Льону насіння

LINI SEMINA

Довгунець, моченець.

Насіння льону, лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Насіння льону ✔️ Лікувальні властивості ✔️ Користь ✔️ Опис рослини

Опис

Льон посівний - однорічна рослина, висотою 60-120 см. Корінь стрижневий з великими відгалуженнями і численними тонкими корінцями. Стебло тонке, прямостояче, з восковим нальотом. Листя численне, розташоване по спіралі. Квіти п'ятичленні, пелюстки віночка блакитні, рідше рожеві або білі. Плід - приплюснуто-куляста коробочка з 10 яйцевидними нерівнобокими насінинами.

Склад

Насіння льону містять олію жирну (30-48 %), до складу якої входять гліцериди кислот ліноленової (35-40 %), лїнолевої (25-35 %), олеїнової (15-20), пальмїтинової та стеаринової, а також слиз (до 12 %), вуглеводи, глікозид лінамарин, кислоти органічні, ферменти, вітамін А.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Мають обволікаючу, протизапальну і легку проносну дію, покриваючи тонким шаром слизові оболонки шлунково-кишкового тракту, застерігають їх від подразнення. Шар слизу утримується досить довго, виявляючи захисну дію при запаленні. Олія жирна, що міститься в насінні, виявляє пом’якшувальну, протизапальну та посилюючу регенерацію тканин дію.

Херсонська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Херсонська область

Зміст

Загальна інформація

У дикому вигляді окультурені сорти льону не зустрічаються. Його культивують, висіваючи на полях. Льон надає перевагу добре удобреному, родючому ґрунту. Цвіте у червні-липні. Плоди дозрівають із початку серпня. Як тільки насіння дозріло, його треба відразу збирати, оскільки плодові коробочки тріскаються, і насіння льону розлітається під дією вітру.

Заготівля сировини

Зараз льон збирають промисловим способом. Якщо льон висаджений на присадибній ділянці, а не у полі, можна збирати його вручну. Для заготівлі сировини рослина висмикується з коренем, зв'язується у невеликі снопи. Потім льон сушать і відокремлюють коробочки з насінням. Якщо кількість рослин невелика, можна обережно відірвати плодові коробочки від стебла, не вириваючи рослину повністю. Насіння витрушують, очищують від усього зайвого. Якщо воно вологе, трохи підсушують. Складають у паперові коробки або загортають у тканину і зберігають у сухому місці. Корисні властивості насіння льону зберігаються протягом 3-х років.

Лікувальні властивості

Цілющі властивості насіння льону залежать від ступеня дозрівання. До складу зрілого насіння льону входить більше слизу, який і є основою його лікувальних властивостей. Потрапляючи всередину, слиз відразу виявляє сильні обволікаючі властивості. Він не тільки покриває запалену слизову оболонку порожнини рота, горла, дихальних шляхів, кишківника, шлунка, але й обволікає харчові маси. Набрякле насіння льону посилює перистальтику, починається чистка кишківника. Тому так швидко зникає біль при гастриті.

Насіння льону посилює секрецію підшлункової залози, стимулює вироблення інсуліну та знижує глікемію. Воно має сечогінну, жовчогінну, м'яку проносну дію. Знижує рівень холестерину в крові, виявляє виражену протизапальну дію, гальмує ліпоїдоз стінок судин, знижує коагуляцію крові, стабілізує рівень згортання крові.

У народній медицині насіння льону використовують як протикашльовий і відхаркувальний засіб. Застосовується при хворобах нирок, сечового міхура і сечової системи, захворюваннях печінки і підшлункової залози. Використовується для лікування гастриту, виразки, хронічного коліту, атонії кишківника і у випадку постійних закрепів.

Насіння льону використовують для ополіскування порожнини рота і горла при запальних захворюваннях. Настій з насіння п'ють при набряках, викликаних хворобами серця і нирок, у випадку променевої хвороби і загальної слабкості організму, використовують також при проктиті, геморої.

Насіння льону застосовують для лікування синців, ран, прищів і фурункулів. Закапують і змащують слизом очі при кон'юнктивіті, щоб усунути свербіння. Корисне лляне насіння матерям, що годують грудьми, оскільки воно збільшує кількість молока. Допомагають зберегти жіноче здоров'я спринцювання настоєм при запальних процесах.

Корисні властивості насіння льону використовуються для схуднення. Воно перешкоджає всмоктуванню жирів, забезпечує відчуття ситості і служить м'яким проносним. Насіння льону для схуднення використовують як у цілому, так і в меленому вигляді. Приймати його можна разом з їжею, просто додаючи до страви. Головне, щоб воно не спровокувало виникнення алергії.

Насіння льону ефективне у догляді за волоссям. Воно використовується не лише для оздоровлення та зміцнення, а й у якості фіксуючого засобу для укладки, який до того ж надає шовковистого блиску.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 12.04.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.