Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
04.01.2024

Стевії листя

--

Опис

Стевія є трав'янистим багаторічником з добре розвиненою кореневою системою. Рослина формує багатостовбурні кущики, висота яких сягає 120 см. Листя стевії супротивно розташоване, зазубрене, зеленого кольору, довжиною до 7 см. Квітки стевії дрібні, білі, утворюють суцвіття.

Склад

До листя стевії входять кілька компонентів — ребаудиозид А і стевіозид, антиоксиданти танін і кемпферол, флавоноїди, стероли. Також воно містить не менше 11% цукру. Відмінною особливістю листя стевії є практично повна відсутність вуглеводів. Низька калорійність стевії обумовлює її використання в якості дієтичної добавки.
Стевії листя

Фармакологічна дія

Як природний підсолоджувач стевія використовується при порушеннях вуглеводного обміну. Дитерпенові глікозиди, які входять до складу листя рослини, в 300 разів солодше цукру. На сьогодні стевія є єдиним природним замінником цукру, який не підвищує рівень глюкози в крові. Так як у складі рослини присутній хром, вживання стевії покращує засвоєння цукру організмом.
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі

Зміст

Загальна інформація

Стевія медова відноситься до сімейства айстрових. Трав'янисті кущі в дикому вигляді поширені на території Центральної та Південної Америки. Культивування рослини проводиться в Європі й Азії. В Україні стевію медову вирощують як однорічну рослину, так як вона вимагає багато сонячного світла і тепла круглий рік. 

Для вирощування стевії підходять будь-які ґрунти, однак найкраще вона дає сходи на супіщаних окультурених грунтах.

Заготівля сировини

В лікарських цілях використовують траву й листя рослини. Заготівлю сировини проводять у період цвітіння, коли стевія формує бутони. В цей час концентрація стевіозиду в листі досягає своєї межі. Для заготівлі стебла зрізують на рівні 5-10 см від рівня грунту. Сировину розкладають рівномірно тонким шаром на папері або збирають стевію в пучки, щоб розвісити в провітрюваному приміщенні. 

Сушіння листя і стебел може проводитися на сонці. Особливістю заготівлі стевії є те, що чим швидше завершиться сушіння, тим більше корисних речовин збереже рослина. У спекотну погоду підготовка сировини може зайняти приблизно 10 годин. Підготовлене листя обривають і складають у паперові пакети, скляні ємності. Зберігати сировину можна 2-3 роки.

Лікувальні властивості

За допомогою трави стевії можна замінити цукор, так як у її складі присутній стевіозид, який у 10-15 разів солодше звичайного підсолоджувача. У великих кількостях смак стевії стає гіркуватим. Трава застосовується в медицині та кулінарії в якості безпечного підсолоджувача, який можна приймати людям з ожирінням, цукровим діабетом, проблемами обміну речовин. Також її використовують для схуднення, включаючи до раціону при дієтах.

Разом з нормалізацією обміну речовин стевія виступає в якості засобу для детоксикації організму. Вона виводить токсичні речовини, в тому числі радіонукліди. Стевія знижує рівень холестерину в крові і покращує функції нирок, підшлункової залози, печінки. Рослина сприяє нормалізації рідинних характеристик крові і покращує роботу серцево-судинної системи.

Користь стевії

На основі екстракту стевії виготовляються напої і продукти, які не містять цукру. Більшість із них призначені для людей, які страждають на діабет. Листя стевії можна використовувати в якості дієтичної добавки у вигляді чаю. За рахунок тонізуючого ефекту рослина нерідко застосовується спортсменами. Ця характеристика дозволяє вживати стевію людям, які займаються розумовою працею високої інтенсивності.

До складу листя стевії входять селен і мідь, що поліпшують стан шкіри. Наявність таких мікроелементів захищає її від руйнівного впливу сонячних променів, деструктивних дій вільних радикалів. Комбінація селену і міді знижує темпи старіння шкіри й стимулює насичення клітин киснем.

Як цукрозамінник стевія дозволяє знизити дозу інсуліну для хворих на діабет, які залежать від препаратів. Завдяки своїм властивостям рослина виступає регулятором рівня цукру в крові, перешкоджаючи розвитку гіпер- і гіпоглікемічних станів. За рахунок хрому, який входить до складу листя стевії, поліпшується засвоєння цукру і вироблення власного інсуліну організмом.

У листі стевії присутній цинк — мікроелемент, який необхідний для виробництва білка в організмі. Цей компонент нормалізує вироблення гормонів та відповідає за ріст і здоров'я волосся. Наявність цинку в складі стевії забезпечує імуномодулюючу дію від прийому добавок і продуктів на її основі. Вживання цього мінералу необхідне для нормального стану волосся, нігтів, шкіри, зубів і ясен. Стевія також стимулює вироблення гормонів надниркових залоз.

Рослина має антибактеріальні та антисептичні властивості. Стевію використовують у виробництві косметичних засобів і зубної пасти. Речовини у складі листя сприяють швидкому загоєнню ран і допомагають боротися з бактеріями, що викликають карієс.

Протипоказання до прийому стевії

Не слід вживати стевію особам, які приймають препарати для зниження рівня цукру в крові. Рослина протипоказана людям з гіпертонією. Можливі побічні ефекти при одночасному вживанні рослини і протигрибкових, протизапальних ліків. Стевія несумісна з препаратами, які знижують холестерин. Рослина може викликати алергію у людей, які страждають на непереносимість складноцвітих, таких як ромашка. 

Не слід включати стевію до свого раціону вагітним і годуючим грудьми. Перед вживанням стевії, дієтичних добавок і препаратів з неї необхідна консультація з лікарем.

Стевії листя
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі