави багна — смолистий. Він здатний викликати головний біль, може спровокувати непритомність. Тому вдихати його небажано.
Після закінчення сушіння пагонів багна болотяного їх пакують у паперові пакети. Траву багульника треба зберігати в окремому місці, уникаючи контакту з іншими травами. Вона може бути токсичною, якщо не дотримуватися правил зберігання та дозування при використанні.
Лікувальні властивості
Народній медицині відомі різні лікарські форми багна болотяного: відвари, спиртові настої, олії, мазі.
Трава багно болотяне використовується у медицині перш за все завдяки відхаркувальній дії та протимікробним властивостям при бронхіті, трахеїті, пневмонії, коклюші та туберкульозі. Багно болотяне подразнює слизові оболонки, підсилюючи виділення бронхіального секрету.
Антисептичні властивості багна допоможуть у період епідемії грипу. Для цього у якості противірусного засобу вживають його відвар, закапують у ніс олію (можна відвар) або нюхають порошок сухої рослини, обкурюють приміщення для дезінфекції. Добре допомагає трава багна при запаленні слизової оболонки носа: олію (або відвар) закапують у ніс по кілька крапель. У випадку застуди багно виявляє потогінну дію.
Завдяки антиалергійним властивостям багно допоможе подолати проблеми дихальних шляхів.
Препарати багна допомагають людям з ішемічною хворобою серця. Вживання відвару покращує кровообіг, нормалізує тиск. Також відвар із пагонів багна рекомендують приймати при утворенні каменів у нирках.
Настій пагонів багна вживають при запаленні тонкого та товстого кишківника, оскільки він є бактерицидним засобом.
Медицині відомі також ранозагоювальні властивості пагонів багна болотяного. З молодих пагонів роблять спиртовий настій або готують відвар, яким лікують різні пошкодження шкіри: садна, порізи, обморожені ділянки і т. д. Настоєм на спирту роблять розтирання при переохолодженні, уникаючи області серця.
Настій пагонів багна допомагає при захворюваннях суглобів, виявляє знеболювальну дію при різних травмах, забоях. У таких випадках допоможуть різні мазі та олії на основі багна; їх також рекомендують людям, які страждають від ревматизму чи радикуліту.
Оскільки настій пагонів багна має антисептичну дію, його використовують для обробки проблемних ділянок шкіри. Таким настоєм протирають фурункули, лишаї.
Незважаючи на достатній спектр лікувальної дії трави багна, необхідно пам’ятати про отруйність цієї рослини. Тому у випадку запаморочення, підвищеної дратівливості, проблемах з кишківником або шлунком слід негайно припинити прийом препаратів.
Застосування багна в медицині
Багно використовується як відхаркувальний і протизапальний засіб при різних захворюваннях дихальних шляхів, бронхолегеневих хворобах. Його використовують у лікуванні бронхіту і трахеїту - станів, які характеризуються наявністю мокротиння. За рахунок здатності розріджувати мокротиння пагони багна полегшують його виведення і покращують загальний стан хворого. Препарати рослини мають бронхорозширювальну дію. Перерахована сукупність ефектів від застосування багна болотного пагонів робить їх корисними при пневмонії, кашлюку, ларингіті, туберкульозі легень, бронхопневмонії, бронхіальній астмі. Рослина допомагає усунути сильний кашель, надає антисептичну і седативну дію.
Протимікробні властивості багна болотного забезпечують ефективність від його зовнішнього застосування при різних захворюваннях шкіри - дерматитах, екземі. Рослина допомагає захистити рани від інфікування, покращує кровообіг в пошкоджених ділянках шкіри, забезпечує антиоксидантну дію і прискорює регенерацію. Приготування відварів і примочок для зовнішнього застосування корисне не тільки для обробки ран від мікробів. Препарати багна надають помірний болезаспокійливий ефект. При дерматологічних захворюваннях рослину застосовують не тільки зовнішньо, а й внутрішньо у вигляді відварів і настоїв.
Препарати рослини надають збудливу дію на нервову систему. Вони мають гіпотензивні властивості, тому іноді застосовуються в терапії легких форм гіпертонії. Багно є діуретиком і проявляє спазмолітичну дію на гладку мускулатуру.
Користь багна болотного
За рахунок сукупності своїх корисних властивостей багна болотного пагони застосовуються в лікуванні артриту. Їх приймають всередину у вигляді відварів, а також втирають в уражені суглоби. За такою ж схемою відбувається лікування багном подагри.
Рослина містить глікозиди, флавоноїди, вітаміни, органічні кислоти. Однією з головних діючих речовин багна болотного є його ефірна олія, яка поєднує в собі цимол, ледол, палюстрол, біциклічний спирт. Процентне співвідношення цих речовин змінюється залежно від регіону зростання багна болотного. За рахунок свого багатого хімічного складу рослина чинить на організм широкий спектр дій. Ефірна олія багна подразнює слизові оболонки, провокуючи виділення мокротиння та його виведення. Водночас речовина має протисудомну і знеболювальну дію, покращує кровообіг, розширює судини. Багна властивості включають кровоочищувальний вплив на організм. У помірних кількостях рослина здатна надавати тонізуючу або, навпаки, заспокійливу дію. Варто враховувати, що застосовувати багно потрібно з обережністю тим людям, у кого знижений тиск.
За рахунок бактерицидних і тонізуючих властивостей у народній медицині багно застосовувався як профілактичний засіб від простудних захворювань. Зовнішнього його використовують при укусах комах, ударах, колотих, рваних ранах. Примочки і компреси підсилюють циркуляцію крові, тому застосовуються також при онімінні пальців, їх обмороженні. Разом з лікувальними властивостями відзначають інсектицидну дію рослини - окурюючи нею приміщення, знищують бліх, клопів і міль. При цій процедурі необхідно захистити органи дихання і слизові оболонки.
Протипоказання до прийому багна
Оскільки багно болотне - отруйна рослина, її прийом повинен здійснюватися відповідно до рекомендацій лікаря. Не допускається самолікування препаратами даної трави, оскільки це небезпечно для здоров'я. При отруєнні багном може розвиватися сильний головний біль, нудота, запаморочення, підвищення збудливості нервової системи, у важких випадках - її пригнічення. Особливу групу ризику становлять збирачі рослини - при тривалому знаходженні в заростях багна можуть з'явитися симптоми отруєння. Інтоксикація проявляється також при вдиханні ефірної олії рослини при зборі або сушінні сировини, прогулянках уздовж місць, де цвіте багно.
Не можна застосовувати багна болотного пагони дітям до 18 років, людям з алергією на рослину, вагітним і годуючим грудьми. Не варто приймати ліки на їхній основі водіям і людям, яким необхідно зберігати швидкість реакції та напружену увагу. Багно не можна приймати в поєднанні з іншими протикашльовими препаратами та трав'яними зборами. При перших ознаках підвищеної гіперзбудливості або погіршення роботи нервової системи прийом ліків багна потрібно негайно припинити. Небажаною ознакою також є запаморочення.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.