Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Мучниці листя

UVAE URSI FOLIA

Ведмежа ягода, ведмеже вушко, мучниця.

Опис

Рослина являє собою вічнозелений гіллястий чагарник. Листи мають темно-зелений відтінок, квітки подібні до латаття, рожевого кольору, зібрані у верхівкові кисті. Ягоди червоні, округлі, з п'ятьма насінинами. Починають дозрівати в липні. Трава мучниці містить велику кількість корисних речовин, які незамінні при лікуванні циститу, уретриту, захворювань шлунково-кишкового тракту. Активно використовують рослину і в косметології.

Склад

Листя мучниці має у складі фенольні глікозиди арбутин, дубильні речовини, органічні кислоти, невелику кількість ефірної олії, кверцетин та інші компоненти.

Мучниці листя

Фармакологічна дія

Мають відхаркувальний ефект, відновлюють активність війчастого епітелію трахеї і бронхів, виявляють протизапальну, пом’якшувальну, легку потогінну і слабку спазмолітичну дію.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі

Трава мучниця - загальна інформація

Трава мучниця звичайна належить до Вересових. Росте переважно у Північній півкулі. Є багаторічною вічнозеленою рослиною у вигляді чагарнику, розмір якого коливається від 25 до 130 см. Пагони гіллясті, стеляться по землі, покриті темно-бурою корою.

Трава мучниці зацвітає у травні. Квіти світло-рожеві, суцвіття мають форму грона. Плоди у вигляді червоної ягоди діаметром до 8 мм починає приносити в липні.

Особливості збору

У рослині великий обсяг корисних речовин зосереджений у листі. Його починають збирати до або на початку цвітіння чи після дозрівання плодів. Важливо, щоб у цей момент ягоди ще не обсипалися. Якщо планується заготовити багато сировини, спершу зрізають гілки. Це потрібно робити ножем, не висмикуючи пагони. Крім цього, не можна видаляти повністю всі гілки, оскільки це призводить до загибелі чагарнику. Для домашнього збору найчастіше використовують ручне обривання листя.

На ділянці, де виконувався збір сировини, рослинність відновлюється відносно повільно. З цієї причини повторна заготівля можлива тільки мінімум через 5 років.

Заготівля сировини

Зібраний рослинний матеріал необхідно ретельно просушити. Сушіння краще на відкритому повітрі. Якщо немає такої можливості, можна висушити листя штучно за температури + 50 ... + 60 градусів. Після цього сировину подрібнюють, поміщають у картонні пакування або скриньки з фанери. Готовий рослинний матеріал не має вираженого аромату, а його смак терпкий і гіркий.

Засіб можна зберігати близько п'яти років за умови дотримання оптимального рівня вологості в приміщенні.

Мучниця: ботанічні характеристики

Ведмежі вушка, або мучниця звичайна, росте чагарником висотою 25-130 сантиметрів. Гіллясті пагони покриті корою темно-бурого відтінку. Листя чергове, зверху зморшкувате, довжиною близько 2 см. З лицьового боку воно має темно-зелене забарвлення, до осені набуває червоного відтінку. На поверхні чітко видно сітчасті жилки.

Рослина цвіте квітками блідо-рожевого відтінку. Вони зібрані у верхівкові кисті. Цвітіння починається приблизно у травні-червні, а дозрівання плодів припадає на середину літа - початок осені.

Мучниця: властивості

Головними активними речовинами рослини є фенольні глікозиди, арбутин, пірозид. Кожен засіб має свій специфічний вплив, який визначає загальну користь мучниці:

  • флавоноїди характеризуються салуретичною дією, тому вони підсилюють діурез і забезпечують активне видалення з організму іонів натрію, хлору;
  • арбутин відрізняється антимікробними властивостями і особливо ефективний проти бактерій, що викликають урологічні інфекції;
  • дубильні речовини теж мають антимікробні й протизапальні властивості.

Листя мучниці впливає переважно на органи сечовидільної системи, тому нерідко застосовується при лікуванні таких захворювань або для профілактики їхньої появи.

Мучниці листя: застосування

Існує безліч рецептів використання рослини в народній медицині:

Рецепт 1

Візьміть 1 столову ложку сухого засобу і залийте склянкою окропу. Опісля повільно нагрівайте на водяній бані. Коли відвар потомиться 30 хвилин, його можна остудити і вживати.

Засіб ефективний для профілактики запалень сечовивідних шляхів, зниження набряклості.

Рецепт 2

2 ложки сухого подрібненого листя залийте 40% спиртом (приблизно ½ склянки). Поставте суміш у темне місце і залиште на 2 тижні. Готовий розчин приймайте по 1 ч. ложці після їжі 3 рази на день.

Рецепт допомагає у лікуванні ревматизму, нервових захворювань, проти безсоння.

Мучниця: лікувальні властивості

Корисні властивості рослини обумовлені її антисептичною, протимікробною, протизапальною дією. За рахунок цього мучницю активно застосовують в рамках терапії гастритів, колітів, діареї, печії. Засіб також допомагає боротися з набряком і виводити надлишки води з організму. При цьому потрібно приймати його з обережністю, оскільки підвищені дози нерідко призводять до зневоднення.

Лікувальні властивості мучниці незамінні при терапії захворювань нирок. Вона активізує виділення, відновлює нормальне сечовипускання і знімає запалення. Для пацієнтів з діагнозом пієлонефрит рослина корисна тому, що знищує патогенні мікроорганізми і забезпечує їх виведення з сечею.

Мучниця: користь

Для лікувальних завдань висушене листя використовують у приготуванні настоїв і відварів, приймаючи розчин всередину при хворобах сечовидільної системи: циститі, уретриті, простатиті та ін. Можна також використовувати настої зовнішньо при виразках, гнійних пошкодженнях шкіри, екземі.

У косметології відвари застосовують з метою усунення висипу, пігментації на шкірному покриві. Рослина також допомагає знижувати пітливість нижніх і верхніх кінцівок.

За рахунок наявності дубильних речовин у складі ведмежа ягода застосовується в інших областях. Наприклад, рослину використовують при виробленні шкіри, фарбуючи її в сірий або чорний колір.

Листя та трава мучниця: протипоказання

Вкрай не рекомендується приймати відвари, настої на основі цієї рослини вагітним жінкам і годуючим матерям. Справа в тому, що мучниця впливає на мускулатуру матки і може спровокувати передчасні пологи або викидень. Заборонено призначати засіб дітям.

У деяких людей також спостерігається гіперчутливість до трави. У будь-якому випадку необхідно вживати засіб з обережністю і з урахуванням призначеної дози.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Мучниці листя
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі