Ламінарії слані

LAMINARIAE THALLI

Морська капуста.

Ламінарії слані
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Ламінарії слані: властивості, користь і лікування морською капустою

Опис

Ламінарія являє собою буре наслоювання, що складається зі стрічкоподібної пластини, стовбура і ризоїдів біля основи. Пластина наслоювання нерозсічена, довжиною 2-6 метрів (іноді до 12 м) і шириною 10-35 см. Стовбур довжиною 3-70 см, діаметром близько 1 см. Спорангії (органи безстатевого розмноження) розвиваються частіше на одній стороні пластини.

Склад

Слані ламінарії містять солі альгінової кислоти (до 25 %), ламінарин (до 20 %), маніт (до 30 %), l-фруктозу (до 4 %), клітковину (5-6 %), білкові речовини (приблизно 9 %), вітаміни (А, В1, В2, В12, С и D), макро- і мікроелементи (йод – 2,7- 3 %, бром – 0,02-0,9 %, калій, натрій, кальцій, марганець, мідь, кобальт, бор, миш’як).

Фармакологічна дія

Слані ламінарії, завдяки здатності полісахаридів набухати, діють подразнююче на рецептори слизової оболонки кишечнику і сприяють його випорожненню. Терапевтична дія морської капусти зумовлена високим вмістом йоду. Її використовують для лікування гіпертиреозу, легких форм базедової хвороби, для профілактики ендемічного зобу, атеросклерозу. Препарати із слані ламінарії сприяють виведенню радіонуклідів із організму.

Зміст

Загальна інформація

Ламінарія належить до бурих водоростей. Існує близько 30 видів цієї рослини. У медицині застосовуються ламінарія японська та цукриста. Пластина ламінарії має зелено-бурий колір, вона може бути цілою або розсіченою, а також зморшкуватою чи рівною в залежності від виду. Пластина росте протягом року, потім вона руйнується, а на її місці відростає нова.

Водорості ламінарії, слані яких можуть сягати до 13 м у довжину, розповсюджені у морях Південної та Північної півкулі; особливо часто рослина зустрічається у Тихому океані.

Заготівля сировини

Існує два способи заготівлі сланей ламінарії. У першому випадку їх виловлюють на глибині приблизно 5 м, у другому — використовують рослини, викинуті на берег приливом.

Перед сушінням слані слід добре промити у морській воді, очистивши таким чином від піску та солі. Сировину готують до сушіння, видаляючи ризоїди та грубі черешки. Викладають слані ламінарії на картоні або дерев’яному настилі тонким шаром та залишають сушитися на сонці. Після висихання на поверхні ламінарії з’являється білий наліт. Зберігається висушена сировина до 3-х років. На підприємствах її сушать у промислових сушарках.

Існує ще один спосіб зберігання ламінарії — заморожування. Для цього водорості очищують від бруду, шинкують та складають у контейнери. Строк зберігання — півроку.

Лікувальні властивості

Застосування сланей ламінарії

Корисні властивості ламінарії обумовлені вмістом йоду, який є необхідним при порушеннях роботи щитовидної залози.

Слані ламінарії використовують у народній медицині, як і в офіційній, як послаблюючий засіб. Рослина, потрапляючи у кишківник, набухає, виконуючи роль подразника слизової. Тому слані рекомендують при закрепах. Також народна медицина радить приймати ламінарії при недокрів’ї, атеросклерозі.

Офіційна медицина завдяки вмісту йоду рекомендує вживати ламінарію в наступних ситуаціях:

  • При порушеннях у роботі щитовидної залози.
  • При порушенні функції яєчників, для нормалізації менструального циклу.
  • Для активізації ШКТ.
  • Для профілактики онкозахворювань.
  • З метою виведення радіонуклідів за умови проживання на територіях з високим рівнем радіації.
  • Для покращення регенерації тканин при ранах, пролежнях і т. д., а також для захисту їх від інфікування.
  • При атеросклерозі.

На основі сланей ламінарії виготовляють препарати для зниження артеріального тиску. Слані ламінарії рекомендовані при схудненні. Також рослина активно використовується у стоматології.

Слані ламінарії в косметології

Слані ламінарії використовуються у косметології: як в умовах спеціалізованих салонів, так і вдома. Маски для обличчя на основі морської капусти виявляють омолоджувальну дію. Вони підходять для шкіри будь-якого типу, добре очищують та насичують вітамінами.

Слані ламінарії також використовуються для активізації росту волосся. Маски на основі водоростей живлять корені та зміцнюють волосся.

На основі сланей ламінарії роблять ефективні обгортання від целюліту.

Протипоказання до використання

Слані ламінарії мають деякі протипоказання. Перш за все, варто бути обережними людям з індивідуальною чутливістю до йоду, різними запальними процесами у черевній порожнині, нефрозами, нефритами, вуграми, фурункульозом.

Прийом ламінарії дітям до 12 років, а також під час вагітності та грудного вигодовування не рекомендований через недостатню кількість клінічних даних.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.