Хмелю шишки

EQUISETI ARVENSIS HERBA

Хміль, хмільниця, горкач, пивна квітка, пивний хміль, хмільний цвіт

Шишки хмелю: лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Шишки хмелю: лікувальні властивості, застосування в народній медицині

Опис

Стебло в’ється вправо - тобто за годинниковою стрілкою, чотиригранне, порожнисте всередині, покрите гострими шипами, до 7 м в довжину. Кореневище довге, повзуче. Листя - цілісне або трьох-, пятилопасне, глибоко серцеподібне, загострене, по краю крупнопільчате, супротивне, довгочерешкове, з міжчерешковими прилистками. Чоловічі суцвіття на гілках другого порядку у вигляді суцвіття, що складається з діхазій, що переходять у завитки. Чоловічі квітки дрібні, зелені, з п’ятилисною оцвітиною і п'ятьма тичинками з прямими нитками. Жіночі квітки в шишковидних складних суцвіттях. Луски шишок, розташовані попарно, представляють прилисники нерозвинутого листя, в пазусі яких знаходяться подвійні завитки з двох - чотирьох або шести квіток, без квіток першого порядку. Знаходяться при квітках приквітки при плодах розростаються і несуть залозки, що містять лупулин. Жіночі квітки складаються з маточки, біля основи оточеного плівчастим цільнокрайною чашоподібною оцвітиною. Цвіте в липні - серпні. Плід - горіх зі спірально згорнутим зародком.

Склад

Супліддя хмелю містять ефірну олію (до складу якої сходять мірцен, фарнезен, каріофіллен), флавоноїди, гіркі речовини, віск, камеді, пігменти, дубильні речовини, аскорбінову кислоту та інші біологічно активні речовини.

Фармакологічна дія

Препарати хмелю мають заспокійливі, снодійні, сечогінні, протисудомні, болезаспокійливі та антибактеріальні властивості.

Житомирська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область

Зміст

Загальна інформація

Хміль звичайний (родина Коноплевих) — це багаторічна рослина, яка часто зростає на родючих, добре зволожених ґрунтах. Є кучерявою трав'янистою ліаною, коренева частина якої зберігається до 20 років. Пагони відростають швидко. Рослина може мати або тичинкові, або маточкові квітки.

Шишки хмелю є лише на жіночих рослинах. У нижній частині розташовані лупулінові залози з гіркими речовинами. Кількість залоз зменшується після запилення. Тому для отримання лікарської сировини нерідко вирощують виключно маточкові рослини.

Заготівля сировини

Як лікарський засіб використовують жіночі суцвіття. Заготівлю шишок починають тоді, коли вони майже дозріли, при цьому суцвіття матимуть зеленувато-жовте забарвлення. Рослина, яка відцвіла, непридатна до заготівлі. Час дозрівання шишок залежить від місцевості, у якій росте хміль.

На початку заготівлі шишки обривають із квітконіжками. Сировину розкладають на папері. Сушать на відкритому повітрі, уникаючи прямих сонячних променів, інакше сировину можна пересушити. Готові суцвіття зберігають свій колір і залишаються пружними.

Висушену сировину фасують у бавовняні мішечки. Зберігають протягом 2-х років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування шишок хмелю

Користь шишок хмелю проявляється у седативній, сечогінній, протизапальній, антибактеріальній, спазмолітичній дії. При цьому седативний ефект від використання рослини максимальний за умови дворічного зберігання. У якості заспокійливого засобу хміль комбінують з іншими рослинами.

Смоли хмелю містять речовини, що є антибіотиками. Протимікробну і протигрибкову дію також забезпечує ефірна олія, що входить до складу шишок. Застосування препаратів на основі рослини показане пацієнтам з хронічними гастритами, а також якщо необхідно активізувати секреторну діяльність шлунка. За рахунок активізації виділення шлункового соку рослина підвищує апетит, покращує травлення.

Доведений позитивний вплив хмелю у якості протиаритмічного та гіпотензивного засобу. Також препарати хмелю регулюють водний і ліпідний обміни.

Шишки хмелю у народній медицині відомі як заспокійливий і снодійний засіб. Також вони застосовуються для лікування різнопланових захворювань, зокрема при запальних процесах дихальних шляхів, ураженнях печінки, головному болю і т. д.

У косметології застосовуються шишки хмелю для росту волосся. Відвар із них використовують для ополіскування, також хміль входить до складу спеціальної косметики для волосся.

Шишки хмелю в гінекології

Шишки хмелю в гінекології відомі, передусім, завдяки вмісту фітоестрогенів. Фітогормони у складі шишок хмелю роблять їх застосування ефективним при недостатньому виробленні естрогену. Вони показані при порушеннях менструального циклу, клімаксі, використовуються для припинення лактації.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.