Ламінарія (морська капуста)
LAMINARIAE THALLI
Морська капуста
Опис
Ламінарії слані являють собою бурі плоскі стрічки, які можуть мати хвилеподібну поверхню. Пластина морської капусти має нерозітнуту структуру і досягає довжини від 2 до 6 метрів, її ширина становить близько 35 см. Колір пластини коливається від зеленувато-бурого до темно-бурого. Водорості мають специфічний запах, обумовлений вмістом йоду.
Склад
В ламінарії міститься йод, натрій, магній, фосфор, вітаміни A, D, E, вітаміни групи B. Також відзначається високий вміст солей альгінової кислоти, ламінарину, маніту, клітковини, амінокислот.
Фармакологічна дія
Засоби на основі ламінарії надають м'яку проносну дію. Її механізм ґрунтується на особливості взаємодії полісахаридів зі стінками слизової оболонки кишечника. При попаданні в кишечник речовина розбухає і подразнює його стінки, що стимулює перистальтику і сприяє очищенню організму від продуктів своєї життєдіяльності. Високий вміст йоду в ламінарії забезпечує позитивний вплив на здоров'я людей, які страждають від гіпотиреозу. При цьому ламінарія допомагає зв'язувати і виводити токсини з організму, в тому числі радіонукліди. Також приймання препаратів з бурої водорості забезпечує поглинання холестерину, тому служить профілактикою атеросклерозу і захворювань судин, ендемічного зобу і базедової хвороби.
Загальна інформація
Водорості поширені в Атлантичному і Тихому океані, також нерідко зустрічаються в морях північних широт. Ламінарія зростає на глибині не менше 10 метрів протягом багатьох років. За 7 років зростання вона досягає в довжину близько 1 метра. Максимальна довжина водорості може становити до 10-13 метрів. Всього у світі налічується близько 30 видів морської капусти, практичне застосування в харчовій промисловості, медицині та косметології отримали тільки 5 із них.
Заготівля сировини
Для отримання ламінарії використовуються два способи заготівлі сировини. Збір водоростей здійснюється після припливу, коли слані прибиваються до берега хвилями. Другим способом стає виловлення ламінарії на глибині від 5 метрів в морі або океані. Отриману сировину промивають у морській воді, ретельно видаляючи залишки піску і солі. Потім водорості оглядають і видаляють пошкоджені й грубі частини, непридатні для заготівлі. Підготовлену ламінарію укладають тонким шаром на рівній дерев'яній поверхні або на картоні. Сушіння сировини організовується на сонці. Готовність сланей визначають по виступаючому білому нальоту. Після сушіння сировину упаковують в герметичні ємності. Термін придатності висушеної ламінарії - не більше 3 років при правильному зберіганні.
Лікувальні властивості
Вміст альгінатів у морській капусті позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту. Такі речовини стимулюють перистальтику кишечника і усувають запори, допомагають боротися з інтоксикаціями. Морська капуста нормалізує обмін речовин і відрізняється антиоксидантною активністю. Водорості та препарати з неї призначають як допоміжний засіб при лікуванні хвороб щитовидної залози, атонічних запорів, йододефіциту, атеросклерозу. Альгінати у складі водорості сприяють зниженню артеріального тиску, а також знижують больові відчуття при спазмах.
Ламінарії лікарські властивості обумовлені високим вмістом органічного йоду, який краще засвоюється організмом. У складі водоростей присутній ламінарин - полісахарид, що має протитромбозну дію. Разом з альгінатами дана речовина перешкоджає скупченню хвороботворної мікрофлори і виводить її з організму.
Морська капуста: користь
Завдяки альгінату в складі ламінарії з організму виводяться токсини і важкі метали, а також їхні похідні. Морська капуста допомагає зв'язати й евакуювати такі небезпечні речовини, як цезій і стронцій. При цьому ламінарія містить велику кількість йоду, тому може задовольнити його добову потребу. Так як фолієва кислота теж входить до складу водорості, її можуть рекомендувати фахівці для вагітних. Необхідно пам'ятати, що у препаратів на основі ламінарії є протипоказання, тому використовувати їх можна тільки за призначенням.
Водорості корисні для профілактики йододефіциту, онкологічних захворювань, а також при хворобах щитовидної залози і проблемах з метаболізмом. Допомагає ламінарія в боротьбі з хронічними запорами і зниженою перистальтикою кишечника. Мала енергетична цінність і велика кількість корисних речовин у складі дозволяють вживати водорість у їжу під час дієти.
Застосування сланей ламінарії
Для правильного вживання ламінарії інструкція з її застосування залежить від цілей, з якими планують використовувати водорість. У чистому вигляді свіжу водорість дорослій людині не рекомендується вживати більше 40 грамів на добу. Перед застосуванням лікарських засобів на основі ламінарії варто відвідати лікаря й уточнити можливі протипоказання.
Протипоказання до використання
Головним протипоказанням до застосування ламінарії і похідних з неї є гіперфункція щитовидної залози. До решти протипоказань відносяться алергія на водорості і морепродукти, злоякісні утворення, захворювання печінки, хронічні розлади травної системи. Також не можна приймати лікарські засоби з ламінарії при авітамінозі, так як вона заважає засвоєнню деяких вітамінів. Необхідно враховувати, що тривале вживання препаратів з ламінарії і самої морської капусти в їжу здатне спровокувати розвиток остеопорозу.
Слані ламінарії в косметології
За рахунок вмісту йоду в сланях ламінарії нормалізується робота сальних залоз. Речовина дозволяє поліпшити зовнішній вигляд шкіри - йод сприяє її зволоженню й підвищує пружність. До складу ламінарії входить ніацин, однією з основних дій якого є усунення пігментних плям і відбілювання шкіри. Застосування косметичних засобів на основі водоростей забезпечує зволоження і захист шкіри від стресових факторів.
Важливою діючою речовиною, яка входить до складу ламінарії, стали солі альгінової кислоти. Завдяки їм прискорюється загоєння зовнішніх пошкоджень шкіри, в тому числі постакне. Солі альгінової кислоти мають високі антиоксидантні властивості й сприяють захисту шкіри від стресів і вільних радикалів. Завдяки абсорбції і желюючим властивостям, присутності колагену в своєму складі солі альгінатної кислоти стали основою для виготовлення різних косметичних засобів для шкіри обличчя.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.