Галега лікарська
Galéga officinális
Опис
Галега лікарська застосовується як засіб, що знижує рівень глюкози в крові. Лікарська сировина має здатність посилювати лактацію у ссавців. Також рослину вирощують на корм для худоби і застосовують як сидерат для збагачення грунту та підвищення його родючості. Галегу відрізняє зимостійкість і довголіття - при правильному догляді козлятник здатний зберегтися протягом декількох років. Рослина є медоносом. Застосування галеги необхідно здійснювати тільки під контролем лікаря, оскільки трава містить токсичні речовини.
Склад
У складі галеги лікарської містяться алкалоїди - пеганін, галегін, лютеолін, сапоніни, азотовмісні компоненти, гіркоти, дубильні речовини, галутеолін, вуглеводи, аскорбінова кислота, кверцетин, рутин, флавоноїди, каротин, фенолкарбонові кислоти. Всі частини рослини містять токсичні компоненти.
Фармакологічна дія
Козлятника трава - багаторічна рослина з сімейства бобових. Висота її стебла становить близько 50-100 см. У рідкісних випадках стебло здатне досягати 1,5 м у висоту. Рослину покриває чергове непарноперисте листя, яке характерне для всього сімейства бобових. Черешкове листя козлятника має прилистки і відрізняється загостреною верхньою частиною. Відмітна особливість рослини - засохле листя не опадає.
Ботанічні характеристики трави галеги
Козлятника трава - багаторічна рослина з сімейства бобових. Висота її стебла становить близько 50-100 см. У рідкісних випадках стебло здатне досягати 1,5 м у висоту. Рослину покриває чергове непарноперисте листя, яке характерне для всього сімейства бобових. Черешкове листя козлятника має прилистки і відрізняється загостреною верхньою частиною. Відмітна особливість рослини - засохле листя не опадає. Квітки галеги світло-блакитні або світло-фіолетові, метеликові, утворюють густі кисті. Їхня довжина досягає 25 см. Плід козлятника - біб, що не розтріскується, в якому міститься 3-7 насінин із гладкою поверхнею. Їхній колір варіюється від зеленуватого до жовтого.
У галеги стрижневий корінь розростається на глибину 60-90 см. Рослина має розвинену кореневу систему. Від основного кореневища відходять до 18 горизонтально розташованих коренів. Вся система здатна проникати в землю на 3-4 м.
Регіони зростання галеги лікарської
Галега відноситься до теплолюбних рослин. Козлятник зустрічається в букових і субтропічних лісах, поблизу долин, біля річок, уздовж доріг, у гірських степах. Рослина культивується як корм для худоби і цінний сидерат, завдяки якому покращуються характеристики грунту сільськогосподарських угідь.
Заготівля сировини
З лікувальною метою заготовляють надземну частину рослини. Траву галеги збирають у період цвітіння. Під час заготівлі обрізають верхівки стебел з листям і квітами довжиною до 20 см. Зібраний матеріал розкладають тонким шаром на папері або тканині, залишають у провітрюваному приміщенні або під навісом. Ступінь готовності сировини визначають за ламкістю стебел.
Особливості збору козлятника трави
При заготівлі трави галеги необхідно враховувати, що сировину потрібно швидко просушити. В іншому випадку велика частина цінних речовин в її складі буде загублена. Зберігати готову сировину потрібно не більше року.
Галега - лікувальні властивості
У галеги трави є виражені лікувальні властивості - протимікробна, відхаркувальна, потогінна, сечогінна дія. Рослина застосовується головним чином для підтримання нормального рівня цукру в крові у хворих на діабет 1-го і 2-го типу. Використання галеги в індивідуально визначених дозах дозволяє нормалізувати вміст глюкози і холестерину в крові. Даний ефект обумовлений наявністю основної діючої речовини в траві козлятника - алкалоїду галегіну. Речовина здатна збільшувати толерантність організму до дії глюкози. Галегін регулює вміст глікогену в печінці. Він позитивно впливає на чутливість інсулінових рецепторів. Також препарати рослини чинять інгібуючий вплив по відношенню до ниркової інсулінази - фермента, який бере участь у процесі розщеплення інсуліну в організмі. За рахунок цієї особливості прийом козлятника дозволяє запобігти розвитку нефропатії у хворих на діабет.
Галега використовується як потогінний і загальнозміцнювальний засіб, тому може бути корисною при простудних захворюваннях. Рослина відрізняється протимікробною і протизапальною дією. За рахунок здатності підсилювати вироблення жовчі і поліпшити моторику кишечника галега застосовується при запорах у народній медицині.
Застосування галеги лікарської в медицині
У медицині галега лікарська використовується як додатковий засіб до інсуліну. Рослина є джерелом сировини для виробництва деяких препаратів для боротьби з діабетом, оскільки містить гуанідиновий алкалоїд. З огляду на корисні властивості галеги її застосовують не тільки в лікуванні діабету, а й для запобігання переддіабетному стану в групах ризику. З деякими застереженнями галега використовується для стимуляції лактації при годуванні грудьми. Застосовують галегу при зниженому тиску. Лікарські засоби на основі козлятника нормалізують циркуляцію крові та лімфи в організмі, за рахунок чого знімають набряклість. Також прийом галеги виявляє помірну потогінну і сечогінну дію, тому сприяє виведенню зайвої рідини з організму. Як загальнозміцнювальний засіб препарати рослини допомагають зміцнити серцевий м'яз і пригнічують активність холінестерази, перешкоджаючи зменшенню просвіту в судинах. Трава сприяє звуженню судин і підвищенню їхнього тонусу. Прийом галеги зміцнює внутрішню гладку мускулатуру.
Користь галеги
Корисні властивості галеги не обмежуються здатністю нормалізувати рівень глюкози в крові. Рослина містить гіркоти, які дозволяють боротися з паразитами, оскільки дані речовини є згубними для найпростіших. При цьому козлятник лікарський підвищує імунітет і сприяє поліпшенню захисних сил організму.
За рахунок здатності рослини підвищувати еластичність судин і знижувати холестерин вживання козлятника в помірній дозі позитивно впливає на стан серцево-судинної системи. Препарати трави позитивно впливають на ліпідний обмін і відновлюють його функції. Завдяки цій властивості рослина покращує метаболізм. Свіжий сік галеги є засобом для обробки ран, завдяки якому можна захистити їх від інфікування та поширення бактерій, прискорити регенерацію. Такий засіб застосовується і для трофічних виразок. Галега використовується в лікуванні геморою.
Протипоказання до прийому галеги
Перед застосуванням галеги необхідно отримати консультацію лікаря, тому що рослина є отруйною. Через цю особливість не варто перевищувати встановлене дозування і перевищувати тривалість курсу лікування. Галегу не можна приймати вагітним жінкам, людям з непереносимістю компонентів трави, тим, хто страждає на гіпертонію. Перевищення припустимої дози може викликати дисбактеріоз і холестатичну жовтяницю, погіршення апетиту, металевий присмак у роті. Ознаками передозування є болі в животі та діарея.