Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Якірці сланкі

CISSI LUZONIENSIS

Кавунці

Опис

Якірці наземні - одно- або дворічна рослина з сімейства Парнолистові. Пагони кавунців мають довжину до 60 см. Їх покриває супротивне листя сіруватого відтінку, невеликі гострі прилистники, а також дрібні жовтуваті квітки, які з'являються у червні-липні. Плоди кавунців - горішки, що опадають наприкінці літа. Рослина поширена в ряді країн помірного і тропічного поясу, зустрічається на території Південної Європи, Південної Азії, північної Австралії та Африки. Якірці виростають у степах, на луках, узбіччях доріг, на пустирях, залізничних насипах, в районі вирощування баштанних культур. Віддає перевагу рослина піщаним ґрунтам, може зустрічатися у пониззях річок і водойм.

Склад

До складу надземної частини рослини входять стероїдні сапоніни фуростанолового типу - тріллін, діосцин, грацилін, діосгенін. Стебла і листя рослини містять флавоноїди, алкалоїди, смоли, аскорбінову кислоту, дубильні речовини.

Якірці сланкі

Фармакологічна дія

Якірці є цінною лікарською сировиною, для виготовлення якої використовується надземна частина. Якірців лікувальні властивості обумовлені високим вмістом сапонінів. Безазотисті глікозиди, якими насичене листя рослини, покращують перистальтику кишечника і стимулюють відтік жовчі. Дані речовини відрізняються антисклеротичною дією і мають здатність знищувати бактерії та грибки. За рахунок флавоноїдів у складі надземної частини рослини забезпечується розрідження крові і протидія утворенню тромбів.Заготівля сировини Заготівлю рослини проводять в екологічно чистих районах, далеко від підприємств і доріг, оскільки якірці здатні вбирати в себе барій, стронцій, цинк і селен з навколишнього середовища. Збір рослини проводять у період з початку літа до початку осені, коли якірці починають цвісти й плодоносити. Для лікарської сировини підходить надземна частина, яку відокремлюють від кореня, висмикнувши якірці цілком із землі. Заготівлю якірців проводять в рукавичках з щільного матеріалу, оскільки рослина покрита шипами. Також через це отриману сировину потрібно ретельно перебрати, щоб видалити рослини, які зачепилися за шипи. Завдяки тривалому плодоношенню в різний час заготівлю якірців можна проводити багаторазово на одному й тому ж місці. Сушать отриману сировину в провітрюваному приміщенні або під навісами, а також на свіжому повітрі, розкладаючи рівномірно на поверхні тонкої тканини чи паперу або використовуючи для цього сушарки. Готові якірці зберігають не більше 4-5 років у прохолодних і провітрюваних приміщеннях.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі

Заготівля сировини

Заготівлю рослини проводять в екологічно чистих районах, далеко від підприємств і доріг, оскільки якірці здатні вбирати в себе барій, стронцій, цинк і селен з навколишнього середовища. Збір рослини проводять у період з початку літа до початку осені, коли якірці починають цвісти й плодоносити. Для лікарської сировини підходить надземна частина, яку відокремлюють від кореня, висмикнувши якірці цілком із землі. Заготівлю якірців проводять в рукавичках з щільного матеріалу, оскільки рослина покрита шипами. Також через це отриману сировину потрібно ретельно перебрати, щоб видалити рослини, які зачепилися за шипи. Завдяки тривалому плодоношенню в різний час заготівлю якірців можна проводити багаторазово на одному й тому ж місці.

Сушать отриману сировину в провітрюваному приміщенні або під навісами, а також на свіжому повітрі, розкладаючи рівномірно на поверхні тонкої тканини чи паперу або використовуючи для цього сушарки. Готові якірці зберігають не більше 4-5 років у прохолодних і провітрюваних приміщеннях.

Застосування в медицині

Застосування якірців у медицині часто пов'язано з лікуванням дисфункцій сечостатевої системи, а також із порушеннями роботи нирок. Препарати рослини використовують при клімактеричному і передменструальному синдромах. Завдяки активним компонентам кавунців забезпечується позитивний ефект для серцево-судинної системи в лікуванні ішемічної та гіпертонічної хвороби. Наявність вітаміну C позитивно впливає на імунітет і має загальнозміцнювальну дію, а також на цілісність клітинних мембран. 

Речовини у складі якірців стимулюють виведення рідини з організму, тому препарати на їхній основі виступають діуретиками. Їх застосовують у профілактиці сечокам'яної хвороби і для усунення набряклості. Здатність знижувати холестерин у крові робить якірці корисними для лікування обмінних порушень в організмі, коли підвищується концентрація ліпопротеїдів низької щільності в крові. 

Застосування в косметології

При зовнішньому застосуванні якірці корисні своїми ранозагоювальними властивостями. Речовини в їхньому складі стимулюють регенерацію тканин, а також надають антисептичну дію. Доведено протигрибкову дію препаратів із якірців, а також протигнильний і протизапальний ефект від їхнього застосування. Рослину використовують в косметології для лікування шкіри як засіб, що поліпшує пружність шкіри, нормалізує роботу сальних залоз, тонізує і надає антиоксидантну дію. 

Завдяки цьому можна здійснювати профілактику і лікування акне, вікових змін. Антисептична дія забезпечує ефективність застосування якірців у лікуванні дерматитів і грибків, коли існує ризик приєднання вторинних інфекцій на уражених ділянках шкіри. Також екстракт та інші препарати з якірців покращують зовнішній вигляд волосся та зміцнюють його.

Якірці сланкі та їхня користь

У чоловіків якірці сланкі здатні поліпшити лібідо за рахунок збільшення рівня тестостерону в крові та стимулювати вироблення сперматозоїдів. Позитивно впливає рослина й на лібідо у жінок, її можуть призначати в постклімактеричний період. 

Якірці наземні допомагають знизити холестерин, нормалізувати жировий обмін. Препаратами на їхній основі здійснюють терапію атеросклерозу. Ліки з якірців надають загальний тонізуючий ефект на організм. При цьому вони можуть усувати головний біль.

Екстракт якірців вважається тонізуючим і загальнозміцнювальним засобом, завдяки якому легше переносяться розумові та фізичні навантаження, проте зловживати цим засобом не можна - це може викликати порушення кровотворної функції, оскільки рослина розріджує кров.

Якірці сланкі - протипоказання до прийому

У лікарів викликає побоювання тривалий прийом якірці сланких, оскільки це може призвести до раку матки, молочних залоз, а також до збільшення простати. Тому прийом засобу повинен здійснюватися під контролем фахівця. Препарати рослини протипоказані хворим на цукровий діабет, дітям до 18 років, вагітним і годуючим грудьми, пацієнтам з аденомою передміхурової залози.

Якірці сланкі
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі