Дата публикации
28.12.2023
Дата обновления
01.04.2024

Іван-чай

Chamerion angustifolium

Хамеріон вузьколистий, хаменерій вузьколистий

Описание

Іван-чай — багаторічна рослина з прямим малорозгалуженим або простим стеблом висотою до 2 м. Рослина густо вкрита черговими сидячими простими листками з короткими черешками. Листя має лінійно-ланцетну форму, краї пластинки цілі або залозисто-зубчасті. У іван-чаю квітки двостатеві, зібрані в кисті, їхнє забарвлення варіюється від пурпурно-червоного до блідо-рожевого. Довжина кистей складає 10-50 см. Трава плодоносить витягнутими коробочками в формі стручка, де міститься насіння, схоже на дрібний горошок. Рослина відрізняється міцним корінням, яке покрите додатковими живцями і бруньками.

Состав

Листя іван-чаю містить слиз — до 15% від загального обсягу, дубильні речовини — до 20%, аскорбінову кислоту, фенолкарбонові кислоти, тритерпеноїди, пектини, полісахариди, цукри, каротин, мінеральні солі заліза, бору, міді та марганцю, флавоноїди, каротин, кумарини. У стеблі міститься до 6% дубильних речовин.

Іван-чай

Фармакологические свойства

Іван-чай вузьколистий застосовується внутрішньо та зовнішньо. Цінними є трава і листя рослини, а також її корінь. В надземній частині рослини, крім плодів, містяться речовини, які мають антимікробну й протизапальну дію. Висока концентрація слизу дозволяє зніту обволікати слизові оболонки та усувати подразнення. Лікувальні властивості іван-чаю полягають в активній знеболювальній, репаративній, протигрибковій, терпкій дії.

Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале

Іван-чай - загальна інформація

Іван-чай — багаторічна трав'яниста рослина сімейства Кіпрейних (онагрових). За рахунок корисних властивостей він використовується в медичних цілях, а також у якості харчової добавки. Пагони і листя зніту застосовують як приправу, коріння служить інгредієнтом для приготування різних страв. У лікувальних цілях використовуються всі частини іван-чаю, крім його плодів. Також рослина є медоносом, в нектарі якого міститься високий рівень глюкози і сахарози. Незважаючи на те, що іван-чай офіційно не входить до переліку лікарських рослин, він широко використовується в народній медицині.

Незважаючи на те, що іван-чай офіційно не входить до переліку лікарських рослин, він широко використовується в народній медицині.

Біологічні особливості іван-чаю

Хаменерій вузьколистий зустрічається в Європейській частині на території країн СНД. В Україні рослина росте на супіщаних і суглинних грунтах. Ареал поширення іван-чаю — хвойні та мішані ліси. Рослину можна зустріти переважно на добре освітлених місцях. 

Іван-чай росте на грунтах з нейтральною і високою кислотністю. Розмножується рослина насінням і вегетативно, так як має потужне розгалужене кореневище. Зніт вузьколистий слабо витримує конкуренцію, тому його паростки не приживаються по сусідству з іншими видами.

Зустрічається іван-чай серед чагарників, на узліссях, висохлих торф'яних болотах, у просіках, на узбіччях доріг і насипах вздовж канав.

Іван-чай поширений в усіх регіонах України на свіжих супіщаних і суглинних ґрунтах. Найчастіше він заселяє світлі хвойні й змішані ліси і місця вирубування дерев.

Хамеріон невибагливий до умов і здебільшого розростається на таких локаціях, де немає поверхневого родючого шару. Найкомфортніше рослина почувається на ґрунтах із високим і нейтральним ступенем кислотності. 

Рослину можна зустріти на узбіччі дороги, вздовж залізничних насипів, поблизу канав, на осушених торф’яниках.

Іван-чай

Ботанічна характеристика

Висота стебла рослини становить 50-150 см, у деяких випадках — 200 см. Стебло пряме й порожнисте, округлого перетину, переважно голе з невеликою кількістю відгалужень. 

Листя іван-чаю — лінійно-ланцетне, загострене, зверху забарвлене в темно-зелений колір, знизу — в сизо-зелений. Довжина листя коливається в межах 4-12 см, ширина — 0,7-2 см. Воно розташовується почергово. Більшість листя у рослини — сидяче. 

Зніт вузьколистий відрізняється розвиненою кореневою системою, довжина якої може досягати 5 м. Коріння рослини м'ясисте, має рожеве або золотисто-коричневе забарвлення. Діаметр відростків становить 1,5-2 см.

Плоди зніту вузьколистого — витягнуті коробочки з чотирма стулками. У них міститься дрібне насіння з летючками. Насіння має світло-коричневе забарвлення. Всього рослина здатна давати до 52 000 штук насіння, яке може поширюватися в радіусі сотень кілометрів.

Всього рослина здатна давати до 52 000 штук насіння, яке може поширюватися в радіусі сотень кілометрів.

Збір і заготівля сировини

З лікарською метою здійснюють збір трави і листя зніту вузьколистого. Заготівля компонентів проводиться в період цвітіння рослини, який припадає на середину червня — початок серпня. Надземні елементи необхідно збирати до моменту, коли квіти розкриються остаточно. Після збору листя і траву іван-чаю потрібно розкласти на папері або марлі тонким шаром, бажано на рівній поверхні. 

Також можна використовувати тонку тканину, здатну пропускати вологу. Щоб приступити до сушіння, з частин рослини необхідно видалити сік. Робиться це шляхом скручування паперу або тканини в рулон. Підготовлену сировину поміщають у провітрюване сухе місце й підсушують на сонці. Для отримання сурогату після збору іван-чай підв’ялюють на сонці, а опісля розтирають і ферментують у закритих ящиках перед сушінням.

Іван-чай - лікувальні властивості та застосування

Іван-чай ферментований — джерело дубильних речовин пірогалової групи, яке відрізняється протизапальною і в'язкою дією. Наявність слизу дозволяє використовувати зніт для втамування болю і зняття запалень. Рослина має кровоспинну дію. Хаменерій використовується для загоєння ран і зняття судом. Примочки і компреси з рослини мають протигрибкову й антисептичну дію.

Завдяки своїм протизапальним властивостям іван-чай може використовуватися для профілактики і терапії захворювань шлунка. Настої та відвари призначаються при лікуванні:

  • виразки шлунка;
  • гастритів;
  • колітів.

Іван-чай

Властивості іван-чаю дозволяють використовувати його для профілактики захворювань сечостатевої системи. Настої і відвари застосовують для поліпшення обміну речовин. Іван-чай допомагає підтримувати здорову мікрофлору кишечника і сприяє поліпшенню стану кровоносних судин. 

Зніт вузьколистий є ефективним засобом для боротьби з вірусними і простудними захворюваннями. У складі полоскань він використовується при лікуванні запальних процесів горла і ротової порожнини. Також іван-чай здатний підтримувати кислотно-лужну рівновагу й виводити токсичні речовини. Ефективний зніт і при лікуванні головного болю. Прийом всередину і використання примочок з нього покращують стан шкіри.

Чим корисний іван-чай

До переліку лікувальних властивостей іван-чаю входить помірна седативна дія на організм. Хаменерій поступається валеріані, однак за рахунок слабо вираженої заспокійливої дії може застосовуватися при безсонні, нервозності, чутливості й збудливості центральної нервової системи. 

При цьому він є сильним антиоксидантом і знижує ризик розвитку пухлин в організмі. Під час лікування онкологічних захворювань його можуть призначати для виведення з організму токсичних речовин. 

Настої та відвари з рослини стимулюють працездатність і продуктивність. Вживання іван-чаю дозволяє нормалізувати тиск людям, які страждають від гіпертонії.

Протипоказання до вживання іван-чаю

Застосування іван-чаю слід обмежити людям, які страждають на гіпотонію, а також вагітним і годуючим грудьми. Вживання рослини протипоказане дітям до 6 років. Не можна пити іван-чай протягом тривалого періоду без перерв, так як це може викликати розлади травного тракту. Перед вживанням зніту настійно рекомендується отримати консультацію фахівця.

За матеріалами:

  1. Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
  2. Ковальов В. М., Павлій О. І., Ісаков Т. І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. — Xарків: Вид-во НФаУ, МТК-книга, 2004. — 704 с.
  3. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
  4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Іван-чай
Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале