Подорожника великого листя

PLANTAGINIS MAJORIS FOLIA

Ранник, порізник, чирякова трава, бабка.

Подорожник: лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Подорожник великий: лікувальні властивості, опис рослини. Властивості листя подорожника

Опис

Подорожник великий - багаторічна трав'яниста рослина з розеткою прикореневих листків. Листя черешкове, яйцевидне, з 3-9 поздовжніми жилками. Квітки дрібні, непоказні, зібрані в колосовидне суцвіття. Плід - коробочка з небагатьма насінинами.

Склад

Листя подорожника містять глікозид аукубін, флавоноїди, полісахариди, речовини гіркі, дубильні і пектинові, кислоти оксикоричні (хлорогенова і неохлорогенова), вітаміни С і К, каротин, холін, сапоніни

Фармакологічна дія

Мають відхаркувальну, протизапальну, знеболювальну, кровоспинну, ранозагоювальну, бактеріостатичну і протиалергійну дію, підвищують секреторну функцію шлунково-кишкового тракту.

Вінницька область Рівненська область Хмельницька область Автономна Республіка Крим

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область
  • Автономна Республіка Крим

Зміст

Загальна інформація

Подорожник великий — багаторічна трав'яниста рослина. Належить до роду Подорожникових, у якому нараховується близько 150 видів.
Відноситься до бур’янових рослин, які висіваються самостійно. Є зона його культивації у якості лікувальної сировини.
Ареал зростання: повсюди, окрім пустель та Крайньої Півночі. Віддає перевагу узбіччям доріг, лугам, пустирям.
У якості лікувальної сировини найчастіше застосовується листя подорожника.

Заготівля сировини

Збір листя подорожника відбувається у період цвітіння рослини (травень-серпень). Подорожник добре адсорбує токсичні речовини, тому його не можна збирати уздовж автошляхів, біля підприємств і т. д. Заготівлі підлягає лише зелене листя без пошкоджень, спричинених грибком чи комахами.

Збір радять проводити після дощу, коли листя рослини трохи обсохне. Його зривають руками або використовують ніж.

Розклавши тонким шаром, сировину сушать до тих пір, доки листя рослини не набуде зеленого кольору. Сушити листя можна у приміщеннях, які гарно провітрюються, або у спеціальній сушарці при 40–50 °С. Зберігають сировину у дерев’яних ящиках та картонних пакетах. Цілющі властивості подорожника зберігаються протягом 2–3 років.

Лікувальні властивості

Дія листя подорожника

Листя подорожника є протизапальним, антисептичним та кровоспинним засобом. Воно регулює та нормалізує секрецію шлунку, дає спазмолітичний ефект. Є гарним обволікаючим, пом’якшувальним та відхаркувальним засобом. Має заспокійливу дію, тамує біль.

Подорожник виявляє протигнильні властивості: пригнічує ріст гемолітичного стрептокока, патогенного стафілокока, синьогнійної палички. Виявлена здатність подорожника зменшувати поширеність атероматозу аорти, знижувати рівень холестерину.

Застосування листя подорожника

Корисні властивості подорожника використовуються у лікуванні гастриту з пониженою секрецією, катару шлунка з недостатньою кислотністю, виразкової хвороби, хвороб шлунково-кишкового тракту, пов’язаних із запальним процесом та діяльністю гнильної мікрофлори (ентериту, ентероколіту) та колітів. Доведений позитивний вплив при хронічних нефритах.

Дослідним шляхом була встановлена ефективність листя подорожника при зовнішніх пошкодженнях шкірного покриву: порізах, ранах, опіках, забиттях. У цих випадках подорожник служить кровоспинним, ранозагоювальним та бактерицидним засобом.

Лист подорожника використовується як відхаркувальний, обволікаючий та пом’якшувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, що супроводжуються запаленням слизової оболонки, при виснажливому кашлі, коли мокрота в’язка, важко відходить.

Застосовують листя подорожника і при жіночому безплідді. Лікування подорожником знімає запалення, вбиває патогенні мікроорганізми та насичує організм гормоноподібною речовиною фітостерином.

Подорожник від безпліддя у чоловіків використовують як засіб, який підвищує активність сперматозоїдів.

Листя подорожника великого у косметології

Настій листя подорожника використовують у якості зволожувального засобу для догляду за сухою шкірою та волоссям. Також він є хорошим засобом для очищення жирної та пористої шкіри, схильної до появи прищів та висипів.

Окрім того, листя подорожника застосовують для лікування ранок, тріщин та потертостей на ступнях ніг. Для цього роблять ванночки для ніг з додаванням настою подорожника.

Достатньо ефективні також компреси від мозолів із подрібненого листя.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 27.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.