Розторопші плоди

Sílybum mariánum

Розторопша (плоди): лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»

Опис

Одно- чи дворічна трав'яниста рослина 60—150 см у висоту. Стебло прямостояче, просте чи гіллясте, борозенчасте, голе чи слабопавутинистоопушене. Листя прикореневої розетки дуже велике (до 80 см у довжину, 30 см у ширину), зморшкувате. Квіти трубчасті, двостатеві, пурпурового (рідше рожевого, фіолетового, білого) кольору. Зібрані у великі кулеподібні кошички. Плоди — оберненояйцевидні сім'янки з чубком на верхівці, стиснуті з боків; 5—8 мм у довжину, 2—4 мм у ширин; верхівка плоду косоусічена, основа закруглена, поверхня блискуча, рідше — матова, гладенька, інколи повздовжньозморшкувата. Колір від світло-коричневого до чорного; часто плоди плямисті, іноді з бузковим відтінком. Запаху немає, смак гіркуватий. Цвіте усе літо.

Склад

У плодах розторопші плямистої містяться флавоноїди і флавоноглінани (силібін, силікристін, силідіанін та ін.), крім того, алкалоїди, сапоніни, слиз, органічні кислоти, вітамін К, гіркоти, жирна олія (16—28%), білкові та інші речовини. Основними діючими речовинами розторопші є флавоноглінани.

Фармакологічна дія

Плоди розторопші мають гепатозахисну дію, сприяють покращенню функції печінки, нормалізують травлення. Розторопша плямиста профілактично захищає непошкоджені гепатоцити і підвищує їхню стійкість до інфекції та різного роду отруєнь. Розторопша підсилює утворення жовчі та прискорює її виведення, нормалізуючи тим самим процеси травлення та обмін речовин.

Житомирська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область

Зміст

Загальна інформація

Розторопша належить до роду Розторопша родини Айстрових, або Складноцвітих. Її батьківщина — Азія і Південна Європа (Середземномор'я, Балкани, Піренейський півострів). До країн, де вперше була виявлена розторопша, належать Греція, Туреччина, Ізраїль, Єгипет, Італія, Франція, Болгарія, Албанія, Португалія, Іспанія. Зараз поширена у всьому світі: у Західній і Східній Європі, Центральній і Південній Африці, Південній і Північній Америці, на Британських та Азорських островах.

Ця рослина невибаглива до ґрунтів і кліматичних умов. Зустрічається на пустирях, уздовж доріг і на залізничних насипах. У дикорослому вигляді відома як бур'ян.

У Німеччині розторопша на державному рівні внесена до списку препаратів, які використовуються при лікуванні цирозу і запалення печінки. В інших країнах ЄС вона не входить в обов'язкову програму, але рекомендується як додатковий лікувальний засіб.

Заготівля сировини

У якості лікарської сировини заготовляють плоди — оберненояйцевидні сім'янки з чубком, або коріння розторопші. Заготівлю зрілого насіння проводять у період з кінця серпня до початку вересня. Саме тоді обгортки на бічних кошиках уже засохнуть. Спочатку траву скошують і сушать на повітрі — у затінку або в приміщенні з хорошою вентиляцією. Після сушіння траву обтрушують. Отримане насіння залишають досихати на повітрі або в сушарці за температури 40–50 °С, відокремивши попередньо від домішок. Готову сировину зберігають у мішечках близько 1 року.

Лікувальні властивості

Історична довідка

Користь розторопші була відома ще у Стародавньому Римі. Судячи з робіт Плінія, її застосовували як ліки для печінки.

Середньовічні лікарі також використовували плоди розторопші для печінки. Так тривало до кінця XIX століття, а потім вона вийшла з ужитку.

Наприкінці XX століття через проблеми з екологією різко зросла кількість печінкових захворювань, і європейські лікарі активно зайнялися пошуком нових ліків.

Німецькі наукові центри звернули увагу на плоди розторопші, які використовувалися в народній медицині. Їх зацікавило, що лікує розторопша і як це відбувається. Уже в 70-х роках минулого століття дослідники отримали наукове пояснення ефективності рослини. Із плодів та насіння були виділені речовини, властивості яких не мають аналогів. Вони цілеспрямовано діють на патологічні явища у печінці.

Було проведено більше 200 клінічних досліджень і експериментів, залучалися добровольці з гепатитом і цирозом печінки. До програми підключилися вчені з Австрії, Швейцарії, Італії та Франції. Усі експерименти дали позитивний результат.

Дія і застосування розторопші

Вміст у плодах розторопші силімарину (комплексу біофлавоноїдів) зумовлює її здатність захищати клітини печінки від пошкоджень і проникнення токсичних речовин, виводити вже наявні токсини, стимулювати вироблення протеїну та активізувати роботу ДНК і РНК.

Останні дослідження показали, що розторопша як ліки діє вибірково. Вона стимулює ріст тільки здорових клітин печінки. Це вкрай важливо при онкологічних захворюваннях. Але офіційних результатів її протиракової ефективності немає.

Доведено, що розторопша лікує гепатит В. Тривають дослідження дії розторопші при гепатиті С. За результатами 2013 р. можна зробити висновок, що вона здатна запобігти розвитку вірусу.

На сьогодні відомо, що плоди розторопші є антиоксидантами, виводять токсини, знімають запалення, ефективні як протектори у випадку роботи зі шкідливими хімікатами, допомагають вилікувати гепатит В, ожиріння і цироз печінки, але не у важкій формі. При явно вираженому, запущеному цирозі користь є, але значно менша, ніж при інших захворюваннях.

Додатково розторопша (плоди) показана при захворюваннях селезінки, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів. Стимулює утворення і виведення жовчі. Допомагає при отруєнні та хронічному кашлі.

Використовують плоди розторопші і для схуднення. Вони очищують організм, активізують роботу печінки, жовчного міхура і кишківника. Відповідно, поліпшується обмін речовин, синтез білків і робота травної системи.

Як застосовувати розторопшу?

  • Необхідно дотримуватися дієти. Чим суворіша дієта, тим швидший результат. Обов’язково виключити алкоголь у будь-яких кількостях.
  • Аптечну розторопшу (у вигляді порошку або шроту) можна додавати у звичайну їжу. Від цього її ефективність не знизиться.
  • Найоптимальніше приймати сухий порошок і запивати його водою. Дозування вказане на упаковці.
  • Можна заварювати розторопшу як чай, але не додавати підсолоджувачі.
  • Розторопша непогано поєднується з іншими цілющими рослинами, тому можливий прийом у складі збору.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.