Чистотілу трава
CHELIDONII HERBA
Бородавник, чистець.
Опис
Трав'яниста багаторічна рослина, що досягає деколи висоти 100 см. Корінь малогіллястий, зовні - червоно-бурий, всередині жовтий. Стебла прямостоячі, гіллясті, всередині порожні. Листя знизу блакитно-зелене, зверху - зелене. Прикореневе листя черешкове, глибокоперистороздільне, має 3-5 пар округлих або яйцевидних часток. Листові долі округлі або яйцеподібні, верхівкова - трилопасна. Верхні листки сидячі. Квітки золотисто-жовті, мають дволисткову опадаючу чашечку і чотирипелюстковий віночок. Плід - коробочка, насіння чорні або чорно-оливкові.
Склад
Трава чистотілу містить алкалоїди та інші азотовмістні сполуки (до 2 %), каротин (до 14,9 мг%), кислоти органічні (лимонну, янтарну, яблучну), кислоту аскорбінову (до 170 мг%), сапоніни, флавоноїди, олію ефірну (0,01), речовини дубильні (2,09-7,64 %), кислоту хелідонову, вищий аліфатичний спирт хелідоніол.
Фармакологічна дія
Має жовчогінну, спазмолітичну, болезаспокійливу, седативну, протизапальну (бактерицидну), сечогінну та проносну дію.
Загальна інформація
Чистотіл — багаторічна рослина родини Макових, що виділяє на лінії зламу стебла, листя і квітконіжки насичений жовтий або оранжевий сік, який за консистенцією нагадує молоко. Період цвітіння чистотілу дуже довгий — з кінця травня і до початку вересня. Надає перевагу ґрунтам з високим вмістом азоту, любить затінок.
Особливості: рослина чистотіл отруйна.
Заготівля сировини
Заготівля проводиться під час цвітіння. За умови раннього першого збору можна до кінця цвітіння скосити ще 1–2 врожаї. Хоча рання трава чистотіл (травень-червень) має кращі лікарські властивості.
Рослину зрізують повністю, на відстані 15 см від землі. Найкраще її збирати після кількох сонячних днів у суху погоду, оскільки сировина схильна до гниття. Сировину розкладають тонким шаром, стежать за постійним надходженням повітря і не допускають потрапляння вологи. Зберігають у щільно закритій тарі не більше 3 років. Перед упаковкою висушеної сировини одягають вологу марлеву пов'язку або респіратор, щоб уникнути подразнення слизової оболонки носоглотки.
Лікувальні властивості
Дія і застосування чистотілу
Як лікарська трава, чистотіл прирівнюється до женьшеню за кількістю лікувальних властивостей. Є однією з небагатьох рослин, чия протипухлинна дія доведена наукою. Затримує розвиток навіть злоякісних пухлин і ефективно вбиває бактерії-збудники туберкульозу. Має сечогінну, протизапальну, жовчогінну, болезаспокійливу дію. Знімає спазм, судоми і пригнічує життєдіяльність патогенних мікроорганізмів, діє як легке проносне. Вимагає обережного застосування через високу активність та отруйність.
Чистотіл призначають для лікування печінки, підшлункової залози, жовчного міхура, виразки шлунка. Зокрема: при гепатиті, холангіті, холециститі, виразковому неспецифічному коліті, панкреатиті, поліпозі кишківника та шлунка.
Рекомендують зовнішнє застосування для припікання ран, що довго не загоюються, бородавок і шкірного туберкульозу.
Пропонують як альтернативне знеболювальне при раку шлунка і як онкопротектор у разі діагностування пухлини невстановленої етіології.
У народній медицині чистотіл використовують для зняття спазмів мускулатури, зниження тиску і лікування стенокардії. Застосовують при задишці, захворюваннях та емфіземі легенів, серцевій та бронхіальній астмі, склерозі судин головного мозку, інсульті, ревматизмі, водянці, поліпах в уретрі та сечовому міхурі. Вважають єдиним засобом для лікування і профілактики раку, зупинки поширення метастазів.
Трава чистотіл використовується в гінекології. При мастопатії змащують уражені місця. При кандидозі, кандидомікозі, ерозії шийки матки і трихомонадному кольпіті допомагають спринцювання відваром.
Від псоріазу приймають ванни з чистотілом і п'ють його відвар у суміші з фіалкою триколірною. Бородавок позбуваються за допомогою соку рослини.
Чистотіл у косметології
У домашніх умовах чистотіл є засобом від прищів, бородавок, герпесу і фурункулів. Його додають до кремів, що розгладжують зморшки та усувають дефекти пігментації шкіри.
Чистотіл прибирає грибкові ураження і свербіж, бореться з лупою і облисінням, лікує себорею.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.