Чебрецю трава

THYMI SERPIYLLI HERBA

Богородская трава, боровий перець, материнка, фіміамнік.

Чебрець: лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»

Опис

Напівкущ зі сланким гіллястим червоно-бурим стеблом і прямостоячими квітконосними гілочками. Листки супротивні, довгасті з точковими залозками. Квітки двогубі, рожево-лілові, в пазушних напівмутовках, зібрані в головчасте суцвіття. Плід складається з 4 горішків.

Склад

Трава чебрецю містить олію ефірну (від 0,2 до 1,5%), флавоноїди, речовини дубильні та гіркі, камідь, кислоти тритерпенові (урсолова та олеанолова), солі мінеральні.

Фармакологічна дія

Препарати чебрецю виявляють відхаркувальну , антибактеріальну , спазмолітичну та знеболювальну дію, заспокійливо діють на центральну нервову систему, стимулюють виділення шлункового соку.

Вінницька область Рівненська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Рослина має помітні фіолетово-червоні квіти, які зібрані на кінці гілки у вигляді голівки. Відрізняється від чебрецю звичайного пласкішим листям із довгими волосками біля основи і відсутністю загнутих країв. Зацвітає в червні, плоди починають дозрівати в серпні.

Надає перевагу піщаному грунту та відкритим місцям.

Заготівля сировини

Рослину збирають повністю. Зрізають всю надземну частину. Заготівлю проводять у пору цвітіння (червень / липень). Сушать переважно в приміщеннях без доступу сонячного світла і з хорошою вентиляцією. Зберігають чебрець у герметично закритій тарі. При такому зберіганні він не втрачає корисні властивості протягом 2 років.

Лікувальні властивості

Чебрець заспокоює нервову систему, пригнічує кокову мікрофлору і патогенні гриби. Покращує роботу підшлункової залози, стимулює діяльність травної системи, підвищує апетит. Має потогінну, спазмолітичну, відхаркувальну і протизапальну дію.

Чебрець має корисні властивості: знімати спазм та алкогольну залежність, служити протикашлевим, ранозагоювальним, дезінфікуючим, антиревматичним засобом.

Рослина застосовується для лікування захворювань нирок, легеневих хвороб і запалень верхніх дихальних шляхів (коклюшу, бронхіту, бронхіальної астми, ОРЗ). Призначається при тонзилітах і спазматичному кашлі.

В якості полоскань та інгаляцій чебрець показаний у стоматології при виразках у порожнині рота, альвеолярній піореї та інших запальних захворюваннях.

Чебрець використовується в лікуванні алкоголізму. Корисний при низькій кислотності шлункового соку і виразці дванадцятипалої кишки.

Входить до лікувальних трав'яних зборів і сумішей.

У народній медицині відвар чебрецю застосовують усередину при метеоризмі, проносі, кольках і здутті живота. Вживають для лікування шлунково-кишкових захворювань, при нервових хворобах, безсонні, цукровому діабеті, перевтомі та нічному нетриманні сечі. Застосовують у комплексній терапії тахікардії, пов'язаної з гормональними порушеннями. Використовують для регуляції обмінних процесів, стимуляції роботи імунної системи. Ним лікуються при гіпертонії, анемії та дефіциті вітаміну С.

З чебрецю роблять на ніч примочки при кон'юнктивіті. Купають дітей при підвищеній збудливості, тривожності та діатезі.

Компреси з настою чебрецю прикладають на фурункули і місця, уражені грибковою інфекцією, екземою, гнійними висипами. Використовують аплікації при алергії, опіку або рані.

Ванни з чебрецем мають властивість знімати запалення і біль при захворюваннях суглобів.

Настоєм або настоянкою чебрецю розтирають хворі місця при люмбалгії, невралгії, радикулоневралгії, паралічі, ревматизмі та поліневриті діабетичного і травматичного походження. При маткових кровотечах і запальних захворюваннях статевої сфери проводять курс спринцювань відваром чебрецю.

Чебрець відомий як засіб для збільшення потенції та лікування чоловічого безсилля. Він заспокоює нерви, знімає запалення, вбиває грибок і патогенні мікроорганізми. У цей час молібден нормалізує і активізує статеву функцію, селен бере участь у синтезі тестостерону.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.