Мучниці листя

UVAE URSI FOLIA

Ведмежа ягода, ведмеже вушко, мучниця.

Листя мучниці : користь, властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Листя мучниці : користь, властивості, опис рослини

Опис

Вічнозелений, сильно гіллястий чагарничок з рясними гілками. Листки чергові, зверху темно-зелені, шкірясті, оберненояйцевидні. Квітки глечикоподібні, рожеві, зібрані в короткі верхівкові кисті. Плід - червона п’ятинасіннева, борошниста, куляста ягода.

Склад

Листя мучниці містить фенольні глікозиди арбутин (8-16 %) і метиларбутин, гідрохінон, речовини дубильні (30-35 %), кислоти органічні, флавоноїди гіперозид, кверцетин, кверцитрин, ізокверцитрин, мірицетин, сліди олії ефірної, солі мінеральні

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Мають відхаркувальний ефект, відновлюють активність війчастого епітелію трахеї і бронхів, виявляють протизапальну, пом’якшувальну, легку потогінну і слабку спазмолітичну дію.

Зміст

Загальна інформація

Трава мучниця звичайна належить до Вересових. Росте переважно у Північній півкулі. Є багаторічною вічнозеленою рослиною у вигляді чагарнику, розмір якого коливається від 25 до 130 см. Пагони гіллясті, стеляться по землі, покриті темно-бурою корою.

Трава мучниці зацвітає у травні. Квіти світло-рожеві, суцвіття мають форму грона. Плоди у вигляді червоної ягоди діаметром до 8 мм починає приносити в липні.

Заготівля сировини

Як лікувальну сировину заготовляють листя мучниці. Заготівля здійснюється до або на початку цвітіння, або після того, як плоди дозріли, але ще не обсипалися. При заготівлі великої кількості сировини зрізують пагони. Важливо, щоб пагони були зрізані ножем, висмикувати їх не можна. Крім того, не можна зрізати на кущі всі пагони, тому що рослина може загинути. Для домашнього використання краще відразу обривати листя руками.

Перед початком сушіння з пагонів слід обірвати буре листя. Сушать його на відкритому повітрі або використовують штучну сушарку за температури 50–60 °С. Потім листя обмолочують.

Сировину фасують у картонні коробки або ящики з фанери. Зберігають у сухому приміщенні близько 5-ти років.

На ділянці, де проводився збір трави мучниці, зарості відновлюються дуже повільно, тому повторно збір сировини тут можна проводити не раніше, ніж через 5 років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування мучниці

Користь трави мучниці зумовлена хімічним складом — зокрема, вмістом фенолів. Лікувальні властивості листя мучниці пояснюються наявністю у складі тритерпеноїдів, антоціанів, катехінів, метиларбутину, гідрохінону та ін. корисних речовин.

Крім листя мучниці, для лікування захворювань застосовують пагони цієї рослини. Вони містять органічні кислоти, флавоноїди, фенолкарбонові кислоти, макро- і мікроелементи, ефірну олію.

Лікувальні властивості мучниці пов'язані з антисептичним, сечогінним, антимікробним, протизапальним впливами. Антимікробний ефект, так само, як і сечогінний ефект листя мучниці, зумовлений вмістом гідрохінону.

Листя мучниці для нирок нерідко використовуються у складі зборів. Листя мучниці при циститі та уретриті застосовують у вигляді настоїв і відварів.

Лікувальні властивості листя мучниці використовуються при різних захворюваннях ШКТ: гастритах, колітах, діареї, печії. Листя мучниці для схуднення необхідно приймати обережно. Воно рятує від набряків та виводять зайву рідину, але сечогінна дія листя мучниці за умови безконтрольного застосування рослини може спровокувати зневоднення організму.

Добре відоме листя мучниці у косметології. Завдяки відбілювальним властивостям воно ефективне у боротьбі з гіперпігментацією. Листя мучниці використовують для обличчя у складі масок, лосьйонів. Листя мучниці від прищів застосовується у вигляді відварів.

Протипоказання, особливості застосування

Листя мучниці має ряд протипоказань. Його заборонено використовувати під час вагітності (впливаючи на мускулатуру матки, мучниця може стати причиною передчасних пологів або викидня), а також у період годування. Мучницю не призначають дітям.

Можлива індивідуальна непереносимість. Необхідно дотримуватися дозування, курс лікування не повинен бути тривалим.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.06.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.