Березові бруньки

GEMMAE BETULAE

Березові бруньки: властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Березові бруньки: лікувальні властивості, користь, опис рослини

Опис

Береза ​​повисла - листопадне дерево з білою корою, яка легко розслоюється. У старих дерев кора в нижній частині стовбурів чорно-сіра, з тріщинами. Гілки зазвичай повислі, звідси і назва - «плакуча береза». Молоді пагони червоно-бурі, голі, покриті смолистими залозками. Бруньки прямі, голі. Листки чергові, з широкою клинкоподібною основою, зубчасті по краю, молоде листя клейке. Квітки роздільностатеві, зібрані в суцвіття сережки. Плід - крилатий горішок з двома перетинчастими крилами. Цвіте при розпусканні листя в травні. Береза ​​пухнаста відрізняється від берези повислої короткими гілками, які не повисають.

Склад

Препарати із бруньок берези містять ефірну олію, флавоноїди, дубильні речовини, аскорбінову і нікотинову кислоти, сапоніни, смоли, каротин і гіперозид.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Виявляють сечогінні, жовчогінні, спазмолітичні, протизапальні, ранозагоювальні, відхаркувальні, антивірусні та протипаразитарні властивості.

Житомирська область Рівненська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Береза належить до родини Березових. Об'єднує більше ста видів. Більшість із них — дерева, висота яких 30-45 м, але є і кущі — крупні та дрібні, навіть такі, що стеляться по землі (висота Берези карликової, наприклад, не більше 1 м). Представники роду Береза — однодомні, роздільностатеві рослини. Належать до вітрозапильних рослин.

Більшість видів беріз стійкі до морозу. Вони не вибагливі до ґрунту: ростуть на піщаних (зазвичай бідних) і суглинистих (багатих), вологих або сухих ґрунтах. Береза росте також на берегах річок та морів, на кам'яних схилах, на болотах, у сухих степах.

Ареал зростання займає майже всю Північну півкулю. Деякі види зустрічаються у Гімалаях, Фінляндії та Японії.

Деревина, кора берези використовуються у господарстві. Також береза — хороший медонос, бджоли збирають мед навіть із березової тирси. Бруньки і листя Берези повислої і Берези пухнастої використовують для медичних цілей.

Заготівля сировини

У якості лікарського засобу застосовують березові бруньки. Їх заготівлю здійснюють зимою або ранньою весною (січень-середина квітня), до моменту, коли розкриються лусочки і бруньки розпустяться. Зазвичай це відбувається у березні, але все залежить від погодних умов та регіону, в якому росте береза.

У той час, коли бруньки набухли і стали липкими на дотик, їх збирають у місцях масової вирубки лісів. Для цього з повалених дерев зрізають гілки берези, зв'язуючи їх у пучки. Потім сушать у прохолодному (інакше бруньки проростуть), добре провітрюваному приміщенні протягом 3–4 тижнів або за допомогою сушарки при 30 °С. Висушені пучки обмолочують. Сировину очищують від домішків.

Березові бруньки зберігають у банках зі щільно закритою кришкою, тому що вони мають сильний запах. Можна фасувати сировину і в паперові пакети або полотняні мішечки, але за умови окремого зберігання від інших трав. Лікувальні властивості зберігаються кілька років.

Лікувальні властивості

Дія та застосування березових бруньок

Лікування березовими бруньками відоме практично всім народам світу. До цього часу багато невеликих народів використовують шаманський рецепт настою із бруньок берези та молока для лікування гнійного бронхіту.

На території сучасної Європи березові бруньки використовували у якості потогінного, сечогінного і жовчогінного засобу. У китайській медицині поширене лікування березовими бруньками нефритів. У Тибеті це протиопікові і ранозагоювальні ліки при гнійних ранах.

Загалом, східна медицина трактує березові бруньки як універсальний засіб гармонізації порожнистих органів людини: кишківника, жовчного та сечового міхура, а також нормалізації діяльності ендокринної системи: щитоподібної та підшлункової залози, гіпофіза, епіфіза, яєчок і яєчників.

Наука підтвердила низку властивостей бруньок берези, що були виявлені в народній медицині дослідним шляхом. Березові бруньки — протизапальний, протинабряковий, сечогінний, жовчогінний засіб.

Березові бруньки проявляють протимікробну активність проти великої кількості штамів стафілококів антибіотикостійкої форми, серед яких збудники перитоніту, фурункульозу, флегмони і т. д. Гнітюче діють на інфузорії, трихомонади, лямблії. Згубно впливають на аскарид і гостриків, дезінфікують порожнину шлунка.

Водний настій або відвар із березових бруньок приносить користь:

  • при хворобах печінки та жовчовивідної системи як жовчогінний та протизапальний засіб;
  • як противірусний, відхаркувальний препарат при бронхітах і трахеїтах;
  • при отоларингологічних і стоматологічних захворюваннях (настій застосовується для полоскань та аплікацій);
  • для лікування запальних та гнійних захворювань шлунка, виразкової хвороби, гастриту. В якості профілактики підходить для поліпшення обміну речовин і нормалізації травлення;
  • у вигляді сечогінного засобу для зняття набряків, у тому числі набряків серцевого походження.

Настій використовують також для загоювання пролежнів, подряпин, ран, що погано заживають, зняття запалення при міозитах і артритах (втирання, компреси); при хронічних мезотимпанітах та гострих формах отиту (закапування і промивання).

Березові бруньки входять до складу зборів для схуднення і збереження стрункої фігури. Вони виводять зайву рідину, очищають організм, нормалізують діяльність ШКТ, поліпшують обмін речовин.

Березові бруньки в косметології

Березові бруньки добре зарекомендували себе як протизапальний та ранозагоювальний засіб при вуграх, прищах та подразненні шкіри. Вкрай ефективні, тому що мають дезінфікуючі та антигнильні властивості. Тонізують, живлять шкіру, розгладжують зморшки.

Інтенсивно використовуються березові бруньки для росту та зміцнення волосся. Застосовуються в якості ополіскувального настою після миття, входять у маски для стимуляції росту.

Із настоєм березових бруньок приймають загальнооздоровчі та тонізувальні ванни.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.