Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
27.05.2024

Елеутерокок

Eleutherococcus senticosus Maxim

Вільноягідник колючий, дикий перець.

Опис

Елеутерокок — колючий чагарник, вкритий безліччю шипів. Висота численних стовбурів рослини може досягати 4-5 м. Елеутерокок має гострі основні та додаткові листки, які ростуть на довгих черешках. У чагарника є дрібні пахучі квіти, розташовані парасольками у верхній частині пагонів. Відмітна особливість рослини — здатність одночасно вирощувати квіти трьох видів — чоловічого, жіночого та двостатеві. Цвітіння припадає на кінець літа, а збір врожаю проводять на початку осені. У елеутерококу чорні круглі ягоди зі сплюснутими кісточками. Їхній розмір у діаметрі становить до 1 см. У рослини коренева система є складною — горизонтальні кореневища мають безліч відростків. Вони ростуть на поверхні або на невеликій глибині. Кореневища і коріння елеутерококу дуже густі, а довжина системи часто досягає 30 м.

Склад

Кореневища і коріння елеутерококкока містять елеутерозіди А, В, С, Д, Е, ефірні олії, смоли, ліпіди, пектинові речовини, вільні цукру і полісахариди та інші біологічно активні речовини.

Елеутерокок

Фармакологічна дія

Препарат характеризується такими властивостями, як: загальнозміцнюючі, протизапальні та протидіабетичні. Рослина елеутерококу підвищує розумову та фізичну активність, покращує гостроту зору, стимулює серцево-судинну систему, протидіє несприятливим факторам зовнішнього середовища

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі

Елеутерокок колючий - загальна інформація 

Елеутерокок колючий, або женьшень сибірський, вільноягідник колючий, дикий перець — чагарник із сімейства аралієвих. Має розвинену систему горизонтальних кореневищ, які відрізняються великою кількістю пагонів. За рахунок своїх корисних властивостей рослина застосовується в фармакології. Також її використовують у промисловості для виробництва тонізуючих напоїв.

Чагарник зростає в південній частині Сахаліну, Приамур'я, Примор'я, Сибіру, Кореї, Японії, Китаї. Елеутерокок у дикому вигляді зустрічається на схилах гір, галявинах широколистяних і кедрових лісів. Рослина надає перевагу сонячним місцям. Численні стовбурці чагарнику покриті шипами, кора — світло-бура. Листя чагарнику почергове, квітки зібрані в кулясті парасольки, плоди — округлі, ягодоподібні, чорного кольору. Кореневища залягають близько до поверхні, мають гладку або слабку рельєфну поверхню. Вони мають світло-буре забарвлення і слабкий аромат.

Заготівля сировини

Для фармацевтичних цілей використовують кореневище, заготівля якого здійснюється пізньої осені чи ранньої весни, до того як з'явиться перше листя. Доцільно витягувати коріння тільки дорослих кущів. Щоб заготовити сировину, наземну частину акуратно зрубують, а коріння підкопують. Так як коренева система розташовується горизонтально, витягти її верхню частину просто. Отримані кореневища необхідно очистити від грунту і видалити залишок стовбура, потім їх промивають великою кількістю холодної води і поміщають в сушарку на годину. Температура процесу не повинна перевищувати 80 ℃. До готовності підземну частину рослини висушують природним шляхом у добре провітрюваному, теплому і не вологому приміщенні.

Коріння і кореневища елеутерококу після сушіння розрізають на шматки однакового розміру — 6-8 см. Зберігають сировину в полотняних мішечках.

Елеутерокок: лікарські властивості

У складі препаратів елеутерококу присутні речовини, які тонізують організм і підвищують його адаптацію до екстремальних зовнішніх факторів. Рослина стимулює фізичну й розумову працездатність людини, зменшує втому, підвищує збудливість кори головного мозку. Завдяки корінню та кореневищам елеутерококу затримується виведення вітаміну C з організму.

Препарати на основі рослини відносяться до природних адаптогенів. Їх використовують люди, чия робота пов'язана з негативними зовнішніми факторами — перегрівом або охолодженням, токсичними речовинами, випромінюванням. 

Настоянки на основі елеутерококу використовуються для підвищення фізичної витривалості під час змагань і тренувань. Препарати з цієї рослини надають цукрознижувальну дію й нормалізують рівень холестерину в крові. Елеутерокок у складі лікарських засобів має анаболічну та ранозагоювальну дію. Він робить організм стійким до впливу випромінювання. Настоянки елеутерококу підвищують концентрацію та уважність. У фармацевтиці застосовуються екстракти з коренів і кореневищ рослини, хоча інші частини чагарнику теж мають лікувальні властивості.

Елеутерокок: користь

Рослина використовується як ліки протягом століть. У елеутерококу колючого відзначено позитивний вплив на більшість систем організму. Препарати на основі рослини застосовуються при лікуванні:

  • опорно-рухового апарату;
  • центральної нервової системи;
  • імунної системи;
  • цукрового діабету;
  • перевтоми.

Елеутерокок виступає натуральним засобом для стимуляції імунної системи. Його тонізуючі властивості використовуються в лікуванні зниженого тиску, перевтоми, мокнучих ран і гнійних захворювань шкіри. Його можуть призначати людям, які перенесли складні операції, проте самолікування зазначеною рослиною не рекомендується. Так як елеутерокок містить біологічно активні речовини, настойки та відвари з нього можна приймати тільки після консультації з лікарем.

Елеутерокок: протипоказання до прийому рослини

Рослина не показана до застосування людям з підвищеним артеріальним тиском і атеросклерозом. Протипоказанням до її прийому також є інфаркт міокарда, серцева недостатність, хронічні та будь-які інші захворювання в періоди загострення, вагітність і лактація. Елеутерокок не варто вживати дітям до 12 років. Людям, які страждають безсонням та іншими порушеннями сну, не варто приймати рослину в другій половині дня. Також елеутерокок не можна приймати тим, хто страждає на гострі інфекційні захворювання, аритмію, лихоманку, цироз печінки, епілепсію, алкоголізм, індивідуальну непереносимість рослини.

Після прийому рослини можуть бути побічні ефекти — діарея, нервова збудливість поза нормою (тривожні розлади, дратівливість), порушення сну.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Елеутерокок
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі