Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
05.02.2024

Кропиви листя

URTICAE FOLIA

Жалива, жгучка, жегала.

Опис

Кропива - багаторічна рослина, що відрізняється високим прямостоячим стеблом з невеликою кількістю супротивних гілок у верхній частині. Висота рослини досягає 70-150 см. Густо покрита волосками двох типів - пекучими і простими. Листя кропиви - супротивне довгочерешкове, загострене, крупно-пильчасте. Довжина листя може сягати 15 см. У лікувальних цілях застосовується кропива пекуча і кропива дводомна.

Склад

Діючими компонентами, які входять до складу листя кропиви, є каротиноїди, глікозид уртицин, хлорофіл, холін, ситостерин, дубильні речовини, органічні кислоти, фітонциди. Дана рослинна сировина є джерелом мінералів - заліза, кремнію, міді, бору, титану і нікелю, а також вітамінів B2, B3 і аскорбінової кислоти.

Кропиви листя

Фармакологічна дія

Препарати кропиви мають кровоспинний ефект. Поряд з цим листя рослини надає жовчо- і сечогінну дію, нормалізує ліпідний обмін, стимулює регенерацію тканин, у тому числі слизових оболонок шлунка і кишечника. Лікарські препарати з даної сировини збільшують кількість еритроцитів у крові, знижують рівень глюкози.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Вінницька область
Житомирська область
Кіровоградська область
Полтавська область
Сумська область
Хмельницька область
Кропиви листя

Зміст

Загальна інформація

Рослина має високу цінність, незважаючи на те, що вважається бур'яном. За вмістом корисних речовин для лікувальних цілей кропива перевершує багато культурних рослин. Зростає кропива переважно поблизу людського житла. Препарати рослини застосовуються як загальнозміцнювальний засіб, а також для лікування широкого спектра захворювань. Використовується кропива не тільки як лікувальний засіб, але і як продукт харчування.

Заготівля сировини

Заготівля листя кропиви здійснюється з травня по серпень, залежно від кліматичних умов. Головна вимога для правильного збору сировини - ясна суха погода, після того як висохне роса на листі. Для відбору листя вибирають екологічно чисту місцевість, далеко від доріг і промислових підприємств. Не можна збирати дикорослу кропиву біля смітників. Щоб збирати листя, необхідно захистити руки рукавичками. Великі партії листя зрізають ножицями для чагарників.

Після того, як листя буде відокремлено від стебла, його необхідно просушити на повітрі, розклавши на папері або тонкій тканині. Сировину розміщують під навісом подалі від сонячних променів. Сушать листя у сушарці за температури 40-50 ℃. Готовність сировини до зберігання визначається за трухлявими жилками.

Лікувальні властивості та застосування кропиви

Застосування кропиви в медицині здебільшого пов'язано з кровоспинним ефектом. Препарати на основі листя рослини використовують при рясних кровотечах у жінок у період менструації, клімаксу. Застосовують рослинну сировину в лікуванні різних гінекологічних захворювань суворо під контролем лікаря. Використовують ліки з кропиви і для усунення крапельної кровотечі з носа. Також кропива застосовується для профілактики й усунення проблем у роботі печінки та жовчовивідних шляхів.

Листя кропиви використовується в лікуванні дерматологічних захворювань. Протизапальна дія препаратів рослини у поєднанні з антигнильними властивостями дозволяє застосовувати їх зовнішньо при екземі, гнійних ранах, висипаннях, фурункулах, трофічних виразках, вітіліго, травмах шкіри. Використовують ліки на основі листя кропиви для профілактики випадіння волосся, а також у лікуванні себореї. Широко застосовуються фітопрепарати в лікуванні ревматизму.

Затребувані препарати кропиви в стоматологічній практиці - при лікуванні пародонтиту. Використовують їх також для усунення симптоматики гінгівостоматиту як кровоспинний і протигнильний засіб. Лікувальні властивості кропиви дозволяють застосовувати відвари і настоянки на її листі при лікуванні ангіни.

Кропива та її користь

Головні корисні властивості кропиви - здатність зв'язувати кров і надавати судинозвужувальну дію. Обумовлюється це наявністю вітаміну K, який стимулює вироблення протромбіну. За рахунок цього ефекту препарати на її основі застосовують для зупинки шлунково-кишкових і гінекологічних кровотеч. Кропива входить до складу зборів, призначених для лікування хвороб печінки і жовчного міхура, ревматизму, подагри. Також її використовують як сечогінний засіб.

Завдяки високому вмісту вітамінів і мінералів у листі кропиви її препарати призначають як загальнозміцнювальний засіб. Відвари і настойки, а також сік рослини корисні для поліпшення імунітету.

Кропива в косметології

Листя кропиви, як і інші компоненти рослини, відрізняються антисептичними і антибактеріальними властивостями. За допомогою соку або відвару на її основі здійснюється профілактика випадіння волосся, а також лікування себореї. Вітаміни і мінерали, що входять до складу листя кропиви, допомагають поліпшити ріст волосся та сприяють оновленню клітин шкіри голови.

Кропива і протипоказання до її застосування

Основними протипоказаннями для застосування препаратів на базі листя кропиви є вагітність, вік до 12 років, дисфункція нирок. Не можна вживати фітопрепарати людям, які страждають на ниркову або серцеву недостатність, а також мають підвищене згортання крові.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Кропиви листя
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі