Дата публикации
28.12.2023
Дата обновления
01.04.2024

Борова матка

Orthília secúnda

Описание

Борова матка використовується як натуральний засіб у боротьбі з запальними захворюваннями сечостатевої системи. Рослина широко застосовується в ряді країн світу, в тому числі в Україні. У народній медицині трава ортилії однобокої використовується в боротьбі з жіночим і чоловічим безпліддям.

Состав

У складі борової матки містяться фітогормони - фітоестрогени і фітопрогестерон. Трава рослини містить у собі набір таких компонентів, як вітамін C, арбутин, гідрохінон, сапоніни, винна і лимонна кислота, флавоноїди, гіркоти, мікроелементи цинк, марганець і титан, дубильні речовини.

Борова матка

Фармакологические свойства

Борова матка має протизапальну і протимікробну дію. Препарати рослини відрізняються протипухлинним ефектом. Ліки на основі борової трави служать розсмоктуючим і сечогінним засобом. Трава ортилії однобокої відрізняється знеболювальним ефектом. Серед основних ефектів від її застосування виділяється здатність зміцнювати імунітет. Борова трава є природним засобом для підвищення функціональної активності матки та яєчників.

Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале

Регіони поширення

Рослина зустрічається в дикій природі, культивувати її складно, оскільки ортилія однобока вимагає особливих умов. Борова матка поширена в Україні, Росії та Білорусі. Виростає ортилія однобока переважно в соснових, дрібнолистих і змішаних лісах. Віддає перевагу рослина вологому піщаному ґрунту. Борова матка часто утворює зарості, може змішуватися з іншими рослинами, які відносяться до одного з нею сімейства. Для зростання боровинки необхідна наявність у ґрунті гіфів деяких грибів, які служать джерелом речовин, потрібних для розвитку рослини.

Ботанічні характеристики борової матки

Борова матка, або ортилія однобока - багаторічна рослина, яку відносять або до сімейства Грушанкових, або до сімейства Вересових. Її висота досягає всього 5-20 см. Борова матка має сланкі негілчасті стебла. Листя рослини овальне або кругле з клиноподібними основами і гострими верхівками, гострозубчате. Воно є черговим. Довжина черешків листя становить 0,5-1 см. Квітки матки борової дрібні, зібрані у звисаючі однобокі кисті. Забарвлення квіток світло-зелене. Зовні вони нагадують дзвіночки. Квітки ортилії однобокої відрізняє напівкулеподібна форма і невеликі розміри - 5-6 мм у довжину. Борова матка має поодинокі пилкові зерна, запилення відбувається за допомогою вітру. Плодоносить рослина сплюснутими коробочками кулястої форми, що розкриваються від низу до верху. Цвітіння відбувається у червні-липні, фаза плодоношення припадає на серпень.

Коренева система ортилії сильно розвинена. Довге повзуче кореневище з численними додатковими коренями розростається щороку на 1 м.

Заготівля сировини матки борової

У лікувальних цілях застосовують надземну частину рослини, включаючи стебла і квітки. Її збір проводять під час цвітіння, коли концентрація корисних речовин є максимальною. Сушать траву в тіні. Сировину необхідно розмістити в добре провітрюваних приміщеннях. Не допускається потрапляння сонячних променів. Зберігати готову сировину можна протягом 2 років.

 

Особливості збору

Заготівлю трави борової матки необхідно проводити в сонячну суху погоду.

Борова матка - лікувальні властивості

За рахунок свого збалансованого складу ортилія однобока має набір цінних лікувальних властивостей. Основний ефект від застосування препаратів борової матки полягає в активізації роботи яєчників і матки у жінок, нормалізації гормонального балансу в організмі. Препарати борової трави мають загальнозміцнювальну дію. Прийом трави ортилії підвищує лібідо і сприяє відновленню нормального менструального циклу. Також її відрізняє сечогінний і протизапальний ефект. Вживання лікарських засобів на базі рослини очищає кров і покращує її склад.

Застосування борової матки в медицині

У медицині борова матка служить засобом у лікуванні таких захворювань, як фіброма матки, ерозія шийки матки, порушення менструального циклу, чоловіче і жіноче безпліддя, ендометріоз, маткові кровотечі, запальні процеси в матці, молочниця, цистит, ревматизм, подагра, геморой. Траву ортилії використовують у вигляді відварів, настоїв, спиртових настоянок, спринцювання, трав'яних чаїв.

Користь матки борової

За рахунок вмісту фітопрогестерона у складі препарати рослини є профілактичним засобом проти пухлин жіночої статевої системи. Їхнє використання дозволяє також збільшити шанс завагітніти. Прийом ортилії однобокої забезпечує зниження больових відчуттів при передменструальному синдромі. Також препарати рослини сприяють загальному поліпшенню самопочуття жінки в цей період.

Комплексний вплив на жіночу статеву систему забезпечує результативність від застосування трави борової матки при клімаксі. Фітоестрогени у складі забезпечують нормалізацію настрою, знімають дратівливість, нервозність, покращують якість сну, позитивно впливають на здоров'я серцевого м'яза. При цьому наявність фітоестрогенів робить траву матки борової корисною і для чоловіків, оскільки такі компоненти допомагають у боротьбі з аденомою передміхурової залози.

Протипоказання до прийому борової матки

До протипоказань для прийому ортилії однобокої відносяться індивідуальна непереносимість компонентів, вагітність, лактація. Не можна вживати її при непрохідності маткових труб і кровотечах, в тому числі менструальних. Не можна вживати препарати рослини людям з гастритами і зниженим згортанням крові. Підлітки можуть приймати борову матку виключно під контролем фахівця починаючи з 14 років.

Прийом препаратів на основі борової матки може спровокувати загострення гастриту у людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. У таких пацієнтів можуть спостерігатися порушення функції печінки. Люди зі зниженим згортанням крові ризикують спровокувати спонтанні кровотечі, особливо якщо вживають матку борову спільно з антикоагулянтами. Приймати борову траву строго не рекомендується одночасно з гормональними препаратами.

При передозуванні лікарськими засобами з борової матки спостерігається біль в епігастральній ділянці, слабкість, погіршення самопочуття, диспепсія, головний біль. При перерахованих ознаках прийом засобів з ортилії однобокої необхідно негайно припинити. Через перелічені застереження важливо здійснювати лікування препаратами борової матки під наглядом лікаря. Не рекомендується вживати ліки з цієї рослини самостійно, а також самовільно збільшувати дозування. Самолікування може бути небезпечним для здоров'я.

Борова матка
Лекарственные сборы и растения, упомянутые в материале