Чистотілу трава

CHELIDONII HERBA

Бородавник, чистець.

Чистотіл: лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Чистотіл: лікувальні властивості, опис, застосування в народній медицині

Опис

Трав'яниста багаторічна рослина, що досягає деколи висоти 100 см. Корінь малогіллястий, зовні - червоно-бурий, всередині жовтий. Стебла прямостоячі, гіллясті, всередині порожні. Листя знизу блакитно-зелене, зверху - зелене. Прикореневе листя черешкове, глибокоперистороздільне, має 3-5 пар округлих або яйцевидних часток. Листові долі округлі або яйцеподібні, верхівкова - трилопасна. Верхні листки сидячі. Квітки золотисто-жовті, мають дволисткову опадаючу чашечку і чотирипелюстковий віночок. Плід - коробочка, насіння чорні або чорно-оливкові.

Склад

Трава чистотілу містить алкалоїди та інші азотовмістні сполуки (до 2 %), каротин (до 14,9 мг%), кислоти органічні (лимонну, янтарну, яблучну), кислоту аскорбінову (до 170 мг%), сапоніни, флавоноїди, олію ефірну (0,01), речовини дубильні (2,09-7,64 %), кислоту хелідонову, вищий аліфатичний спирт хелідоніол.

Фармакологічна дія

Має жовчогінну, спазмолітичну, болезаспокійливу, седативну, протизапальну (бактерицидну), сечогінну та проносну дію.

Вінницька область Житомирська область Рівненська область Сумська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Житомирська область
  • Рівненська область
  • Сумська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Чистотіл — багаторічна рослина родини Макових, що виділяє на лінії зламу стебла, листя і квітконіжки насичений жовтий або оранжевий сік, який за консистенцією нагадує молоко. Період цвітіння чистотілу дуже довгий — з кінця травня і до початку вересня. Надає перевагу ґрунтам з високим вмістом азоту, любить затінок.

Особливості: рослина чистотіл отруйна.

Заготівля сировини

Заготівля проводиться під час цвітіння. За умови раннього першого збору можна до кінця цвітіння скосити ще 1–2 врожаї. Хоча рання трава чистотіл (травень-червень) має кращі лікарські властивості.

Рослину зрізують повністю, на відстані 15 см від землі. Найкраще її збирати після кількох сонячних днів у суху погоду, оскільки сировина схильна до гниття. Сировину розкладають тонким шаром, стежать за постійним надходженням повітря і не допускають потрапляння вологи. Зберігають у щільно закритій тарі не більше 3 років. Перед упаковкою висушеної сировини одягають вологу марлеву пов'язку або респіратор, щоб уникнути подразнення слизової оболонки носоглотки.

Лікувальні властивості

Дія і застосування чистотілу

Як лікарська трава, чистотіл прирівнюється до женьшеню за кількістю лікувальних властивостей. Є однією з небагатьох рослин, чия протипухлинна дія доведена наукою. Затримує розвиток навіть злоякісних пухлин і ефективно вбиває бактерії-збудники туберкульозу. Має сечогінну, протизапальну, жовчогінну, болезаспокійливу дію. Знімає спазм, судоми і пригнічує життєдіяльність патогенних мікроорганізмів, діє як легке проносне. Вимагає обережного застосування через високу активність та отруйність.

Чистотіл призначають для лікування печінки, підшлункової залози, жовчного міхура, виразки шлунка. Зокрема: при гепатиті, холангіті, холециститі, виразковому неспецифічному коліті, панкреатиті, поліпозі кишківника та шлунка.

Рекомендують зовнішнє застосування для припікання ран, що довго не загоюються, бородавок і шкірного туберкульозу.

Пропонують як альтернативне знеболювальне при раку шлунка і як онкопротектор у разі діагностування пухлини невстановленої етіології.

У народній медицині чистотіл використовують для зняття спазмів мускулатури, зниження тиску і лікування стенокардії. Застосовують при задишці, захворюваннях та емфіземі легенів, серцевій та бронхіальній астмі, склерозі судин головного мозку, інсульті, ревматизмі, водянці, поліпах в уретрі та сечовому міхурі. Вважають єдиним засобом для лікування і профілактики раку, зупинки поширення метастазів.

Трава чистотіл використовується в гінекології. При мастопатії змащують уражені місця. При кандидозі, кандидомікозі, ерозії шийки матки і трихомонадному кольпіті допомагають спринцювання відваром.

Від псоріазу приймають ванни з чистотілом і п'ють його відвар у суміші з фіалкою триколірною. Бородавок позбуваються за допомогою соку рослини.

Чистотіл у косметології

У домашніх умовах чистотіл є засобом від прищів, бородавок, герпесу і фурункулів. Його додають до кремів, що розгладжують зморшки та усувають дефекти пігментації шкіри.

Чистотіл прибирає грибкові ураження і свербіж, бореться з лупою і облисінням, лікує себорею.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.