Бузини чорної квітки

SAMBUCI NIGRAE FLORES

--

Квітки бузини чорної: властивості, користь
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Квітки бузини чорної: властивості, користь та їх застосування в лікуванні

Опис

--

Склад

Квітки бузини містять глікозиди самбунігрин і рутин, олію ефірну, кислоти органічні (кавову, валеріанову, яблучну, хлорогенову), речовини дубильні, кислоту аскорбінову.

Фармакологічна дія

Виявляють потогінну, протизапальну, болетамувальну, сечогінну і м’яку відхаркувальну дію.

Вінницька область Закарпатська область Рівненська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Закарпатська область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Дрібні квітки бузини чорної мають жовтувато-білий колір (деякі — чисто білі). Вони зібрані у багатоквіткові щитки у вигляді парасольок. Мають своєрідний духмяний аромат. Коли бузина чорна зацвітає (травень-червень), її суцвіття спрямовані догори.

Заготівля сировини

Збір квіток бузини чорної варто проводити, коли вони повністю розкриються, але вінчики ще не осипаються (червень-липень).

Уранці суцвіття відрізають за допомогою сікатора і залишають в’ялитися на свіжому повітрі. Потім розкладають тонким шаром та сушать на горищі. Дозволяється використання сушильної шафи (максимально допустима температура — 60 °С). Наприкінці просушування, коли гілочки легко ламаються, квіти обривають, готову сировину складають у скляні банки або паперові пакети. Зберігають не більше двох років.

Лікувальні властивості

Квітки бузини чорної використовують під час лікування та профілактики застуди і грипу: вони мають сечогінну, відхаркувальну дію, сприяють посиленому потовиділенню, препарати на їх основі здатні знімати жар, мають протизапальний та заспокійливий ефекти, підвищують імунітет у цілому.

Офіційна медицина визнає лікувальні властивості плодів бузини чорної завдяки вмісту таких речовин, як вітамін С, яблучна кислота, вітаміни групи В, цукри. Відомі їхні сечогінні властивості, а також протизапальна та бактерицидна дії. У народній медицині, окрім плодів, як сировину з лікувальними властивостями використовують листя, суцвіття бузини, інколи корені.

Гарячий настій із квіток допомагає вилікувати застуду, грип, знявши запалення; приймати його необхідно по 1/4 склянки кілька разів на день. Також вживання 1/2 склянки такого настою на ніч посилить потовиділення завдяки наявності у складі глікозиду. Окремо або у складі суміші трав квіти бузини використовують як основу для інгаляцій.

Настої та чаї з квітів бузини чорної сприяють лікуванню плевриту, пневмоніту, бронхіту, трахеїту та інших подібних захворювань, знімаючи запалення.

Настої, відвари бузинових квіток корисні під час лікування захворювань горла — ангіни, ларингіту, фарингіту: вони знімають запалення. Допомагають також при ураженні слизової оболонки рота — стоматиті.

Відома користь квіток бузини чорної і для жіночого здоров'я: ванночки з відварами та настоями, а також спринцювання допоможуть позбавитися від запальних процесів у піхві. Відвар квіток допоможе зняти симптоми клімаксу, оскільки впливає на залози внутрішньої секреції, нормалізуючи їхню роботу. А ще лосьйон з квітів бузини збереже красу шкіри обличчя, очищуючи, тонізуючи та омолоджуючи її.

Примочки та компреси на основі квіток бузини чорної роблять при виникненні опіків, попрілостей та інших травматичних ушкодженнях шкіри, прикладають до запалених гемороїдальних вузлів.

Обгортання мішечками із сумішами трав, до складу яких входять квітки бузини, ефективно допоможуть від болю в суглобах: трави обдають окропом, прикладають до місця запалення та тримають, доки вони не охолонуть.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
5. Систематичний огляд бузини та бузини (Sambucus nigra) на основі доказових даних за допомогою Natural Standard Research Collaboration, Джерело: https://www.researchgate.net/publication/259696401... , 2014.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 27.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.