Суданська троянда

Hibiscus sabdariffa

Гібіскус, чай каркаде

Опис

Суданська троянда — це чагарник, висота якого може сягати 3,5 м. Стебло й листя зелені, з червонуватим відтінком. Листки гладенькі, мають зубчастий край та овальну нижню частину. Квітки червоні, 7–10 см у діаметрі. Плід — коробочка із 3–4 світло-коричневими насінинами.

cуданська троянда, гібіскус
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Суданська троянда: Лікувальні властивості, користь, показання, опис, застосування в медицині

Склад

Квітки суданської троянди містять 30–50 % органічних кислот: гібіскусову (15 %), лимонну (15–30 %), яблучну (2–9 %), винну (8 %), аскорбінову (0,08–0,1 %); полісахариди (15 %), амінокислоти (10 %), пектини (2 %), флавоноїди та антоціани (1,5 %), мінеральні речовини, вітаміни.

Фармакологічна дія

Для квіток суданської троянди характерні антиоксидантні, протизапальні, гіпотензивні, спазмолітичні, відхаркувальні, капілярозміцнювальні, гіпохолестеринемічні властивості. Також вони виявляють жовчогінний, діуретичний, послаблювальний та антигельмінтний ефекти.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Зміст

Загальна інформація

Суданська троянда (Hibiscus sabdariffa), або гібіскус, — один із представників роду Гібіскус родини Мальвових. За різними підрахунками, до багаточисельного роду Гібіскус належить від 150 до 300 видів рослин. Серед них зустрічаються дикорослі й культивовані, листопадні й вічнозелені, чагарники й дерева.

Вважається, що гібіскус був відомий ще в 16 столітті, а в 17 — з’явився на території Південно-Східної Азії. Сьогодні рослина розповсюджена в Америці та Центральній і Східній Африці. В промислових масштабах її вирощує Судан, Мексика, Китай, Таїланд, Шрі-Ланка.

В Україні найбільш поширений гібіск сирійський — Hibiscus syriacus. Його здавна культивують на Закарпатті та на півдні Степу. Як кімнатну рослину висаджують Hibiscus rosa-sinensis, відомий під назвою китайська троянда. На півдні країни для вживання в їжу вирощують гібіск їстівний — Hibiscus esculentus.

Біологічні особливості

Суданська троянда — рослина короткого світлового дня. Оптимальна температура повітря для неї — від +20 до +30 °C. Заморозків гібіскус не переносить, тому зустрічається лише в тропічних регіонах.

Найкраще суданська троянда розростається на добре зволожених ґрунтах: на заплавних луках в Америці рослина утворює цілі зарості, рясно вкриті квітами.

Ботанічна характеристика

Гібіскус — вічнозелений розгалужений чагарник. Його висота може досягати 3,5 м.

Листки рослини виглядають декоративно: вони мають зелений колір, але з різними відтінками — від рожевого до бордового. Зверху листя гладеньке, із зубчастим краєм; нижня частина овальна.

Гібіскус примітний великими квітками з товстими червоними пелюстками. Тримаються вони на короткій квітконіжці. Їхній діаметр — від 7 до 10 см.

Зовні квітки червоно-фіолетового кольору, а всередині — темно-пурпурові. В основі пелюсток знаходиться жовта, а рідше — коричнева пляма.

Чашечки червонуваті або зеленуваті. Після цвітіння вони змінюють колір на світло-червоний і збільшуються, стають соковитішими. Плід — коробочка, що розпадається на 5 стулок. У коробочці містяться 3–4 дрібні насінини довжиною 3–5 мм. Насіння опушене, світло-коричневе.

Лікарська сировина

Офіцинальна лікарська сировина суданської троянди — чашечки та підчаші.

У нижній частині чашечки чашолистки зрослися і повторюють форму глечика. А у верхній частині вони розходяться — і утворюється 5 загострених, відігнутих назад зубців. Їм властива опукла середня жилка, яка трохи виступає назовні, та великий нектарник діаметром близько 1 мм.

Підчаша — це 8–12 невеликих листочків, зрощених з основою чашечки.

І чашечка, і підчаша м’ясисті, легко розділяються на частини, мають від яскраво-червоного до насичено-пурпурового колір.

Заготівля сировини

Гібіскус цвіте у вересні. Залежно від країни вирощування цей період продовжується й у наступні місяці. Коли цвітіння завершується, в чашечок розпочинається активний ріст: вони стають м’ясистими, а їхні розміри збільшуються в кілька разів.

У період, коли гібіскус плодоносить, розпочинається заготівля його лікарської сировини — чашечок і підчашечок.

Дозрілі чашечки зрізають із куща за допомогою ножиць. Незрілі — залишають ще достигати. Протягом сезону збір лікарської сировини відбувається кожні 10 днів.

Після збору відокремлені від насіннєвих коробочок оцвітини розкладають і сушать під накриттям. Їм потрібен доступ свіжого повітря, але водночас хороший захист від сонячних променів (під їхньою дією цілющі властивості сировини можуть знижуватися).

Лікувальні властивості

Як у науковій, так і народній медицині з лікарською метою використовують різні частини суданської троянди: плоди, квітки, листя, корені.

До Державної фармакопеї України і до Європейської фармакопеї включені чашечки й підчаші.

Хімічний склад

Квітки суданської троянди мають насичений хімічний склад, що визначає їхні широкі лікувальні можливості. У першу чергу він представлений різноманітними органічними кислотами. Їхній вміст становить від 30 до 40 %. З них займає:

 • 15 % — гібіскусова;
 • 15–20 % — лимонна;
 • 2–9 % — яблучна;
 • 8 % — винна;
 • 0,08–0,1 % — аскорбінова.

З інших кислот у рослині також наявні:

 • фенолкарбонові, з яких 1,5 % — О-кумарова, 0,6 % — N-кумарова, 0,24 % — ферулова;
 • гама-ліноленова;
 • оксіянтарна;
 • гідроксилимонна.

Крім того, до складу суданської троянди входять:

 • антоціани і флавоноїди (кверцетин, мірицетин, гібісцетин, гібісцетрин, гіссіпетин, антоціанин, глюкозид гібісцин, глюкозиди дельфінідину й ціанідину);
 • фітостероли;
 • амінокислоти (з них 6 незамінних, у тому числі аргінін, аспарагінова та глутамінова кислоти).

Містяться в чашечках і полісахариди: водорозчинні — 8,0 %, зокрема пектин — 2,4 %, геміцелюлоза — 1 %, а також мікро- та макроелементи (калій, кальцій, магній, залізо, марганець, мідь, селен), вітаміни.

Застосування в медицині

Увесь комплекс активних речовин суданської троянди виявляє антиоксидантні й протизапальні властивості, сприяє усуненню спазмів і зниженню артеріального тиску.

Полісахариди, на які багата суданська троянда, виконують функцію природного імуномодулятора: вони активізують захисні сили організму й запобігають інфекційним захворюванням. Крім цього, такі речовини виявляють гіпотензивні властивості, сприяють зменшенню в’язкості крові, надають жовчогінний і діуретичний ефект, стимулюють перистальтику кишечника.

Препарати суданської троянди успішно використовують як для профілактики, так і для лікування циститів, а також захворювань верхніх дихальних шляхів:

 • ларингіту;
 • бронхіту;
 • трахеїту;
 • фарингіту.

Настій із квіток гібіскусу вживають як відхаркувальний і капілярозміцнювальний засіб. Також він зменшує вироблення і знижує рівень холестерину.

Квітки суданської троянди чинять м’яку послаблювальну дію, тож їх використовують у випадку закрепів, пов’язаних зі зниженням рухової активності кишечника. Ефективні вони і проти гельмінтів.

Зважаючи на здатність підсилювати секрецію шлункового соку, препарати квіток гібіскусу не варто вживати при таких проблемах, як підвищена кислотність шлунка чи виразка.

Пелюстки й чашечки суданської троянди — складова чаю каркаде. Він володіє заспокійливим ефектом, знижує тиск, знімає спазми. Також каркаде властиві протизапальна, гепатопротекторна, сечогінна й жовчогінна дія.

Квітки гібіскусу входять до складу препаратів, що сприяють нормалізації процесу травлення і схудненню. Зокрема, пелюстки суданської троянди є у складі зборів від компанії «Ліктрави» — «Грація» і «Грація плюс».

Комплекс біологічно активних речовин, що міститься в цих фіточаях, покращує травлення, стимулює моторику товстого кишечника і чинить позитивний вплив на антитоксичну функцію печінки.

За матеріалами:

 1. Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
 2. Большой энциклопедический словарь лекарственных растений: учебное пособие / под ред. Г. П. Яковлева. — 3-е изд., испр. и доп. — Санкт-Петербург: СпецЛит, 2015. — 759 с.
 3. Ковальов В. М., Павлій О. І., Ісаков Т. І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. — Xарків: Вид-во НФаУ, МТК-книга, 2004. — 704 с.
 4. Фармакогнозія: підручник для студентів ВНЗ / В. С. Кисличенко, І. О. Журавель, С. М. Марчишин та ін.; під ред. проф. В. С. Кисличенко. — Х.: НФаУ: Золоті сторінки, 2015. — 736 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 27.10.2021

Інші рецепти для здоров'я
Всі рецепти
Інші статті
Всі статті
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.