Шавлії листя

SALVIAE FOLIA

Шавлія, шальвія

Шавлії листя
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»

Опис

Напівчагарник з численними чотиригранними густолиственними стеблами. Листки супротивні, довгасті, сіро-зелені, зморшкуваті. Квітки двогубі, синьо-фіолетові, зібрані в псевдомутовки, що утворюють пухке верхівкове колосовидне суцвіття. Плід складається з 4 горішків.

Склад

Листя шавлії містять олію ефірну (0,5-2,5 %), речовини дубильні конденсовані (4 %), кислоти тритерпенові (урсолова і олеанолова), дитерпени, речовини смолисті (5-6 %) і гіркі, флавоноїди, кумарин ескулетин та інші речовини.

Фармакологічна дія

Мають в’яжучу, протизапальну, дезинфікуючу, відхаркувальну дію, зменшують потовиділення, підвищують секреторну функцію шлунково-кишкового тракту, мають антисептичну дію.

Дніпропетровська область Автономна Республіка Крим

Регіони проростання лікарської рослини

  • Дніпропетровська область
  • Автономна Республіка Крим

Зміст

Загальна інформація

Шавлія має велику кількість видів. У лікарських цілях використовується шавлія мускатна і лікарська. Обидва види культивуються. У нашому кліматичному поясі в дикому вигляді не зустрічається. За певних умов може вирощуватися на присадибних ділянках. Надає перевагу сухому ґрунту, світлолюбна. Час цвітіння: червень-липень. Плоди починають дозрівати у серпні.

Заготівля сировини

У лікарських цілях використовується лист шавлії та квітнучі верхівки рослини. В перший рік життя збір проводять у вересні. У наступні роки можна збирати до 3 врожаїв із червня до вересня. Під час бутонізації та цвітіння обривають листя, скошують верхню половину рослини. У вересні зрізують всю надземну частину. Сушать у захищених від сонця місцях. Зберігають шавлію у сухих приміщеннях близько 1,5 року.

Лікувальні властивості

Дія та застосування шавлії

Шавлія має сильні антисептичні властивості, зумовлені вмістом рослинного антибіотика сальвіну. Вбиває золотистий стафілокок і прибирає сліди його життєдіяльності. Виявляє високу протигрибкову активність.

Шавлія лікарська та мускатна має протизапальну, кровоспинну, ранозагоювальну, в'яжучу дію. Знижує проникність стінок лімфатичних та кровоносних судин, клітинних мембран. Зміцнює епітелій, поліпшує роботу шлунково-кишкового тракту, дає невеликий спазмолітичний ефект. Тонізує серцевий м'яз, нормалізує обмінні процеси в організмі, позитивно впливає на стан нервової та кровотворної систем.

Отримав наукове підтвердження факт позитивного впливу шавлії на статеву систему та вироблення гормонів, що допомагає заплідненню.

Традиційно шавлія використовується від кашлю, запалень верхніх дихальних шляхів та ГРЗ. Дає результат при тонзилітах і ангінах. Настій п'ють при спастичних колітах та гастритах зі зниженою кислотністю. Шавлію призначають при стоматологічних захворюваннях: пульпіті, хейліті, гінгівіті, стоматиті та афтозних ураженнях.

Із шавлії роблять кровоспинні та протизапальні примочки при загостренні геморою. Приймають ванни з настоєм від екземи, нейродерміту, псоріазу, інтертригінозної епідермофітії.

Шавлія входить до комплексної терапії хронічних обмінно-дистрофічних захворювань суглобів, ревматизму, запалень суглобів, радикуліту, деформувального остеоартрозу та міжхребцевого остеохондрозу.

Вводиться у склад грудних, шлункових та специфічних лікувальних зборів.

Шавлія у косметології

Шавлія вважається омолоджувальним засобом: її настій п'ють при ожирінні та появі ознак старіння. Є стимулятором вироблення статевих гормонів.

Шавлія допомагає від прищів, вугрів, гнійничкових захворювань шкіри, лікує себорейні дерматити. Знімає запалення та грибкові ураження шкіри та волосся.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.