Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Буркун

Melilótus officinális

Опис

Трава буркуну - лікарська сировина, яка застосовується в якості протисудомних і ранозагоювальних засобів. Рослина використовується в медицині, а також є цінним медоносом, кормовою культурою. Буркун є важливим фітомеліорантом, який підвищує плодючість грунту. За рахунок своїх корисних властивостей буркун лікарський культивується. Зустрічається буркун по всій території континентальної Європи, а також в Азії. Знайти буркун лікарський можна на узбіччі доріг, схилах пагорбів, ярів, на засолених землях, на полях і луках як бур'ян. Рослина віддає перевагу кам'янистим, суглинним, піщаним ґрунтам, а також помірному клімату.

Склад

У складі буркуну лікарського присутні глікозиди, білки, кумарин, холін, дубильні речовини, гіркоти, органічні кислоти, крохмаль, сапоніни, флавоноїди, каротин, вітаміни B4, E, смоли, ефірні олії, токоферол. Компонентами трави буркуну також є полісахариди, алантоїн, амінокислоти, вуглеводні сполуки, жирні кислоти.

Буркун

Фармакологічна дія

За рахунок вмісту кумарину буркуну лікарського трава здатна знімати судоми. Трава буркуну пригнічує центральну нервову систему. Препарати рослини є антикоагулянтами. Вони перешкоджають утворенню тромбів і ускладнюють згортання крові. Буркун має антигіпоксичну властивість і надає на серцево-судинну систему протиішемічний ефект.

Ботанічні характеристики буркуну трави

Буркун лікарський є однорічною або дворічною рослиною. Належить до сімейства Бобових, тому володіє характерними рисами - має невеликі метеликові квітки довжиною 5-7 мм, розташовані на довгих квітконосах. Квітки буркуну жовтого зібрані в пухкі пазушні колосоподібні кисті. У кисті може бути зібрано від 30 до 70 квіток. У рослини стебло є прямостояче, розгалужене, опушене у верхній частині. Його висота коливається в межах 50-100 см. Стебло покриває трійчасте черешкове листя. Прилистники рослини загострені ланцетоподібні. Квітки буркуну жовтого мають характерний запах - від них виходить аромат кумарину. Завдяки сильному приємному запаху рослина привертає велику кількість бджіл. Йому властиво посилюватися при висиханні сировини. Плід - голий овальний біб, в якому міститься від 1 до 2 насінин. Забарвлення насіння зеленувато-жовте, довжина варіюється від 1,8 до 2,2 мм. Цвітіння триває з червня по вересень. Дозрівання плодів припадає на серпень.

Заготівля сировини

Заготівлю трави проводять під час цвітіння. Лікарською сировиною є верхівки рослини. Також можна зрізати бічні пагони буркуну. Рекомендовано заготовлювати верхівки стебел довжиною не більше 30 см. Зрізану сировину перебирають, а потім сушать у провітрюваному приміщенні далеко від сонячних променів або використовують сушарку. При механічному сушінні стебла витримують при температурі 40 ℃ до повної готовності. Суху траву обмолочують і видаляють з неї великі стебла. Зберігати сировину можна 2 роки.

Особливості збору

При зборі рослини важливо видалити зі свіжої зрізаної сировини товсті стебла. У таких зразках практично відсутні корисні речовини.

Буркун лікарський - лікувальні властивості

Буркуну трава має комплекс лікувальних властивостей. Головною особливістю препаратів рослини вважається здатність зменшувати ризик тромбозу за рахунок пригнічення функції згортання крові, а також протизапальний ефект. Прийом ліків на основі буркуну полегшує процес виведення мокротиння при захворюваннях легенів і бронхів, тому використовується в лікуванні застуди, астми, бронхітів. Рослина має аналгетичний ефект при менструальних болях, мігрені.

Застосування буркуну в медицині

Буркун лікарський використовують у лікуванні кардіоспазму, неврастенії, атеросклерозу, мігрені, безсоння, гіпертонії, стенокардії. Застосовують рослину в лікуванні захворювань верхніх дихальних шляхів як засіб, що має відхаркувальний ефект. Разом із виведенням мокротиння препарати надають болезаспокійливу дію.

В офіційній медицині застосовуються пластирі на основі буркуну, оскільки рослина сприяє швидкому дозріванню фурункулів і абсцесів. При цьому буркун надає пом'якшувальний ефект і покращує мікроциркуляцію крові. З цією метою буркун застосовується не тільки у вигляді пластирів, а і як мазь. Буркун лікарський можуть призначати при венозній недостатності, варикозному розширенні вен, головному болю, хворобливих місячних, а також при поверхневих тромбозах.

Користь буркуну

Буркуну трава є натуральним засобом, здатним знижувати артеріальний тиск. Екстракт буркуну стимулює циркуляцію крові в капілярах і нормалізує венозний кровотік. Також він зменшує запалення стінок вен при флебітах. Застосування буркуну трави дозволяє зміцнити капіляри і підвищити їхню резистентність.

Препарати рослини зменшують проникність стінок судин, тому захищають їх від втрати необхідних електролітів, води та поживних речовин, які просочуються в міжклітинний простір. Буркун дозволяє поліпшити обмінні процеси в тканинах і знімає запалення. Також препарати рослини мають цитотоксичний вплив на пухлинні клітини. Завдяки антиоксидантам у складі буркуну він може служити профілактичним засобом проти старіння і руйнування клітин.

Препарати буркуну мають виражений протисудомний ефект. Їх застосовують при нічних судомах у литках, відчутті тяжкості в ногах, болі в нижніх кінцівках, при їхньому набряку і свербінні. Ліки з трави буркуну є допоміжним засобом у лікуванні тромбофлебіту, геморою. Їх застосовують у терапії лімфостазу і посттромботичного синдрому.

Протипоказання до прийому буркуну

Перед прийманням буркуну лікарського необхідно проконсультуватися з лікарем. Важливо дотримуватися рекомендованих доз і не перевищувати їх, оскільки рослина є отруйною. Буркун містить кумарин, який у великих дозах діє як отрута і здатний завдати шкоди організму. Передозування засобами з буркуну виражається запамороченням, нудотою, блювотою, загальним погіршенням самопочуття, тремором рук, занепадом сил. При прояві таких ознак необхідно негайно припинити прийом засобу.

Протипоказаннями до прийому буркуну жовтого є непереносимість компонентів, знижений тиск, вагітність, брадикардія, захворювання крові, при яких порушена гемокоагуляція, геморагічний васкуліт, дитячий вік до 18 років, хвороби нирок. Не можна приймати буркун перед запланованим оперативним втручанням - вживання препаратів треба припинити не менш ніж за місяць.

Буркун