Чорниці пагони

--

Чорниця, черніжнік, чернега.

Листя чорниці: корисні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Листя чорниці: корисні властивості, опис, застосування в медицині

Опис

Чагарничок з повзучим кореневищем. Стебла розгалужені, з гостроребристими зеленими гілками. Листя еліптичної або яйцевидної форми, з пильчато-зубчастими краями. Квітки кулясто-глечикоподібні, віночок зеленувато-білий з рожевим відтінком. Плоди соковиті, чорні, з синьо-сизуватим нальотом.

Склад

Плоди чорниці містять дубильні речовини пірокатехіновой групи, антоціани, органічні кислоти, цукру, аскорбінову кислоту, каротиноїди, вітаміни групи В і інші біологічно активні речовини.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Препарати чорниці володіють гіпоглікемічними (цукрознижувальними), протимікробними, терпкими (закріплюючими), сечогінними, кровоспинними, протизапальними, болезаспокійливими, протиглисними властивостями.

Житомирська область Рівненська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Листя чорниці зовні тонке, дрібне (1,5–2,5 см), блискуче. Черешки короткі, малопомітні. Навесні та влітку листя має світло-зелений колір, до осені червоніє, потім опадає. Квітне чорниця в кінці весни і на початку літа.

Надає перевагу вологому ґрунту, добре росте на болотах, у змішаних і хвойних лісах.

Заготівля сировини

Листя чорниці збирають у пору цвітіння, тобто в травні або червні. Його акуратно обривають з пагонів і гілок, рубати рослину не потрібно. Розстеляють листя тонким шаром у сухому, захищеному від сонця місці або приміщенні. Готовність сировини визначається за ламкістю і легкістю листя. Зберігають у темному сухому приміщенні. Корисні властивості зберігаються протягом 2-х років.

Лікувальні властивості

Корисні властивості чорниці зосереджені в плодах і листі. Виявлено фітонцидну дію рослини відносно стафілококів, дизентерійної палички, збудників черевного тифу і дифтерії.

Листя чорниці чинить судинорозширювальну, в'яжучу, кровотвірну, протизапальну, кардіотонічну, сечогінну, жовчогінну дію. Чорниця є протипроносним, кровоспинним, загальнозміцнювальним засобом. Допомагає при нічному нетриманні сечі та закрепі, активізує діяльність кишківника. Поліпшує кровопостачання сітківки очей.

У результаті експериментів виявлено також протипухлинну властивість листя чорниці.

Корисні властивості чорниці найчастіше використовуються при діабеті. Призначається вона в якості цукрознижувального засобу. При легких формах захворювання чорниця застосовується як один з основних лікарських засобів завдяки вмісту глікозиду неоміртиліну, що знижує рівень цукру в крові. На більш важких стадіях використовується при комплексному лікуванні діабету. Входить до складу спеціальних зборів для хворих на цукровий діабет: «Арфазетин» і «Садифіт».

Чорниця показана при шлунково-кишкових захворюваннях, катарі шлунка зі зниженою кислотністю. Використовується при затяжному проносі. Офтальмологи рекомендують її вживання для профілактики і поліпшення зору.

У народній медицині відваром листя чорниці лікують печінку, підшлункову залозу, уретрит, водянку, пієліт, геморой і подагру, жовчнокам'яну і сечокам'яну хворобу. Проводять курс спринцювань при маткових кровотечах.

Листя і ягоди чорниці є перевіреним імуностимулювальним, вітамінним, загальнозміцнювальним і тонізувальним засобом.

Дата публікації:

Оновлено: 12.04.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.