Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Пол-пала

Опис

Багаторічна трав'яниста рослина заввишки до 140 см з сірувато-білим, стрижневим коренем і з тонкими бічними коренями. Стебла гіллясті, прямостоячі, циліндричні, поздовжньо-смугасті, ребристо-борознисті, зеленого кольору. Листя - почергове, коротко-черешкове, еліптичне або майже округле, загострене, з цілісним краєм, з нижньої сторони опушене більш інтенсивно. Суцвіття - колоски з білувато-зеленими квітками, розташовуються в пазухах листків у вигляді своєрідних численних щільних грудочок. Квітки - дрібні, непоказні, на основі мають покривний листок і два приквітка. Оцвітина - проста, чашелистна, складається з 5 сухих, плівчастих, білувато-зеленуватих, рідше кремових, листочків. Плоди - коробочкоподібні з подовженим носиком і відкриваються поперек кришечкою. Насіння дуже дрібне, округлої форми з шкірястою, блискучою, темного кольору шкіркою.

Склад

Трава ерви шерстистої (пол-пала) містить флавоноїди, полісахариди, слиз, органічні кислоти, дубильні речовини, кумарини, сапоніни.

Пол-пала

Фармакологічна дія

Препарати пол-пали мають діуретичний та салуретичний ефект, який супроводжується збільшенням виділення іонів натрію, деякою мірою й іонів калію, зниженням вмісту сечовини.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі

Загальна інформація

У офіційній науці має назву трава ерви шерстистої. Таке визначення отримала через густе, білясте, повстяне опушення. Особливо виділяється прицвітне листя, покрите густими сріблястими волосками. Цвіте з липня і до холодів. Плоди достигають восени. Надає перевагу родючому, зволоженому ґрунту з домішками піску.

У нашій кліматичній зоні в дикому вигляді не зустрічається. Родом зі Шрі-Ланки. Культивується в Грузії на відкритому ґрунті, в інших країнах вирощується на невеликих ділянках із дотриманням особливих захисних заходів.

Заготівля сировини

Збирається ерва шерстиста повністю, разом із коренями. Збір проходить восени. Рослина розрізається на зручні для сушіння частини. Сушиться у сухому приміщенні з хорошим доступом повітря. Трава пол-пала зберігає всі свої властивості протягом 3 років, якщо тримати її у сухому, захищеному від сонця приміщенні.

Лікувальні властивості

У результаті довгих досліджень були встановлені сечогінні, знезаражувальні, очищувальні, протизапальні властивості рослини. Трава пол-пала розчиняє камені та виводить пісок із нирок та сечової системи. Звільняє організм від сечової кислоти, сечовини, хлоридів і радіонуклідів. Не спричиняє зневоднення та дефіцит калію.

Пол-пала нормалізує обмін речовин, тиск, роботу шлунково-кишкового тракту. Знижує згортання крові та зміцнює серцевий м'яз. Відновлює нормальний баланс іонів калію та перешкоджає утворенню тромбів. Має гіпоазотемічну та солевивідну дію, заспокоює нервову систему, чинить проносну дію.

На своїй батьківщині пол-пала є засобом від багатьох хвороб. На Малабарському узбережжі її корінь використовують від кашлю, як заспокійливий та глистогінний засіб для дітей. Наука перевірила ці дані та дійшла висновку, що протипаразитарна активність рослини вища, ніж у сучасних препаратів. Очевидно, так діє унікальний склад трави. Разом з тим стало зрозумілим те, що ерва шерстиста вбиває патогенні бактерії та грибки, зупиняє життєдіяльність золотистого стафілокока, кишкової та дизентерійної палички. Тому в Раджастані нею лікують черевний тиф, пневмонію та лихоманку.

Під час комплексних досліджень на основі індійської народної медицини були відкриті додаткові лікувальні властивості пол-пали. Крім загальновідомих властивостей, вона показала високу протизаплідну активність, виявилась ефективним протектором для нирок та печінки. Підтвердилася протиастматична, імуномодулювальна та протипухлинна дія.

У вітчизняній медичній практиці трава пол-пала застосовується для лікування пієлонефритів, циститів, уретритів, простатитів, сечокам'яної хвороби, запалень сечового міхура та сечовивідних шляхів, пієлітів, гломерулонефритів.

Трава пол-пала допомагає при атеросклерозі, поліартриті, спондильозі, подагрі, цирозі печінки, геморої, виразці шлунку, хворобах підшлункової залози.

Має корисні властивості для лікування гінекологічних хвороб. Використовується при пухлинах яєчників і матки, запаленнях придатків, розладах менструального циклу.

Входить до комплексного лікування поліпозу кишківника, жовчнокам'яної хвороби, трахеїту, бронхіту, порушень сольового обміну, гіпертонії, цукрового діабету, гострих респіраторних захворювань.

Трава ерви шерстистої затребувана в якості засобу для зняття набряклості будь-якого походження, усунення закрепу та застою рідини. Хімічний склад рослини додатково гарантує очищення дихальних шляхів від слизу та токсинів, а організму — від шлаків та радіонуклідів.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Пол-пала
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі