Дуба кора

QUERCUS CORTEX

--

Кора дуба: лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»

Опис

Являють собою дерева до 40 м заввишки з сильно розгалуженою кореневою системою, розкидистою кроною і потужним стовбуром. Кора у старих дерев буро-сіра, товщиною до 10 см, з тріщинами, у молодих стовбурів і гілок - гладка, оливково-бура. Листки прості, чергові, довгасто-оберненояйцевидні, голі, блискучі. Плоди - жолуді, буро-жовті з довгастими смужками і загостренням на верхівці, на 1 \ 3 1 \ 4 занурені в неглибоку чашоподібну плюску.

Склад

Кора дуба містить речовини дубильні (до 29 %), флавоноїди (кверцетин та ін.), кислоти галову та елагову (до 1,6 %), флобафен, пентозани (до 14 %), пектини (до 6 %), цукри, слиз, білкові речовини, крохмаль, речовини мінеральні

Фармакологічна дія

Має в’яжучі, протизапальні, протигнилісні властивості.

Житомирська область Рівненська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Дуб – рід родини Букових. Він об’єднує близько 600 видів. Природний ареал дуба – регіони Північної півкулі з помірним і тропічним кліматом.

Типовий вид роду Дуб – Дуб звичайний. Це дерево – довгожитель. Середній вік дуба – 300–400 років. У віці 100–200 років він припиняє ріст у висоту, а в ширину росте практично все життя. Відомий випадок, коли окружність його стовбура сягала 13 м.

Для молодих дубків характерна висока тіньовитривалість. Чим старший дуб, тим більше він світлолюбний. Це дерево вимогливе до ґрунту, надає перевагу багатим і родючим, не переносить перезволоження. При цьому може розвиватися на сухих і засолених ґрунтах. Для дуба характерна жаро- і посухостійкість.

Заготівля сировини

Кора дуба для лікування збирається з молодих стовбурів, порослі та гілок дерева. Кора зі старших дубів втрачає частину своїх лікувальних властивостей.

Заготівля кори дуба можлива тільки у спеціальних місцях або з дозволу лісництва. Для цього виділяються дерева під зруб під час санітарних рубок. Після відділення кори, у більшості випадків, дерево гине.

Товщина дубової кори повинна бути не більше 6 мм. Потріскана або заражена лишайником сировина для збору не годиться.

Заготівельні роботи проводяться ранньою весною, під час сокоруху, що дозволяє легко відокремити кору. Для цього роблять напівкільцеві розрізи на відстані 30 см один від одного, додатково надрізають уздовж волокон, потім кору відокремлюють.

Сушать у тіні, місце сушіння повинно мати хороший доступ повітря і вітру. Не допускається потрапляння вологи. Періодично кору перевертають. Висушену сировину зв'язують у пучки. Зберігають у мішках. Термін зберігання – до 5 років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування кори дуба

Протизапальні властивості при зовнішньому і внутрішньому застосуванні базуються на в’яжучій дії та денатурації білків.

Вміст галової кислоти та її похідних пояснюють дезінфікуючі, антигеморагічні та протипроменеві властивості кори дуба. З ними ж пов’язана здатність цього засобу підвищувати щільність, зменшувати проникність судинно-тканинних мембран.

З'єднання галової кислоти (з похідними) та катехінів надає протипротозойні, антимікробні лікувальні властивості корі дуба.

В експерименті виявлено зниження соковиділення і поліпшення моторики шлунка, зменшення загальної кислотності його вмісту та подовження часу на всмоктування слизовою оболонкою.

Кора дуба в медицині використовується для лікування ясен, запальних захворювань порожнини рота (полоскання, аплікації).

Кора дуба знайшла широке застосування в гінекології в якості спринцювань при ерозіях, вагінітах, кольпітах, опущеннях або випаданнях піхви і матки. У народній гінекології вважається ефективним засобом від білей і молочниці.

Закапування кори дуба в ніс при нежиті викликає певні сумніви щодо доцільності. У цьому випадку підсушувальний, дубильний і в'яжучий ефекти можуть спровокувати серйозні ускладнення.

Кора дуба в косметології

Чудово себе зарекомендувала кора дуба для зміцнення волосся. Споліскування настоєм дубової кори допомагає при випаданні, зайвій жирності, лупі, слабкості та тонкості волосся. Міцний відвар служить фарбувальним засобом для сивого волосся, надаючи йому насиченого коричневого кольору.

Часто використовується кора дуба для ніг, зменшуючи їхню пітливість, захищаючи від грибкових та бактеріальних уражень, знімаючи втому та усуваючи неприємний запах.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.